Jump to content
bog

Τα πάντα για τις Dsl

Recommended Posts

Ακουσα οτι καποιος παροχεας ΙΝΤΕRΝΕΤ DSL:αν κλησεις 12 μηνες συνδρομη με ταχυτητα 384/128 στην νεα 12μηνη συνδρομη που θα κανεις σου αυξανουν την ταχητητα σε 512/128 και πληρωνεις οσο εχει η 384/128!!! :)

Ξερει κανεις να μου πει ποια εταιρια το κανει αυτο? :)

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

Guest pappoulis

Ακόμα και να ισχύει αυτό πάντως, εγώ έχω αρκετό μέλλον μπροστά μου μέχρι να το αποκτήσω... Είμαι μόνο 1 μηνός κάτοχος aDSL... Λέτε να μετράει το ότι είχα κάνει αίτηση και περίμενα από τον Μάιο;;;

Link to comment
Share on other sites

Guest golfmania

Εγώ βρίσκω πολύ ελκυστική την προσφορά της forthnet με ογκοχρέωση. Ένα ή δύο GB (δε θυμάμαι καλά) το μήνα με πάγιο 8-10 ευρώ. Από κει και πέρα σε χρεώνει ανά MB αλλά η συνολική χρέωση όσα GB κι αν κατεβάσεις δε θα ξεπερναει τα 50 ευρώ. Τα ποσά αν θυμάμαι είναι σωστά. Πολύ καλή.... το σκέφτομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια βοηθήστε με λίγο. Πληρώνεις και τον παροχέα και τον ΟΤΕ όταν έχεις σύνδεση ADSL? Αν ναι ποσο πληρώνεις στον ΟΤΕ. Στον παροχέα το βρήσκεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να συνδεθείς στο Internet με aDSL ταχύτητες θα πρέπει να πληρώσεις στον ΟΤΕ μηνιαία το κόστος της γραμμής και στην εταιρεία που σου παρέχει Internet την συνδρομή.

Όσο αφορά τον ΟΤΕ οι πάγιες τιμές ανά μήνα είναι:

Προσβάσεις ADSL Τέλος Ενεργοποίησης Μηνιαίο τέλος

(κάθοδος/άνοδος)

384 Kbps/ 128 Kbps 34,99 € 19,90 €

512 Kbps/ 128 Kbps 34,99 € 35,90 €

1024 Kbps/ 256 Kbps 34,99 € 63,90 €

Tα ανωτέρω τέλη δεν περιλαμβάνουν:

1. ΦΠΑ

2. To κόστος του Modem ADSL που πρέπει να εγκατασταθεί στο χώρο σας.

3. Τo κόστος για επιπλέον φίλτρα, πέραν του ενός, που τυχόν χρειαστείτε. Το πρώτο φίλτρο παρέχεται δωρεάν.

4. Τα τέλη που θα σας χρεώνει ο Πάροχος (ISP) για την υπηρεσία του Internet.

5. Tο πάγιο μηνιαίο τέλος της τηλεφωνικής γραμμής (PSTN ή ISDN-BRA) με την αντίστοιχη χρονοχρέωση για τις τηλεφωνικές κλήσεις.

Εάν με την πρόσβαση ADSL παραγγείλετε και modem από τον ΟΤΕ έχετε δύο (2) επιλογές:

1. Να γίνει η εγκατάσταση του τερματικού εξοπλισμού από το συνεργείο ΟΤΕ. Στην περίπτωση αυτή επιβαρίνεστε με το τέλος εγκατάστασης που ανέρχεται στο ποσό των 44,99 €

2. Ν' αναλάβετε εσείς την εγκατάσταση του τερματικού εξοπλισμού. Σε αυτή την περίπτωση ο εξοπλισμός θα σας αποσταλεί με Courier, χωρίς επιβάρυνση για σας.

* Οι τελικές ταχύτητες των συνδέσεων ADSL δεν είναι εγγυημένες. Αυτό σημαίνει ότι οι ταχύτητες επηρεάζονται από διάφορους παράγοντες όπως η κίνηση του δικτύου τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, η διαστασιοποίηση του δικτύου, η χωρητικότητα ζεύξης των παρόχων internet (ISPs) με το δίκτυο του ΟΤΕ κ.α. H τεχνολογία ADSL δεν μπορεί να υποκαταστήσει δίκτυα με συμμετρικές ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων που παρέχουν εγγυημένη ταχύτητα όπως μισθωμένα κυκλώματα, Hellascom, ΑΤΜ/Frame Relay κυκλώματα. Επισημαίνεται ακόμη ότι η ταχύτητα πρόσβασης στο περιεχόμενο του Internet επηρεάζεται τόσο από τη χωρητικότητα της σύνδεσης των παρόχων περιεχομένου όσο και από τις υπηρεσίες που σας παρέχουν οι ISPs.

Τώρα όσο αφορά τις τιμές που θα πληρώνεις για την συνδρομή στην εταιρεία που θα σου παρέχει Internet καλό είναι να ρίξεις μια ματιά στις σελίδες τους γιατί υπάρχουν κάποιες προσφορές.

Ρίξε όμως και μια ματιά εδώ (με κάθε επιφύλαξη)

http://www.in.gr/tech/xdsl-adsl-dsl.asp (ΠΗΓΗ:Ένωση Ελλήνων Χρηστών Ίντερνετ)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μαζί σου, αλλά από τιμές τι λέει :D

ρε ... σας φτιάξω εγώ :D

Link to comment
Share on other sites

ρε ... σας φτιάξω εγώ :D

Για πες μου ρε Κώστα. Θέλω λεπτομέρειες. Σκέφτομαι να φύγω εντελώς από τον ΟΤΕ. Να πάρω δηλαδή και τη γραμμή από εκεί που θα πάρω τη σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Ρε, βάλτε Adsl, θα ανοίξει το μάτι σας! Ξέρετε τί είναι να ανοίγεις τον υπολογιστεί και την ίδια ώρα να είσαι Internet?

Link to comment
Share on other sites

Ρε, βάλτε Adsl, θα ανοίξει το μάτι σας! Ξέρετε τί είναι να ανοίγεις τον υπολογιστεί και την ίδια ώρα να είσαι Internet?

Συμφωνω αλλα για την πιο φτηνη θέλεις 50 Ευρω τον μήνα για ΟΤΕ και για provider. Τα υπολόγισα σωστά? Για εμένα είναι πολλά. Εσυ τι σύνδεση έχεις (σε ποια εταιρεία και τι ταχύτητα). Αν επιτρέπεται πόσο πληρώνεις τον μήνα?

Link to comment
Share on other sites

Ρε, βάλτε Adsl, θα ανοίξει το μάτι σας! Ξέρετε τί είναι να ανοίγεις τον υπολογιστεί και την ίδια ώρα να είσαι Internet?

Ναι ρε Κώστα έχεις δίκιο, αλλά δεν είναι πολλά αυτά που πληρώνεις?

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
Συμφωνω αλλα για την πιο φτηνη θέλεις 50 Ευρω τον μήνα για ΟΤΕ και για provider. Τα υπολόγισα σωστά? Για εμένα είναι πολλά. Εσυ τι σύνδεση έχεις (σε ποια εταιρεία και τι ταχύτητα). Αν επιτρέπεται πόσο πληρώνεις τον μήνα?

50¤ Για Viodi γραμμή και Ιντερνετ 384

Ναι ρε Κώστα έχεις δίκιο, αλλά δεν είναι πολλά αυτά που πληρώνεις?

Είναι λίγο αλμυρά...

Link to comment
Share on other sites

Guest nt7561
50¤ Για Viodi γραμμή και Ιντερνετ 384

Είναι λίγο αλμυρά...

Κώστα όταν λες γραμμή Vivodi εννοείς γραμμή τηλεφώνου? Μπορείς να κάνεις και τρηλέφωνα? Sorry που σε πρήζω, αλλά την ψάχνω τη δουλειά για να βάλω κι εγώ adsl.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
Κώστα όταν λες γραμμή Vivodi εννοείς γραμμή τηλεφώνου? Μπορείς να κάνεις και τρηλέφωνα? Sorry που σε πρήζω, αλλά την ψάχνω τη δουλειά για να βάλω κι εγώ adsl.

Εννοώ ότι η γραμμή μου είναι καθαρά Vivodi, δεν χρησιμοποιώ γραμμή (Π)ΟΤΕ και σύδνεση Vivodi. Την υπηρεσία της τηλεφωνίας δεν την έχω ενεργοποιήσει διότι τότε με τα τηλέφωνα θα ξέφευγα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω κανει και εγω αιτηση εδω και 2 μηνες και ακομα τιποτα.

περιμενω γραμμη adsl vivodi (τον πεταω εξω τον οτε) 384 και τηλεφωνο vivodi.κοστος 60ευρω max και 2.5ωρες τον μηνα δωρο αστικα και υπεραστικα τηλεφωνα.ασε που εχει μια προσφορα και θα μιλαω αν μου το βαλουν μεχρι τελος φεβρουαριου δωρεαν οσα αστικα και οσα υπεραστικα κανω.και πιστευω οτι θα το συνεχισουν.αλλωστε στο εξωτερικο οσοι εχουν adsl δεν πληρωνουν τηλεφωνιματα.ειναι ολα δωρεαν. :)

αρα καποτε θα γινει και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Guest nt7561
Εννοώ ότι η γραμμή μου είναι καθαρά Vivodi, δεν χρησιμοποιώ γραμμή (Π)ΟΤΕ και σύδνεση Vivodi. Την υπηρεσία της τηλεφωνίας δεν την έχω ενεργοποιήσει διότι τότε με τα τηλέφωνα θα ξέφευγα.

OK thanks Κώστα

Link to comment
Share on other sites

Guest nt7561
παιδια εχω κανει και εγω αιτηση εδω και 2 μηνες και ακομα τιποτα.

περιμενω γραμμη adsl vivodi (τον πεταω εξω τον οτε) 384 και τηλεφωνο vivodi.κοστος 60ευρω max και 2.5ωρες τον μηνα δωρο αστικα και υπεραστικα τηλεφωνα.ασε που εχει μια προσφορα και θα μιλαω αν μου το βαλουν μεχρι τελος φεβρουαριου δωρεαν οσα αστικα και οσα υπεραστικα κανω.και πιστευω οτι θα το συνεχισουν.αλλωστε στο εξωτερικο οσοι εχουν adsl δεν πληρωνουν τηλεφωνιματα.ειναι ολα δωρεαν. :)

αρα καποτε θα γινει και εδω.

Κώστα τι γύρευες προχθές στην Εθνικής Αντιστάσεως. Σε είδα σε ένα μαγαζί με ηχοσυστήματα, σου φώναξα αλλά εσύ τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.