Jump to content
Guest DIMITRIS  GOLF MK 2 GTI 16V

Golf Mk2 1800 16v

Recommended Posts

πέτρο ναι δε διαφωνώ. Πράγματι μέχρι τώρα, είναι πολύ σωστά για αυτό που θέλει να κάνει. Η μπεκιέρα που αγόρασε θα του χρειαζόταν είτε έβαζε digi1 από corrado είτε το digi3 από το passat, άρα είμαστε καλά.

Έχουμε και λέμε λοιπόν,

για το distr. από όσο γνωρίζω δε χρειάζεται κάτι από το abf

για την πεταλούδα η πεταλούδα του 16v μκ2 εφόσον έχει τα διακοπτάκια είναι οκ

εγκέφαλο το παλικάρι είπε θέλει να κρατήσει τον ψεκασμό του passat, δε ξέρω αν μπορεί να δουλέψει σε τουρμπάτο αυτοκίνητο αλλά για να θέλει να τον κρατήσει κάτι θα ξέρει παραπάνω

σασμάν θα χρειαστεί σίγουρα το ο2α του g60

πολλάπλές και σωληνώσεις θα βρει κάπου να τα φτιάξει

πρόγραμμα δε μπορώ να βοηθήσω, γνωρίζω μόνο εταιρίες στο εξωτερικό για αυτόν τον εγκέφαλο.

μπεκ του g60 λογικά θα είναι αρκετά. Στην μπεκιέρα αυτή πάντως μπαίνουν μπεκ μέχρι και από Opel για πολύ μεγάλες ιπποδυνάμεις, άρα ούτε εκεί υπάρχει πρόβλημα.

Ξερεις οτι εχω μαζεψει τα περισσοτερα πραγματα γι αυτη τη μετατρωπη ;) .Ο εγκεφαλος του passat λιγο δυσκολο να δουλεψει σαν τουρμπο δεν ξερω που και αν θα βρει προγραμμα ;) .Η πεταλουδα σωστα λες οτι πρεπει να εχει και τα δυο διακοπτακια αλλα δυο διακοπτακια εχουν μονο οι καταλυτηκες mk2 και η μονη αλλη που ταιριαζει στη πολλαπλη εισαγωγης του 16ν ειναι η g60 ;) .Τωρα τον αξονα και το γραναζι για το ντιστριμπιτερ πρεπει οπωσδηποτε να τα αλλαξει με αυτα του abf (κι οχι του 6Α η 9Α γιατι το 2Ε ειναι το μακρυ μπλοκ )γιατι το 2Ε εχει το ντιστριμπιτερ κατω ενω το 16ν το εχει στο καπακι :D:wacko::wacko: .

Link to comment
Share on other sites

Guest DIMITRIS  GOLF MK 2 GTI 16V

καλημερα μπα δεν εινε ακριβο αλλα το θεμα εινε οτι τωρα με τον ΚR εχω 139 PS αν βαλω το 2ε του πασσατ με το 16v το καπακι το δικο μου αφου το παω ρεκτιφιε και ανοιξουμε εισαγωγες εδρες κλπ τι θα κερδισω?

Link to comment
Share on other sites

Guest DIMITRIS  GOLF MK 2 GTI 16V

μηπως εινε καλυτερα τελικα να μην ασχοληθω καθολου με αυτο και να παρω μια μετατροπη ττ η golf4 h leon turbo απο θεμα κοστους παντα και ποιοτητα

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα είναι καλύτερα ένας 20vt αλλά θα σου βγει μερικά χιλιάρικα ακριβότερα.

Link to comment
Share on other sites

:blink:

ε τωτε αστο θα φτιαξω αυτο να τελειωνουμε

Φιλαρακι η μετατρωπη που θες να κανεις ειναι η πιο απλη, οικονομικη και πιο διαδεδομενη :blink: .Την ιδια θα κανω κι εγω μονο που θα δουλεψω με σφυρηλατα και καπακι απο 2,0 16ν (abf) :wub::wacko: .Οσο για το ρεκτιφιε γιατι να το κανεις?Αν δεν σου καιει λαδια η δεν εχει καμια χαρακια ο κυλινδρος απλα αλλαξε ελατηρια και κουσινετα. :baby:

Link to comment
Share on other sites

Guest DIMITRIS  GOLF MK 2 GTI 16V
:thumbsup::thumbsup: καλημερα φιλαρακι λοιπον το ρεκτιφιε θα το κανω στο καπακι για τις βαλβιδες μεγαλυτερες και εισαγωγες δε πρεπει κανονικα αφου βαζω 2λ μπλοκ? :rolleyes: Edited by DIMITRIS GOLF MK 2 GTI 16V
Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν έχει καν o2 sensor και έχει διακοπτάκια

Λογικά άν έχεις KR πρέπει να έχει μόνο 1 διακοπτάκι στην πεταλούδα (idle). Αν έχεις PL (καταλυτικό) πρέπει να έχει 2 (idle, WOT). Για τα digifant επίσης 2.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes::excl: καλημερα φιλαρακι λοιπον το ρεκτιφιε θα το κανω στο καπακι για τις βαλβιδες μεγαλυτερες και εισαγωγες δε πρεπει κανονικα αφου βαζω 2λ μπλοκ? :excl:

Πολυ σωστα :thumbsup: για να κατεβασεις και λιγο συμπιεση ;) .Θα πρεπει να παιξεις γυρω στο 8,5 με 8,7:1. Αφου κατεβασεις και τη μπεκιερα απο αμερικα δεν θα δυσκολευτεις καθολου B)B) εγω θα πρεπει να φτιαξω αυτοσχεδια και για να κατσουν τα μπεκ θα κανω πατεντα πλαστικα ροδελακια στον τορνο :wacko::wacko::wacko: .

Link to comment
Share on other sites

Guest DIMITRIS  GOLF MK 2 GTI 16V

παντος το σετ τις μπεκιερας εχει 139 δολαρια δεν εινε ακριβο! :)

Link to comment
Share on other sites

παντος το σετ τις μπεκιερας εχει 139 δολαρια δεν εινε ακριβο! -_-

Ναι δεν λεω φτηνο ειναι αλλα προσπαθω οτι μπορω να το φτιαξω μονος μου γιατι με τα σφυρηλατα θα παει ψηλα το κοστος της ολης μετατρωπης :) .Ασε που για να ταιριαξω το ντιζατο σαζμαν στο scirocco θα πρεπει να φτιαξω βασεις και να τρυπισω τον καθρεφτη για να περασει ο λεβιες knife.gif και τελος θα πρεπει να ενισχυσω τη μετωπη γιατι ως γνωστον τα type53 σασι κοβουν μετωπες στα πολλα αλογα :);):heart: .

Link to comment
Share on other sites

Guest DIMITRIS  GOLF MK 2 GTI 16V
<_< αυτο σκευτομουν μηπως πρεπει και γω να το ενισχυσω να ραψω θολους κλπ δε ξερω
Link to comment
Share on other sites

Guest DIMITRIS  GOLF MK 2 GTI 16V

thanks for all πεδες το ε2 εινε ηδη στο μηχανικο και σιγα σιγα θα το ετοιμασουμε παρεπιπτοντος bit εχω ενα γαμω τα παιδια μηχανικο στη παιανια και φθηνος πανω απολα

Link to comment
Share on other sites

Guest DIMITRIS  GOLF MK 2 GTI 16V

bit θα σε δουμε καμια φορα τι θα γινει θα ερθεις για καφε απο δω?

ρε σεις ποιος εχει ηλεκτρικα μπεκ απο 3 η απο κοραντο και εγκεφαλο ν αγορασουμε?

Link to comment
Share on other sites

Guest DIMITRIS  GOLF MK 2 GTI 16V

:thumbsup: bit χατζησταματη βασιλη τον λενε Δ.κωσταντινου σε σπιτι μεσα

και γαμω τα παιδια

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.