Jump to content
LORD KAIAPHAS

Τι κόλα βάζουν άταν βαζουμε φιμέ?

Recommended Posts

Τι κόλα βάζουν άταν βαζουμε φιμέ?Αν γνωρίζει καποιος ας μου πει και εμένα!

Link to comment
Share on other sites

Τη κόλλα που έχουν ήδη οι μεμβράνες.

Δεν βάζουν οι εγκαταστάτες κόλλα, απλά ψεκάζουν το τζάμι με σαπουνόνερο για να φέρουν τη μεμβράνη στα "ίσια". Το σαπουνόνερο αφαιρείται με τη σπάτουλα.

Αν προσπαθείς να αφαιρέσεις μεμβράνη απο τζάμι, μάλλον τζάμπα ταλαιπωρήσε, πέρνα απο ένα εγκαταστάτη. Χρησιμοποιούν ένα ειδικό σπρέϋ που δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ελεύθερα στο εμπόριο. Δυστυχώς οι τελευτάιοι χρεώνουν και το ξήλωμα.

Αν κατάλαβα καλά........................

Link to comment
Share on other sites

Τη κόλλα που έχουν ήδη οι μεμβράνες.

Δεν βάζουν οι εγκαταστάτες κόλλα, απλά ψεκάζουν το τζάμι με σαπουνόνερο για να φέρουν τη μεμβράνη στα "ίσια". Το σαπουνόνερο αφαιρείται με τη σπάτουλα.

Αν προσπαθείς να αφαιρέσεις μεμβράνη απο τζάμι, μάλλον τζάμπα ταλαιπωρήσε, πέρνα απο ένα εγκαταστάτη. Χρησιμοποιούν ένα ειδικό σπρέϋ που δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ελεύθερα στο εμπόριο. Δυστυχώς οι τελευτάιοι χρεώνουν και το ξήλωμα.

Αν κατάλαβα καλά........................

Ακριβως ετσι ειναι

Link to comment
Share on other sites

Έχουν δικιά τους κόλα οι μεμβράνες όπως είπαν και παραπάνω τα παιδιά . Τώρα αν θες να βγάλεις αυτή τη κόλα πάνω από τα τζάμια βγαίνει με διαλυτικό νίτρου αλλά θέλει μεγάλη προσοχή και υπομονή . Θα συνιστούσα τα τζάμια να βγουν και να καθαριστούν .

Link to comment
Share on other sites

Guest anthitis

Safestata kai einai logiko na prepei na plhrothei aytos poy tha soy bgalei thn palia membranh pano apo to aytokinhto , esy otan pas gia doyleia den plhronesai ; kai aytos to idio kanh kai xrhsimopoioi kai ylika poios tha ta plhrosh ayta;

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς, αλλά υπάρχουν κάποιες στιγμές που πρέπει να είσαι και λίγο έξυπνος πέρα από επαγγελματίας. Αν πάω εγώ για ξήλωμα και με χρεώσει, δεν πρόκειται να με ξαναδεί. Αν όμως δεν με χρεώσει, την επόμενη φορά που θα χρειαστώ εγώ ή κάποιος γνωστός μου φιμέ, θα τον σκεφτώ και εκεί ας με χρεώσει και 200¤. Να χάσει, αποκλείεται.

Link to comment
Share on other sites

Guest anthitis

E me liga logia esy theleis na kanhs thn doyleia soy tzampa kai unprofessionally .

Labe ypospsh soy omos oti epeidh xero apo zelatines tosa osa den xeroyn oloi aytoi ekei poy diathroyn magazia sthn athina oti h zelatina na thn peraseis einai texnh kai oxi mono an se kapoion pernh thymamai otan hmoyn ellada kai rothsa mia mera kai gia na pareis to amaxi soy piso kai bale ayto legetai eleipsh gnoshs kai texnhs . h Megisth ora na perashs ena amaxi me tesseris portes einai mia ora . se miamisy ora o pelatis to pernh piso exo magazi sthn amerikh kai kano ayto kathe mera Kathos epeishs kai kati allo poy den skefthkes file moy . otan den plhrotheis den apodidhs kai kanhs kai lathei. Oson afora tora gia na bgaleis thn zelatina apo aytokinhto edo sthn amerikh to ligotero xreonhs 40 dollaria alla exeis dikaioma na pas piso kai na katageilhs akomh an soy xalasei to def. giati gia na thn bgaleis

apo piso den einai aplo yparxei diadikasia kai perimene , an xalaseis to def trexa gyreye

tha plhronhs kai apo thn tseph soy 30 dol gia repair sto def. to kathe aytokinhto.

Exo ena filo sthn ellada sthn athina o opoios einai panta busy kai to site toy kai to magazi toy

giati opos soy eipa den exei mathei na doyleyei tsampa kai h doyleia toy einai professionally

aprooved. me ylika ths 3M poy den ta pernh apo kanena mesazonta sthn ellada apo oti xero giati hmoyn ekei perysi to xeimona Ta fernh o idios apo thn 3m kai stoixizei kai ligotera stoys ellhnes kato apo 110.eyro to 3 thyro autokinhto . Mpes mesa koita kai ela pes moy meta . Epishs teleytaia sthn amerikh exei bgei kai kainoyrgio me full protection apo toys kleftes http://www.geocities.com/greekstd

post-6663-1184140606_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, δεν ξέρω τι συμβαίνει στην Αμερική, πάντως εδώ στην Ελλάδα έχουμε πήξει από "σωστούς" μάστορες και επαγγελματίες. Δεν αντιλέγω ότι το παιδί μπορεί να ξέρει τι κάνει, αλλά εδώ στην Ελλάδα δεν μας ενδιαφέρει να γίνει σωστή δουλειά και όσο στοιχίσει. Μας ενδιαφέρει να γίνει η δουλειά μας με το λιγότερο δυνατό κόστος. Και αν εμένα δεν με χρεώσει για αφαίρεση μεμβράνης, αμέσως έχει μπει στην λίστα μου και στάνταρ θα τοποθετήσει σε 2-3 αυτοκίνητα γνωστών μου φιμέ. Οπότε "χαρίζοντας" σε εμένα τα 40€, αυτόματα θα κερδίσει 3x110€=330€. Δεν θα βγει κερδισμένος; Και κάτι σημαντικό, κανένας μας δεν έχει μάθει να δουλέυει τσάμπα. Απλά πρέπει να κάνεις και λίγο marketing για να πας μπροστά. Τώρα αν είσαι ο καλύτερος, καλά κάνεις, αλλά πρέπει να προσέχεις μην εμφανιστεί κάποιος πιο καλός από εσένα. Πιστέυω ότι αυτό ισχύει παντού και όχι μόνο στην Ελλάδα.

@sw6jin: Συνήθως αν είναι καλή η εγκατάσταση, μπορεί να κρατήσει μια ζωή, αλλά και πολύ λιγότερο. Όλες οι μεμβράνες πάντως δίνουν 3-5χρόνια εγγύηση οπότε είσαι καλυμένος. Νομίζω ότι μερικές εταιρίες δίνουν και ισόβια εγγύηση. Τώρα αν τις γδάρεις και τα λοιπά, δεν ξέρω τι παίζει. Εμένα πάντως, είχε γδάρει η μάνα μου την μεμβράνη του συνοδηγού και την άλλαξα χωρίς χρέωση.

Edited by Geopan
Link to comment
Share on other sites

Guest anthitis

Isos file moy tha eprepe na taxidepshs ligo na dhs kai ti symbainh se alla merh toy kosmoy

kai me poia kritiria doyleyoyn oi anthropoi giati nomizeis oti ayta poy symbainoyn sthn ellada symbainoyn kai alloy akoyme kai mathenoymai dysthxos pantos edo den doyleyei kanhs tsampa kai to marketing poy anaferesai yparxoyn eidikoi poy to kanoyn den kremomaste apo ena pelath giati oloi doyleyoyn edo me thn idia logikh kanhs den doyleyei tsampa kaioxi mono edo sthn amerikh alla kai aystralia poy exo paei.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες αυτά που σου έγραψα παραπάνω. Και από ότι φαίνεται ούτε πρόκειται. Το λήγω εδώ μιας και είμαστε εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Τα off topic θα διαγραφουν εντος των ημερων.

Φιλε anthitis αν δεν συμμορφωθεις με τους ορους χρησης και να γραφεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες θα αναγκαστω να σου δωσω warn 10%.

Link to comment
Share on other sites

H κολλα της μεμβρανης ενεργοποιειται με νερο και σαπουνι οπως και ορισμενα αυτοκολλητα (βαζω σε βιτρινες καταστηματων και ειναι ακριβως το ιδιο...)

Link to comment
Share on other sites

:D - εχει και μεμβρανες που αντεχουν σε χτυπηματα με πετρα,σφυρι κλπ δηλαδη δεν καταρρεει το τζαμι εντελως ,δεν γινεται κομματια - υπαρχει και ειδικη 3πλης στρωσης που "αντεχει" 38 special μεχρι και 9mm σφαιρα
Link to comment
Share on other sites

μα ετσι κ αλλιως δεν γινετε κομματια το τζαμι αν σπασει...

λεγοντας αντεχει σφαιρα ελπιζω να εννοεις παλι να μην φυγουν κομματια απο το τζαμι

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

μα ετσι κ αλλιως δεν γινετε κομματια το τζαμι αν σπασει...

:) - ε ? αν φαει μια με βαρια ή το χτυπησει σφαιρα θα δεις τι γινεται

λεγοντας αντεχει σφαιρα ελπιζω να εννοεις παλι να μην φυγουν κομματια απο το τζαμι

οχι ,δεν το διαπερνα σφαιρα 0,38inch και 9mm αυτο ειναι το ζητουμενο οταν σε πυροβολουν οχι τα κομματια αν θα φυγουν (!)

Link to comment
Share on other sites

300 Series — Bullet and Bomb Resistance

Our 300 Series is our most versatile product line offering protection against burglary, bomb blast, hurricanes and even small arms fire. Our SL 14 is also the first of its kind to meet the ULC S332-93 Standard for Burglary Resisting Glazing Material using only 1/8 inch thick glass.

For increased solar protection, our 300 Series is also offered in shades of grey and reflective silver.

Applications / Advantages:

High level of fragmentation retention

High end burglary resistance

Hurricane resistant – small and large missile

Bomb blast protection

Small arms fire resistance

Lower energy bills (grey and silver security laminate)

400 Series — High-End security

Our top of the line security laminate is the SL 20, which is designed for violent crime areas or countries that are experiencing civil unrest. SL 20, the world’s first 4-ply security laminate has the highest level of glass fragmentation retention and, when used in combination with our mechanical anchoring system, offers the highest level of bomb blast protection in the industry.

Applications / Advantages

Highest level of fragmentation retention

Maximum burglary resistance

Hurricane resistant – small and large missile

High-end bomb blast protection

Small arms fire resistance

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
εχεις καποιο λινκ?δηλ 3 στρωσεις φυμε να κρατανε σφαιρα?μ κανει τρελη εντυπωση αν ισχυει.

Τα αλεξίσφαιρα τζάμια στρώσεις μεμβράνης έχουν.

Link to comment
Share on other sites

;) - δεν υπαρχουν "αλεξισφαιρα" ο ορος δεν ειναι σωστος για τα τζαμια αλλα αλεξιθραυσμα ,οι μεμβρανες ειναι εφευρεση τωρινη δεν ειχαν ανεκαθεν τα τζαμια τετοιες - αυτα που βλεπουμε σε θωρακισμενα αμαξια VIP ειναι 3 στρωσεις τζαμιων με υαλονηματα συν αλλα υλικα που καθοριζει η καθε εταιρια κατι το οποιο μειωνει καπως την ορατοτητα και αυξανει το βαρος τους αρα θελουμε αλλο παχος πορτας αλλον μηχανισμο κ.ο.κ ,χτυπηστε ενα τετοιο τζαμι με τον κομπο σας [κατι σαν το τουκ-τουκ της πορτας] και θα καταλαβετε τι εννοω ,εκει πανω πατανε οι νεες εταιριες και βγαζουν αυτες τις μεμβρανες για να λυθουν τα παλαια προβληματα (!)

2003913171580533000_rs.jpg

HoldingLaminate.gif.xs.jpg

Link to comment
Share on other sites

;) - εδω πλεον φαινεται ξεκαθαρα οτι δεν μιλαμε για "ειδικο τζαμι" :

Εγκεκριμένες μεμβράνες ασφαλείας.

Οι μεβράνες προστασίας που παράγουμε ελέγχονται και δοκιμάζονται από ανεξάρτητες εταιρείες ελέγχου.

Τα προιόντα μας ανταποκρίνονται πλήρως και υπερκαλύπτουν τις προδιαγραφές ελέγχου εκρηκτικών των

ΗΠΑ General Services Administrator (GSA ) για Level 1 , Level 2 (limited) και Blast Mitigation Action Groups

( BMAG ) Level 1. Η μεμβράνη μας σειρά 300 είναι η πρώτη του είδους που ανταποκρίνεται στις προδιαγραφές του οργανισμού Underwriters Laboratory Standards, για αντίσταση κατά της διάρρηξης.

(ULC : S332-93 ).

Προιόντα για κάθε χρήση.

Οι μεβράνες μας προστασίας παράγονται σε 4 διαφορετικά επίπεδα αντοχής που κυμμαίνονται από 0,003 in

= 0,076 mm έως 0,508 mm. Τα προιόντα μας κατασκευάζονται από την υψηλότερη ποιότητα πολυεστέρα, ο οποίος όταν εφαρμόζεται στο τζάμι δημιουργεί ένα αόρατο φράγμα που αντιστέκεται σε ποικίλους τρόπους διάρρειξης και φυσικών καταστροφών.

Πλήρης Ορατότητα.

Σε αντίθεση με τα κάγκελα ή τα τζάμια με συρματόπλεγμα, οι μεμβράνες μας παρέχουν προστασία χωρίς να εμποδίζουν την ορατότητα.

Αντιηλιακή και Υπεριώδη Προστασία.

Οι μεμβράνες μας σε συνδιασμό με το τζάμι, περιορίζουν όλες τις εξωτερικές πηγές υπεριώδους ακτινοβολίας η οποία δημιουργεί σημαντικό βαθμό φθοράς, ξεθοριάσματος επίπλων, χαλιών και άλλων οικιακών ειδών, εκτεθιμένων στην ηλιακή ακτινοβολία. Επίσης με τη χρήση της φιμέ απόχρωσης του γκρί ή ασημί, εξοικονομούνται σημαντικά ποσά ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.