Jump to content
michael

Βοήθεια για να αρχίσω και εγώ την βελτίωση...

Recommended Posts

Ασχετο αλλα βρηκα στον dynamics motorsport στην Ηρακλειου ανταπτορα για την εισαγωγη των 1.6 με υποδοχες για σωληνακι και αισθητηρα με look ανθρακονημα με 45€ και μετα βαζεις οτι γουσταρεις σκουπα,βαρελακι η χοανη.Επισεις σκοθπα εχει το Gti του μπουλεκου και ο ιδιος κυριος φτιαχνει καπακι απο carbon για το μοτερ οταν βγει το φιλτροκουτι

Ενδιαφέρον..έχεις καμιά λεπτομέρεια παραπάνω για το καπάκι με carbon...τί λέει και που μπορώ να ρωτήσω..κανά τηλέφωνο έχεις ;;

Edited by vwmichael
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κουφάθηκα...Είπα να πάρω μπουλέκο να δω τί κάνει Α'στάδιο,πόσο κοστίζει και τί θα δώσει σε άλογα-ροπή στο αυτοκίνητο και με κούφανε εντελώς παρόλο που είμαι άσχετος...

Το σήκωσε κάποιος που βαριόταν την ζωή του και μου είπε 5 φορές να περάσω από κει να δώ τι δουλειά που γίνεται και σαν να μην έφτανε αυτό μου είπε για Α'στάδιο εκκεντροφόρους και μετά έλεγε για ΦΠΕ :baby::baby: ..μετά από αυτό πως να το πάει κάποιος το αμάξι εκεί με αυτά που λένε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..έχω την εξής απορία...Για εξάτμιση η λύση είναι ή πάω σε εξατμισά για χειροποίητο ή βάζω κάτι επώνυμο με μεγαλύτερο κόστος αλλά και με την προυπόθεση ότι θα βρώ κάτι για το δικό μου αμάξι(πχ. όπως βγάζει η supersprint τελικό και αντικαθιστά το μεσαίο)..ωραία;Στον εξατμισά η εξάτμιση που θα ζητήσω πώς ξέρω αν η απόδοση της θα είναι ίδια ή καλύτερη με την επώνυμη που θα είναι για το δικό μου αυτοκίνητο,δηλαδή η χειροποίητη που θα φτίαξει θα γίνει με κριτήριο το δικό μου αμάξι;;..ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ...

Ευχαριστώ Προκαταβολικά!! :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

επώνυμη all the way αν έχεις τα λεφτά. Πολύ καλύτερα μελετημένες. Φυσικά και με χειροποιήτες μπορείς να έχεις τα ίδια αποτελέσματα, αλλά σπανίως καλύτερα από μια σωστή επώνυμη.

Για να διαπιστώσεις ποιά είναι καλύτερη, απλά πρέπει να κάνεις δυναμομέτρηση πριν και μετά. Αλλά μόνο με ένα τελικό αλλαγή πολύ αμφιβάλω ότι η διαφορά θα μπορέσει καν να φανεί στο διάγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Thanx..ρωτάω γιατί οι περισσότεροι βάζουν χειροποίητη λόγο κόστους βέβαια,αλλά πρέπει να βλέπουμε και στην πράξη τί παίζει...

Μήπως ξέρει κάποιος ποιες μάρκες-εταιρίες,πέρα από την supersprint που αν δεν κάνω λάθος έχει για 1.6fsi, παίζουν για το δικό μου να ψάχνομαι και προς τα εκεί σιγά σιγά..πέρα από τα χειροποίητα

Ευχαριστώ Προκαταβολικά!!

ααα...η Milltek που έχει κάποια για 5άρι είναι για το gti μόνο;;

Edited by Michael
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα κάτι και έχω να ρωτήσω το εξής,βρήκα στο σάιτ της supersprint εξάτμιση για το 5αράκι μου...έχω όμως την εξής απορία έχει χωρίσει τις εξατμίσεις σε 2 κατηγορίες...σε street systems και σε racing systems ενώ τα καζάνια και τα μεσαία της είναι With E.E.C. homologation και Without E.E.C.homologation...μπορείτε να πείτε τί παίζει ακριβώς με αυτά; και αν διαλέξω supersprint τελικά τί επιλέγω από τα 2;φαντάζομαι ότι με το Without E.E.C. homologation θα υπάρχει πρόβλημα άν το βάλω...ε;;

Παραθέτω και το σάιτ της supersprint για να τα δείτε κιόλας...

http://www.supersprint.com/homeuk.htm

Εχω το 1.6fsi...

Ευχαριστώ Προκαταβολικά!! :baby:

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν πρέπει να υπάρχει χταπόδι :baby::( ...έστειλα μέιλ να ρωτήσω κιόλας...

την εξής απορία έχει χωρίσει τις εξατμίσεις σε 2 κατηγορίες...σε street systems και σε racing systems ενώ τα καζάνια και τα μεσαία της είναι With E.E.C. homologation και Without E.E.C.homologation...μπορείτε να πείτε τί παίζει ακριβώς με αυτά; και αν διαλέξω supersprint τελικά τί επιλέγω από τα 2;φαντάζομαι ότι με το Without E.E.C. homologation θα υπάρχει πρόβλημα άν το βάλω...ε;;

Για αυτά τι λές;;

B)

Link to comment
Share on other sites

Ποιά κομμάτια πρέπει να διαλέξω σε κωδικούς για μεσαίο-καζανάκι...μπορώ να βάλω τα racing...;;

Επίσης είδα ότι στις προσφορές υπάρχει -20% για supersprint και είναι ΠΟΛΥ δελεαστικό...αλήθεια...ισχύει ακόμα αυτή η προσφορά;

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας ζάλισα τα @....!!

Link to comment
Share on other sites

racing συνήθως σημαίνει, άδειασμα στις χαμηλές ανέβασμα ψηλά και πολύ θόρυβο.

Αν θα έχει χαρτιά ή όχι δε νομίζω ότι έχει σημασία για Ελλάδα, γιατί δεν ελέγχουν τπτ στο ΚΤΕΟ.

Αν μιλάμε για χταπόδι ίσως να αφαιρεί και την καταλύτη, που σημαίνει ότι δε θα παιρνάς και καυσαέρια.

Link to comment
Share on other sites

racing συνήθως σημαίνει, άδειασμα στις χαμηλές ανέβασμα ψηλά και πολύ θόρυβο.

Αν θα έχει χαρτιά ή όχι δε νομίζω ότι έχει σημασία για Ελλάδα, γιατί δεν ελέγχουν τπτ στο ΚΤΕΟ.

Αν μιλάμε για χταπόδι ίσως να αφαιρεί και την καταλύτη, που σημαίνει ότι δε θα παιρνάς και καυσαέρια.

Στο σάιτ γράφει για το 326004 Rear exhaust. (που είναι το racing)--> - Fits to the OEM catalytic converter...

Πάντως στο σάιτ τουλάχιστον δεν έχει χταπόδι για 1.6 fsi

Για τα racing πάντως άν είναι να μην περνάει ΚΤΕΟ τότε δεν παίζει να το σκεφτώ να το βάλω...

Αν περνάει χωρίς λαδώματα κλπ κλπ τότε το σκέφτομαι...

Μήπως κάποιος ξέρει πόσο θα πάει το μαλλί για μεσαίο-καζάνι-μπούκα (διπλές στρογγυλές);

Από φασαρία τι θα παίζει...θέλω να κάνει το μπάσο του(μου αρέσει λίγο η φασαρία) αλλά δεν θέλω και σε ταξίδι να μου παίρνει τ'αυτιά και να αναγκάζομαι να τερματίζω το ηχοσύστημα

Ευχαριστώ Προκαταβολικά!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...ξανά ρωτάω και πάλι για το θέμα εξάτμισης γιατί είμαι μπερδεμένος

Και ξεκινάω λέγοντας..να πάω σε κάτι χειροποίητο ή να τα σκάσω σε κάτι επώνυμο...

Αν φάνταζομαι καλά τις τιμές... η τιμή για ένα μεσαίο+τελικό επώνυμο θα βγεί σε χειροποίητο από χταπόδι έως πίσω...

Επίσης θέλω να ρωτήσω για την απόδοση της χειροποίητης σε σχέση με την επώνυμη...

δηλαδή,στην χειροποίητη τι δουλειά θα γίνει για το δικό μου αμάξι(θα κάνει κάποια "μελέτη" ή θα είναι σαν να βάζω universal)...μιας και της επώνυμης βγαίνει για το δικό μου αμάξι(βλέπε supersprint,sebring)

Επίσης θέλω να ρωτήσω για το χταπόδι...είναι "ριψοκίνδυνο" να αλλαχθεί;μιας και έχω ακούσει από κάποιους ότι είχαν προβλήματα στην αρχή τουλάχιστον μιας και μετά από τρεχάλα τα φτιάχνανε τα προβλήματα...αλλά θα προτιμούσα να μην τρέχω έχοντας καντράν που αναβοσβήνει σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο..πάντως αν αλλαχθεί χταπόδι αναγκαστικά θα πάω σε χειροποίητο μιας και δεν έχω βρεί κάτι επώνυμο ακόμα...οι εξατμισάδες έχουν γνώση από τοποθέτηση χταποδιού σε fsi με ότι συνεπάγεται αυτό;;

Εσείς τί προτείνετε..θέλω βοήθεια γιατί πλησιάζει η ώρα...

Σόρρυ αν κάποιες ερωτήσεις είναι από άσκοπες έως ηλίθιες αλλά όπως ξέρετε δεν είμαι γνώστης του σπόρ και τώρα ξεκινάω σιγά σιγά... B)B)

Ευχαριστώ Προκαταβολικά!!(και σόρρυ για το μεγαλούτσικο πόστ)

Link to comment
Share on other sites

βαλε ενα επωνυμο τελικο κυριως για ψυχολογικους λογους και τελειωσε η υποθεση.τα αλλα που θες να βαλεις ειναι περιττα για μαμα μοτερ

Edited by dubbeR_xronis
Link to comment
Share on other sites

θα το ολοκληρώσω το ΦΠΕ άρα δεν πάω μόνο για τελικό στο θέμα εξάτμιση...ε;...αν είναι τα σκάσω για επώνυμο και να γίνει ίδια δουλειά από εξατμισά με λιγότερα λεφτά δεν υπάρχει λόγος να τα σκάω τσάμπα μιας και με τα περισευούμενα βάζω + κάτι ψηλά(χοντρά βασικά) βάζω πρόγραμμα...θέλω αν μπορείς να μου απαντήσεις αναλυτικά στην παραπάνω ερώτηση για το τι να κάνω...για χταπόδι τι λές;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ..!!

υγ.Στό θέμα εξάτμιση από τον εξατμισά γίνεται κάποια μελέτη...ή τα βάζει πάνω ψεκάστε-σκουπίστε-έφυγες;;

Edited by Michael
Link to comment
Share on other sites

φτου!

παμε αλλη μια! B)

αν κανεις το αμαξακι σου πρωτο σταδιο ΔΕΝ χρειαζεται να κανεις τιποτα αλλο στην εξατμιση εκτος του τελικου.προτεινω επωνυμο και ας ειναι πιο ακριβο.πολλα χειροποιητα σκουριαζουν γρηγορα ασχετος αν ειναι "ανοξυδωτα"...

δεν θα εχεις τοσα πολλα καυσαερια ωστε να δουλευει σωστα το χταποδι.

αν το βαλεις κατι θα κανει αλλα οχι τα μεγιστα που μπορει να δωσει(μπορει να μη καταλαβεις διαφορα καν)

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ ρε Χρόνη που κουράζω..μέχρι να μάθω θα χρειαστεί καιρός και ψάξιμο μιας και έχω πολλές απορίες...

Στο θέμα μας...

Μάλιστα!¶ρα ουσιαστικά πάω για τελικό(ίσως και μεσαίο)+σκούπα(ή βαρελάκι)+Πρόγραμμα=Α'στάδιο

και είμαι κομπλέ...

Για το χταπόδι πάντως επειδή είδα ότι στο Α'στάδιο αλλάζανε αρκετοί και χταπόδι γι'αυτό ρωτάω...

Ευχαριστώ!! B)

υγ.Έχω και άλλη μια απορία..το πλαστικό καπάκι πάνω στον κινητήρα είναι μόνο για εμφάνιση-τάξη στον χώρο του κινητήρα;

Δηλαδή επειδή λογικά θα φύγει λόγο αλλαγής φίλτρου με κάτι πιο άγριο μπορεί να προκαλέσει κάτι;

Edited by Michael
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ ρε Χρόνη που κουράζω..μέχρι να μάθω θα χρειαστεί καιρός και ψάξιμο μιας και έχω πολλές απορίες...

δεν κουραζεις Mister

Στο θέμα μας...

Μάλιστα!¶ρα ουσιαστικά πάω για τελικό(ίσως και μεσαίο)+σκούπα(ή βαρελάκι)+Πρόγραμμα=Α'στάδιο

και είμαι κομπλέ...

ναι εισαι κομλπε!

Για το χταπόδι πάντως επειδή είδα ότι στο Α'στάδιο αλλάζανε αρκετοί και χταπόδι γι'αυτό ρωτάω...

οχι δεν ειναι απαραιτητο να αλλαξεις.

Ευχαριστώ!! :D

παρακαλω!30¤

υγ.Έχω και άλλη μια απορία..το πλαστικό καπάκι πάνω στον κινητήρα είναι μόνο για εμφάνιση-τάξη στον χώρο του κινητήρα;

Δηλαδή επειδή λογικά θα φύγει λόγο αλλαγής φίλτρου με κάτι πιο άγριο μπορεί να προκαλέσει κάτι;

[\quote]

ελλατωση βαρους

lick.gif

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή στο θέμα πλαστικό καπάκι να μην φοβάμαι ότι μπορεί χωρίς αυτό να γίνει καμιά μ@λ@κία(οτιδήποτε)..γιατί με κάτι τέτοια ψαρώνω σαν άσχετος που είμαι...

επίσης --> ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΧΡΟΝΗ...ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ! worthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Να ρωτήσω...υπάρχει σκούπα καρμπόν με χοάνη διπλής ροής της BMC;Το ρωτάω γιατί κάπου πήρε το μάτι μου σκούπα της BMC και ψάχνω και δεν μπορώ να βρώ πουθενά...από απόδοση τι λέει;Σε σχέση με της green ξέρει κανείς;

Ευχαριστώ Προκαταβολικά!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πήρα κάτι τηλέφωνα να ρωτήσω για Α'στάδιο και δεν ξέρω ΑΠΑΓΟΗΤΕΥΣΗ...ξενέρωσα,πρέπει να δώσω 1300+ευρά για 13 αλογα...δεν ξέρω ρε σεις...ξενέρωσα απίστευτα..έχω αρχίσει να σκέφτομαι να βάλω μόνο ένα ελεύθερο φίλτρο και ένα τελικο...μου φαίνονται ψιλο-πεταμένα λεφτά για προγράμματα και χταπόδια κλπ κλπ αφού δεν πρόκειται να γίνει ΠΟΤΕ γρήγορο..δεν ξέρω γμτ...σκέφτομαι να τα σκάσω σε άλλο τομέα του αυτοκινήτου,να το κάνω όμορφο τουλάχιστον,μιας και το αμάξι ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΓΡΗΓΟΡΟ...τι λέτε ρε σείς;;ΞΕΝΕΡΩΣΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΣΗΜΕΡΑ... :):o:cry:

Link to comment
Share on other sites

Guest CLSFox
Ρε παιδιά πήρα κάτι τηλέφωνα να ρωτήσω για Α'στάδιο και δεν ξέρω ΑΠΑΓΟΗΤΕΥΣΗ...ξενέρωσα,πρέπει να δώσω 1300+ευρά για 13 αλογα...δεν ξέρω ρε σεις...ξενέρωσα απίστευτα..έχω αρχίσει να σκέφτομαι να βάλω μόνο ένα ελεύθερο φίλτρο και ένα τελικο...μου φαίνονται ψιλο-πεταμένα λεφτά για προγράμματα και χταπόδια κλπ κλπ αφού δεν πρόκειται να γίνει ΠΟΤΕ γρήγορο..δεν ξέρω γμτ...σκέφτομαι να τα σκάσω σε άλλο τομέα του αυτοκινήτου,να το κάνω όμορφο τουλάχιστον,μιας και το αμάξι ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΓΡΗΓΟΡΟ...τι λέτε ρε σείς;;ΞΕΝΕΡΩΣΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΣΗΜΕΡΑ... :):o:cry:

Να στο θέσω απλά.. Αν πουλήσεις τώρα το αμάξι σου και βάλεις κι επιπλέον τα χρήματα του 1ου σταδίου σου φτάνουν τα λεφτά για ένα TSI που έχει 140hp από το εργοστάσιο;

Το να βελτιώσεις τον FSI είναι πεταμένα λεφτά κατά την άποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Guest CLSFox
Ναι ρε λουίζα...το ξέρω..αλλά δεν θέλω να το αλλάξω :):o:cry::cry:

Και γι' αυτό είναι μια καλή λύση να αφήσεις τον κινητήρα στην ησυχία του, αφού ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ούτε τον κόπο ούτε το χρήμα.

Σκέψου με πόσους άλλους τρόπους μπορείς να χαρείς τα συγκεκριμένα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.