Jump to content
tmanolat

Καίει λάδια το Golf V 1400 Fsi?

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι,

έχω ένα Golf V 1400 FSI από τον Ιαν 2005 καινούργιο. Του κάνω πολύ συντηρητική χρήση με λίγα ταξίδια, μέχρι τώρα έχω 18000 km.

Δυστυχώς ανά 6000km αναγκάζομαι να συμπληρώνω λάδια, περίπου 1lt (η βελόνα πέφτει από το medium στο min, χωρίς να ανάβει το σχετικό λαμπάκι -- πιστεύω ότι αυτό είναι γύρω στο 1 Lt).

Στην αντιπροσωπεία μου λένε ότι δεν πρόκειται για "κάψιμο" αλλά για "κατανάλωση" λαδιού. Λένε ότι ΟΛΑ ανεξαιρέτως τα νέα αυτοκίνητα το κάνουν για να μην φθείρεται ο κινητήρας και να βγάζουν λιγότερους ρύπους.

Ισχύει αυτό? Ή με δουλεύουν κανονικά? Είμαι αγχωμένος γιατί η εγγύηση λείγει τον Γενάρη, σε λίγους μήνες. Νόμιζα στην αρχή ότι αυτό συνέβαινε μέχρι να στρώσει το αυτοκίνητο, δυστυχώς όμως μετά τα 18000χλμ δεν νομίζω να ισχύει.

Σας ευχαριστώ,

Τηλέμαχος

Link to comment
Share on other sites

Εχω χασει το μετρημα φιλε μου, με το ποσα τετοια θεματα εχουν ανοιξει...Το ειχα κ εγω παλια το αυτοκινητο που εχεις...Καιει και μαλιστα πολυ, και τακτικα...Συνηθισε το και εχε ενα λαδακι πισω...Δεν ειναι κατι να σκας αν εχεις πισω ενα λαδακι....Δυστυχως καιει...

Link to comment
Share on other sites

1.Η ενδειξη max-min αντιστοιχεί σε 1λt λαδιού σε όλα τα παιδιά της μαμάς VAG

2.Ολα τα παιδάκια της μαμάς άλλο λιγότερο άλλο περισσότερο "καταναλώνουν" λάδι λόγω λειτουργίας FSI

3.Η Εγγυηση της μαμας δεν σε καλύπτει στο θεμα αυτό γιατι όπως σου ειπαν (τα ιδια λένε σε ολους) η μαμα στο εγχειριδι της γραφει για φυσιολογικη κατανάλωση έως και 1lt στα 1000χλμ.

4.Ακολουθείς τα εξής : αλλάζεις τυπο λαδιού ρευστότητα - ιξώδες 5w-30 στην επόμενη αλλαγή αν σου καιει ακόμη πας σε 10w-40 ή ακόμη και σε 15w-60

5.Ελπίζω να βοήθησα λίγο

B)

Link to comment
Share on other sites

1.Η ενδειξη max-min αντιστοιχεί σε 1λt λαδιού σε όλα τα παιδιά της μαμάς VAG

4.Ακολουθείς τα εξής : αλλάζεις τυπο λαδιού ρευστότητα - ιξώδες 5w-30 στην επόμενη αλλαγή αν σου καιει ακόμη πας σε 10w-40 ή ακόμη και σε 15w-60

8) - δικιο εχεις τοσο ειναι - το 15/60 οπως και το 20/50 σαν πολυ χοντρο δεν ειναι ? ποια μαρκα βγαζει τετοιο ιξωδες οπως το 15/60 που ανεφερες ?

Link to comment
Share on other sites

:) - δικιο εχεις τοσο ειναι - το 15/60 οπως και το 20/50 σαν πολυ χοντρο δεν ειναι ? ποια μαρκα βγαζει τετοιο ιξωδες οπως το 15/60 που ανεφερες ?

Εχει κυκλοφορήσει CASTROL 15W-60 που τηρει τις προδIαγραφές της μαμάς VAG( 50X XX) ,ναι ειναι αρκετά χοντρο σε σχέση με το 0-30 αλλά το προτείνουν οι εξουσιοδοτημένοι για περιορισμό κατανάλωσης ..(οχι 20/50 ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΟ... 8))

ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΚΡΥΓΟΡΩ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ "ΜΕΣΑ" ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΛΑΔΙΟΥ...ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙς -_-

Εγώ να σημειώσω απο την πλευρά μου εχοντας το α3 2.0fsi OTI DEN EXω προβλημα μεχρι τωρα 23,000 χλμ ,αλλαγές ανα 15.000 με CASTROL SLX III 5/30 παρα μονον 200-300 mgr στα 7.500-8000 χλμ με πολύ σκισιμο βεβαια .... <_<

Link to comment
Share on other sites

8) - παει δηλαδη το 10/60 που εβγαζε ? το Amsoil 20/50 καθως και Torco δεν ειναι τοσο χοντρο οσο φαινεται

to 10/60 υπάρχει και αυτο και τηρεί τις προδιαγραφές ,τωρα για το 20/50 δεν τηρεί τις προδοαγραφές που θετει η μαμα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ πρόκειται να συμπληρώσω λάδι, επιτρέπεται να βάλω το 5W-30 ή πρέπει να μου βάλει ό,τι ήδη έχει μέσα η μηχανή? Αν δεν επιτρέπεται φαντάζομαι πρέπει να περιμένω την επόμενη αλλαγή λαδιών?

4.Ακολουθείς τα εξής : αλλάζεις τυπο λαδιού ρευστότητα - ιξώδες 5w-30 στην επόμενη αλλαγή αν σου καιει ακόμη πας σε 10w-40 ή ακόμη και σε 15w-60

5.Ελπίζω να βοήθησα λίγο

:D

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ πρόκειται να συμπληρώσω λάδι, επιτρέπεται να βάλω το 5W-30 ή πρέπει να μου βάλει ό,τι ήδη έχει μέσα η μηχανή? Αν δεν επιτρέπεται φαντάζομαι πρέπει να περιμένω την επόμενη αλλαγή λαδιών?

1-Kαταρχήν λάδι συμπληρώνεις ΜΟΝΟΝ όταν ή ένδειξη της σταθμης ειναι κάτω απο το μισό ( πιο κάτω απο τη μέση στο σαγρε max-min) δηλ.έχει καταναλώσει >= 0,5lt.

2-βαζεις ότι λάδι έχει το κάρτερ ,αν τωρα πάλι ειναι ανάγκη βαζεις το πλησιέστερο σε προδιαγραφές δυνατό. :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!

1-Kαταρχήν λάδι συμπληρώνεις ΜΟΝΟΝ όταν ή ένδειξη της σταθμης ειναι κάτω απο το μισό ( πιο κάτω απο τη μέση στο σαγρε max-min) δηλ.έχει καταναλώσει >= 0,5lt.

2-βαζεις ότι λάδι έχει το κάρτερ ,αν τωρα πάλι ειναι ανάγκη βαζεις το πλησιέστερο σε προδιαγραφές δυνατό. :D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

έχω ένα Golf V 1400 FSI από τον Ιαν 2005 καινούργιο. Του κάνω πολύ συντηρητική χρήση με λίγα ταξίδια, μέχρι τώρα έχω 18000 km.

Δυστυχώς ανά 6000km αναγκάζομαι να συμπληρώνω λάδια, περίπου 1lt (η βελόνα πέφτει από το medium στο min, χωρίς να ανάβει το σχετικό λαμπάκι -- πιστεύω ότι αυτό είναι γύρω στο 1 Lt).

Τηλέμαχος

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθησω αλλά: Εχω το Golf V 1.4 16v 2004, με τώρα 20.000 χιλ. Μέχρι το πρώτο service στα 8,500 δεν έκαιγε τίποτα. Μετά ξαφνικά στα 15 μου άναψε το λαμπάκι ότι ανεβηκα έβα πεζοδρόμιο. Ηταν στο κάτω όριο.

Πανικόβλητος ρωτησα παντού, μου είπαν ότι είναι φυσικό να καίω (τοτε) έως και ένα λίτρο κάθε 1.500 χιλ. Προσωπικά το βρήκα απαράδεκτο.

Εκανα το εξης. Αλλαξα λάδια και φίλτρο και έβαλα Helix super 10-40. Και το μέτρησα μέχρι τώρα. Η κατανάλωση είναι περίπου 200-250 ml κάθε χίλια χιλιόμετρα και νομιζω ότι σιγα σιγα η κατανάλωση λαδιού πέφτει.

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά για τα μηνύματά σας.

να υπενθυμίσω πάντως ότι η κατανάλωση είναι χονδρικά 1λτ / 6000χλμ, για να μην υπερβάλλουμε.

οχι φυσικά ότι αυτό δεν είναι απαράδεκτο rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

λιγο ασχετο, αλλα υπαρχει προβλημα αν συμπληρωνουμε με διαφορετικο λαδι απο αυτο που εχει μεσα ?

Δεν προκείται να πάρει φωτιά ο κινητήρας αλλά δεν ενδείκνυται...

Link to comment
Share on other sites

λιγο ασχετο, αλλα υπαρχει προβλημα αν συμπληρωνουμε με διαφορετικο λαδι απο αυτο που εχει μεσα ?

:D - σωστα ,δεν ειναι οτι καλυτερο - μην μπερδευεις ιξωδη και μαρκες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.