Jump to content
bog

Τα πάντα για τις Dsl

Recommended Posts

Noμιζω ειναι 9,90 το μηνα για παγιο χωρις ΦΠΑ, για PSTN και 13.20 για ISDN.

Παντως δεν με ξετρελανε η προσφορα γιατι εγω πηρα 3 μηνες Otenet ολα πληρωμενα με ¤89 + ΦΠΑ......

Για κοιτα λιγο HOL και VIVODI πριν τα σκασεις τα Ευρωπαικα!!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να ρωτήσεις στην εταιρία που έχεις τώρα την PSTN αν μπορούν να σου κάνουν απόσυρση.

Εγώ αυτό έκανα με την ISDN που είχα από τη forthnet και γλίτωσα περίπου 40 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

@Νικος

Εχεις δικιο μου φαινεται πρεπει να το ψαξω λιγο ακομη το θεμα..Aς μη φανω βιαστικος.

Θελω επισης να ψαξω και αυτη την υποσχεση της κυβερνησης για φτηνο ADSL στους φοιτητες. Δυο φορες το εξηγγειλαν αλλα κλασικα μεχρι στιγμης δεν εχει γινει τιποτα βεβαια...

@Τριανταφυλλος

Τριανταφυλλε μαλλον σε μενα δεν θα το κανουνε, γιατι ειναι δωρεαν η PSTN -δωρο μαζι με τον υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

1. Η περιπτωση να υλοποιησουν την εξαγγελια τους η κυβερνηση και να δωσουν φτηνο ADSL στους φοιτητες. Λετε να γινει αυτο?

new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Να 'σαι καλά.. μ' έκανες και γέλασα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 βδομάδες εχω adsl 384 της forthnet και μπορω να πω ότι ειμαι πολύ ικανοποιημένος.

Αγόρασα το adsl in a box (annex a - για pstn δλδ) για 6 μήνες στα 130 ευρώ.Δλδ περίπου 21,5 ευρώ/μήνα.Με αυτά είσαι καλυμμένος για 6 μήνες.

Ασχετα αν εγώ έδωσα αλλα 75 ευρα για αλλο modem.. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

@Nικος

Για τους αριστουχους ισχυει ηδη. Αυτοι εξηγγειλαν οτι θα ισχυει για ολους!

@Λουιζα

Αααχχχ.. Να γελαμε ή να κλαιμε μ'αυτους που μπλεξαμε.... :-)))

Link to comment
Share on other sites

Guest super savvato!!!

δε θα γινει το φοιτητικο ρωτα κ τον κοσμα

ειναι παρανομο γιατι η ενωση αυτη που λεει οτι θα δωσει δεν ειναι internet provider κ επειδη η φοιτητικη μεριδα ειναι περιπου 500000 χρηστες σιγα κ μη το αφησουν ετσι οι υπολοιπες εταιρειες οποτε ξεχνα το

τωρα οι τιμες που σου ειπαν δεν ειναι κ τιποτα τρελο

εγω 512 δινω το 2 μηνο 40 ευρω(+εδωσα στην αρχη για ενεργοποιηση κ ρουτερ 90)κ τελος

τσεκαρε το ελληνικο φορουμ με την adsl κ θα σου λυθουν ολες οι απορειες

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 βδομάδες εχω adsl 384 της forthnet και μπορω να πω ότι ειμαι πολύ ικανοποιημένος.

Αγόρασα το adsl in a box (annex a - για pstn δλδ) για 6 μήνες στα 130 ευρώ.Δλδ περίπου 21,5 ευρώ/μήνα.Με αυτά είσαι καλυμμένος για 6 μήνες.

Ασχετα αν εγώ έδωσα αλλα 75 ευρα για αλλο modem.. tongue.gif

Ικανοποιημενος με Forthnet????? <_< δεν 8α ελεγα το ιδιο και για μενα...

Η Forthnet thumbsdown.gif τον τελευταιο καιρο σερνεται!

Μονο για surfαρισμα σε σελιδες ειναι καλη,κατα τα αλα...χαλια μαυρα..

Ειδικα στα online-game εχει τραγικα ping (καποτε ηταν κορυφη,καποτε...)

Bεβαια ειναι αναλογως κ την περιοχη...

Για παραδειγμα,εγω απο Αιγαλεω με 384, στο speedtest της Forthnet thumbsdown.gif περνω τα εξης χαλια αποτελεσματα>>>

_____Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

_____running 10s outbound test (client to server) . . . . . 114.04Kb/s

_____running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 177.72kb/s

_____Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Οσοι θελουν ας κανουν το ιδιο τεστακι για να δουνε τι παιζει με την γραμμη τους....

το λινκ ειναι>>> http://speedtest-ath.forthnet.gr:7123/

Link to comment
Share on other sites

Ικανοποιημενος με Forthnet????? <_< δεν 8α ελεγα το ιδιο και για μενα...

Η Forthnet thumbsdown.gif τον τελευταιο καιρο σερνεται!

Μονο για surfαρισμα σε σελιδες ειναι καλη,κατα τα αλα...χαλια μαυρα..

Ειδικα στα online-game εχει τραγικα ping (καποτε ηταν κορυφη,καποτε...)

Bεβαια ειναι αναλογως κ την περιοχη...

Για παραδειγμα,εγω απο Αιγαλεω με 384, στο speedtest της Forthnet thumbsdown.gif περνω τα εξης χαλια αποτελεσματα>>>

_____Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

_____running 10s outbound test (client to server) . . . . . 114.04Kb/s

_____running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 177.72kb/s

_____Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Οσοι θελουν ας κανουν το ιδιο τεστακι για να δουνε τι παιζει με την γραμμη τους....

το λινκ ειναι>>> http://speedtest-ath.forthnet.gr:7123/

Ίσως όντως ειναι και η περιοχή σου.Στην Ξάνθη που σπουδάζω δεν εχουν πολλοί γενικά οπότε.... :lol:

Το modem σου ειναι αυτο που σου έδωσε ο provider?

Mήπως διαμοιράζεις την σύνδεση σου με router?Αν ναι (και τη διαμοιραζεισ σε 2 pc με bandwith 50-50 περίπου ) λογικό ειναι να σου βγάλει πιστεύω 177.72kb/s..

καθότι το test γίνεται απο συγκεκριμένο client προς τον server και τούμπαλιν..

Πολύ μεγάλο ρόλο παίζει το τί φόρτο έχει το DSLAM της περιοχής σου.Αν έχει μεγάλο φόρτο ,μην ψάχνεις να βρεις ακρη..

ps. Για όσους ενδιαφέρονται να πραγματοποιήσουν το test της Forthnet καλό θα ήταν να απενεργοποιήσουν όλα τα p2p και τα downloads/uploads που πραγματοποιούν εκείνη τη στιγμη , γιατι οι μετρησεις δεν θα ειναι πραγματικες.

Οσοι εχουν router καλό θα ηταν να τον κανουν ενα restart πρωτα και μετα να κανουν το τεστ ωστε να λάβει νέα IP.

sorry αν μακρυγόρησα.Ευχαριστώ

Edited by Renaissance
Link to comment
Share on other sites

Guest super savvato!!!

καλα εννοειται οτι τα κλεινεις ολα για να κανεις το τεστ εμενα παντως μου βγαζει 45 για κατεβασμα στο τεστ

Link to comment
Share on other sites

καλα εννοειται οτι τα κλεινεις ολα για να κανεις το τεστ εμενα παντως μου βγαζει 45 για κατεβασμα στο τεστ

Τι γραμμη εχεις ρε Χρηστο?512?

Link to comment
Share on other sites

512 εχει Αλεξανδρε.

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 58.90Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 220.46kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Αυτα για μενα με ΠΟtenet 384!

Link to comment
Share on other sites

:( - πληρη ανεξαρτητοποιηση απο τον ΟΤΕ με Vivodi στα σταθερα κανεις ? με 9 Ε δινει 8,5 ωρες σε σταθερα και κινητα μονο που κοβεις τελειως τον ΟΤΕ και αν θες να ξαναγυρισεις πληρωνεις παλι νεα εγκατασταση
Link to comment
Share on other sites

δυο αποριες απο μενα.εχω οτενετ 384,αν τυχον καποια στιγμη σκεφτω να την αναβαθμισω σε 512 θα ξαναπληρωσω το παγιο της ενεργοποιησης ή η μονη διαφορα στο ποσο θα ειναι το παγιο της 384 που θα αντικατασταθει απο αυτο της 512?

και μια ακομα απορια,η αναβαθμιση αυτη γινεται και μεσω τηλεφωνου η αναγκαστικα πρεπει να παω σε καποιο καταστημα του οτε κλπ.?

το router καλυπτει και ταχυτητες 512.αν ξερει κανενας μου απανταει.. :D

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε router που κυκλοφορεί στην αγορά υποστηρίζει πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες από αυτές που μπορείς να πιάσεις στο internet. Δεν έχεις πρόβλημα να κάνεις αναβάθμιση νομίζω. Δεν ξέρω αν χρειάζεται βέβαια να ενημερώσεις σχετικά τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

δυο αποριες απο μενα.εχω οτενετ 384,αν τυχον καποια στιγμη σκεφτω να την αναβαθμισω σε 512 θα ξαναπληρωσω το παγιο της ενεργοποιησης ή η μονη διαφορα στο ποσο θα ειναι το παγιο της 384 που θα αντικατασταθει απο αυτο της 512?

και μια ακομα απορια,η αναβαθμιση αυτη γινεται και μεσω τηλεφωνου η αναγκαστικα πρεπει να παω σε καποιο καταστημα του οτε κλπ.?

το router καλυπτει και ταχυτητες 512.αν ξερει κανενας μου απανταει.. :D

Λογικά πάγιο ενεργοποίησης δεν θα ξαναπληρώσεις εφόσον οι συχνότητες της τηλεφωνικής σου γραμμης εχουν ήδη ενεργοποιηθεί και ειναι ανοιχτές.Αυτό βέβαια φαντάζομαι προϋποθέτει να μην σταματήσεις την συνδεση adsl αλλα λιγο πριν τελειώσει η συνδρομή σου να ενημερώσεις για αναβάθμιση.Κάτι τέτοιο υποθέτω πως παίζει χωρις να ειμαι σίγουρος.. :lol::lol:

Edited by Renaissance
Link to comment
Share on other sites

Guest super savvato!!!

οχι γιωργο αλλαζει απο τη μια μερα στη αλλη θα παρεις τηλεφωνω τον οτε κ θα το πεις θελω απο 384 σε 512 κ ανοιγουν και αλλες πορτες κ εισαι οκ

το μονο που πληρωνεις ειναι το παγιο κ φυσικα η συνδρομη να ξερεις θα κανει παραπανω

Link to comment
Share on other sites

click START to re-test

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 114.90Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 322.65kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Μια χαρούλα..

Link to comment
Share on other sites

@CLSFox> Πολυ καλα αποτελεσματα,μακαρι να ηταν ετσι και τα δικα μου.. <_<

@Νικο, μετριο download και χαλια μαυρα στο upload... :D

@Renaissance>

Απο οτι εχω μαθει το DSLAM τις περιοχης μου εχει ακομα αρκετα ανοιχτα ports,

οποτε δεν νομιζω να φταιει ο πΟΤΕ. Το modem μου ειναι το κλασικο που δινει η Forthnet ,

το Crypto F200, εσυ το εχεις αλλαξει? Why? Eιδες διαφορα?

Παντως επειδη διαβαζω καθημεριναι το adslgr.com (πολυ καλο forum-site) ,

μετα την προσφορα της Forthnet για τις γιορτες(asdsl-in-a-box),

πρεπει να εχει τιγκαρει, και για αυτο σερνεται,

και υπαρχουν πααααρα πολυ δυσαρεστημενοι κατοχοι Forthnet-DSL...

Edited by The Great
Link to comment
Share on other sites

@The Great Η αλήθεια ειναι οτι με την προσφορα 3+3 που έβγαλε τιγκαρε η Forthnet..

Ανακοίνωσε και ότι θα αναβαθμίσει το δίκτυο της συνολικά (πχ. φερριπείν απο 1Gbps θα το παει στα 2 και τέτοια).¶ντε να δούμε...Είσαι Αθήνα έτσι?Από όσο γνωρίζω τα περισσότερα DSLAM's εκεί ειναι Siemens kai malista Siemens II.Ειναι τα πιο γρήγορα DSLAM μεχρι στιγμής στην Ελλάδα αν δεν κάνω λάθος.¶ρα από αυτήν την άποψη ειστε τυχεροί και μια χαρά.Σου μένουν σαν επιλογές η Forthnet και το modem σου...Το οποίο παρεπιπτόντως το άλλαξα κατευθείαν..Πήρα εναν U.S Robotics 9107 router και ειμαι παραπάνω απο ευχαριστημένος.Γενικά αν δεις και στο forum του adslgr τα εσωτερικά και τα usb τα δηλώνουν προς άμεση σύνθλιψη, χωρις να σημαίνει οτι δεν υπάρχουν και άτομα ικανοποιημένα με αυτά.

Προσωπικά πάντως θεωρώ οτι ειναι προτιμότερο ενας να αγορασει ξεχωριστα modem/router Adsl.Eιναι πιο αποδοτικα κατα γενικη ομολογια...

Σορρυ αν μακρυγόρησα.. <_<:D

Link to comment
Share on other sites

Guest Papajohnis

Εγώ έβαλα otenet με την τωρινή προσφορά στα 384 με σύμβαση για ένα χρόνο και τους 4 πρώτους μήνες δωρεάν... Περιμένω εδώ και 8 ημέρες να μου ενεργοποιήσουν τη σύνδεση και ακόμα... Μου έδωσαν ένα sagem usb modem το οποίο το κράτησα δοκιμαστικά... Αν δε μου αρέσει θα πάρω άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Aλεξανδρε καλη η τεχνολογια και το ευρυζωνικο δικτυο, αλλα μην ξεχνας οτι σπιτια μας φτανουν ακομα χαλκινα καλωδια και στο δικο μου ειναι σιγουρα 30 χρονων.....

Δυστηχως τις ξερω τις επιδοσεις της συνδεσης μου <_<

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το τεστ που δωσατε σε προηγουμενες σελιδες ισχυει μονο για πελατες forthnet η μπορει να το κανουν και αλλοι απο αλλες εταιριες εε?

Γιατι εμενα μου γραφει Server Busy restart in 60seconds.

Για την Tellas ξερεις καποιος τπτ?Μπορω να κανω αναβαθμιση?Να παρω κανενα καλυτερω ρουτερ για καλητερη αποδοση αν και μεχρι τωρα no problem!!!

Περιμενω απαντηση!

Ευχαριστω πολυ

Montoya.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.