Jump to content
Ximikos

Golf 4 - Ανάρτηση (Λύσεις, Προτάσεις, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

μολις αλλαξα την τριτη αναρτηση στην σειρα. hr ρυθμιζομενη. πιο μαλακη μου φαινεται ως πρωτη εντυπωση. να δεις που ειναι πιο μαλακη απο οτι ηθελα... Θα δειξει.

Υποψιν η PSS9 BILSTEIN me 3000 km ζητα γρηγορο golfaki για παρεα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...

Ήρθε και η δικιά μου ώρα να αλλάξω αναρτήσεις.

Έχω ένα GOLF IV 1,6 Generation 2002 με 50.000 χλμ. Τα 40.000 από αυτά έγιναν Σάμο με αποτέλεσμα να σακατευτεί η ανάρτηση, όποιος έχει πάει ξέρει.

Διάβασα όλο το topic από την αρχή και κατέληξα σε κάποια συμπεράσματα.

Αρχικά κατάλαβα ότι το 99% των προτιμήσεων είναι KW 2 ή 3 και PSS9. Απλά μπορούν να θεωρηθούν οικονομικά δυσπρόσιτες.

Σαν αντιπρόταση σε αυτές το δημοφιλέστερο setup είναι Bilstein και Eibach σε διάφορους συνδιασμούς πάχους και αποχρώσεων... ( να μην θεωρηθεί σεξουαλικό υπονοούμενο ).

Η απορία μου είναι η εξής...

Η διπλή ή τριπλή τιμή των "κορυφαίων" αναρτήσεων αξίζει σε σχέση με την πιό προσιτή τιμή των υπόλοιπων;;

Για ένα μέσο οδηγό έχει νόημα η επένδυση 500 - 800 ευρώ extra;;

Εγώ έχω καταλήξει τελικά στις KW Variant 1. Δεν ξέρω πότε θα μπούν, λογικά μέσα άλλης εβδομάδας. Αν τις έχει κάποιος ας με ενημερώσει.

Edited by Geos
Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Γενικά έχεις δίκιο. Όποιον και να ρωτήσεις θα σου πει KW, PSS κλπ...

Αλλά πιστεύω ότι για ένα μέσο οδηγό και αμάξι είναι υπερβολή.

Εγώ όπως έχω ξαναγράψει, φοράω τα μαύρα Bilstein με Jamex ελατήρια.

Τα αμορτισέρ είναι πιο σκληρά από τα μαμά του GTi, αλλά πολύ πιο μαλακά από τα χοντρομπούκαλα κίτρινα της ίδιας εταιρίας.

Χαρακτηριστικά να πω δε ότι εμφανισιακά το αμάξι είναι άψογο (κατ' εμέ) και από κράτημα (σε συνδοιασμό με 18άρα ζάντα) στρίβει πάααρα πολύ καλά. Πχ στην άνοδο της Κατεχάκη στην στροφή που περνάει κάτω από την γέφυρα της Αττικής, μπήκα με 170+. Το αμάξι μπήκε πολύ καλά, ούτε νευρικό ούτε τίποτα :D

¶ρα μια τίμια πρόταση είναι και αυτά.

ΥΓ: Και το δικό μου 1.6 είναι. Κοίτα και φώτο να δεις το στήσιμό του:

gallery_30_9_49673.jpg

gallery_30_9_9181.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν το συζητάω, το αυτοκίνητό σου είναι σκέτη κ.... Μαύρη κακία :D:heart::(

Και οι χαρακτοί πρέπει να κάνουνε καλή δουλειά.

Να το χαίρεσαι και καλό τάξιδο...

Την στροφή την ξέρω. Mε τις μαμά αναρτήσεις είχα μπεί μια φορά με 120 - 130, κυνηγώντας ένα παρανοϊκό με Mazda, και κόντευα να ξαπλώσω στην πόρτα του συνοδηγού. ΔΕΝ θα το ξαναεπιχειρούσα ποτέ. Αλλά ποτέ...

Απλά είμαι της άποψης ότι, συνήθως, ό,τι πληρώνεις παίρνεις...

Για αυτό και το ψάχνω πάντα πριν αλλάξω κάτι.

Καταραμένη ανάγκη για εξέλιξη... fire.giffire.gif

Υ.Γ. Προσθήκη τελευταίας στιγμής... Το κυνήγι ήταν στο Κατέβασμα προς Μεσογείων... Δεν οδηγάω δεξιοτίμονο...

Edited by Geos
Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Ευχαριστώ να σαι καλά! tongue.gif

Καλά στην κατάβαση η στροφή είναι εντελώς ανάποδη! Πάνω από 140 δεν μπαίνω με τίποτα!Αν και το αμάξι μπαίνει κι άλλο, αλλά επειδή το θέλω και αυτό και εμένα δεν το επιχειρώ ποτέ! ¶σε που μετά την στροφή μπορεί να είναι κανένας λαλάκας στην αριστερή με 80-90 knife.gif

ΥΓ: Τα φρένα έχεουν γίνει ακόμα πιο αποτελεσματικά!!!

Link to comment
Share on other sites

.

ΥΓ: Και το δικό μου 1.6 είναι. Κοίτα και φώτο να δεις το στήσιμό του:

gallery_30_9_49673.jpg

gallery_30_9_9181.jpg

Δηλαδη ποσες φορες την μερα θελενα σου λεμε οτι το σκορπιουδακι σου ειναι ολα τα λεφτα?????ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ και το στησιμο πολυ καλο,,,ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ να το δω και απο κοντα στις επομενες συναντησεις μιας και εχω να το δω απο περσι χειμωνα,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καλό μήνα και καλό μπλα μπλα μπλα...

Έπεσε και άλλος τρελλός συνδιασμός στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων για ανάρτηση στο μωρό μου...

Bilstein και Votgland ( κάπως έτσι πρέπει να γράφεται )... Και χαμήλωμα περίπου 6 πόντους.

Από ότι είπε το φιλαράκι μου δεν κοπανάει καθόλου και έχει και καλό κράτημα.

Να προσθέσω ότι οι ζάντες μου είναι οι μαμά δύμπραστες του Generation.

Όποια γνώμη καλοδεχούμενη...

Υ.Γ. Ξέρω ότι είναι εκτός θέματος αλλά πόσο πήγε η αεροτομούλα σου ρε Scorpio? Κομπλέ με βαψίματα και τα σχετικά...

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Δηλαδη ποσες φορες την μερα θελενα σου λεμε οτι το σκορπιουδακι σου ειναι ολα τα λεφτα?????ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ και το στησιμο πολυ καλο,,,ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ να το δω και απο κοντα στις επομενες συναντησεις μιας και εχω να το δω απο περσι χειμωνα,,,,,

Ευχαριστώ φίλε μου! Θα το δεις σύντομα!

Λοιπόν καλό μήνα και καλό μπλα μπλα μπλα...

Έπεσε και άλλος τρελλός συνδιασμός στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων για ανάρτηση στο μωρό μου...

Bilstein και Votgland ( κάπως έτσι πρέπει να γράφεται )... Και χαμήλωμα περίπου 6 πόντους.

Από ότι είπε το φιλαράκι μου δεν κοπανάει καθόλου και έχει και καλό κράτημα.

Να προσθέσω ότι οι ζάντες μου είναι οι μαμά δύμπραστες του Generation.

Όποια γνώμη καλοδεχούμενη...

Αν το θες το αμάξι σου βολτάδικο ΜΗΝ το κάνεις! Είναι που είναι τα BILSTEIN τα χοντομπούκαλα κούτσουρα, αν το κατεβάσεις στους 6 πόντους... Θα μικρύνεις την διαδρομή του αμορτισέρ κατά πολύ και θα σου κοπανάει αλύπητα.

Αν θες να το σκίζεις στις στροφές, NO FEAR κλπ... κάντο...

Υ.Γ. Ξέρω ότι είναι εκτός θέματος αλλά πόσο πήγε η αεροτομούλα σου ρε Scorpio? Κομπλέ με βαψίματα και τα σχετικά...

Αεροτομή Mattig 195ευρώ + 40 τοποθέτηση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Φίλε μου πήγα βόλτα ένα αντίστοιχο golfaki με το setup που σου λέω και δεν κοπάναγε καθόλου.

Βέβαια δεν βουτάγαμε μέσα στις λακκούβες αλλά ήταν οκ.

Ρώτησα και για τιμή αλλά μάλλον βλακείες μου έλεγαν γιατί 1100 ευρώ για αυτά είναι πάρα πάρα πολλά λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Δεν ξέρω τί να πώ.

Πάντως η τιμή που σου λένε είναι εξωφρενική!!! Πάνω από 700 με τίποτα (φορεμένα κιόλας)!!! με 1100 μπορείς να βάλεις και την KW2 πλήρως ρυθμιζόμενη... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Όπως διάβασα σε ένα άλλο forum... Τι είναι ο κάγκουρας, τι είναι το μπουρί του...

Φαίνεται πολύ όμορφο... Βέβαια γούστα είναι αυτά και είναι υποκειμενικά...

Έφυγε εκείνο το άθλιο κενό ανάμεσα στο λάστιχο και στο τέρμα του θόλου...

Θα βάλω φώτο όταν γίνει η αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Όπως διάβασα σε ένα άλλο forum... Τι είναι ο κάγκουρας, τι είναι το μπουρί του...

Φαίνεται πολύ όμορφο... Βέβαια γούστα είναι αυτά και είναι υποκειμενικά...

Έφυγε εκείνο το άθλιο κενό ανάμεσα στο λάστιχο και στο τέρμα του θόλου...

Θα βάλω φώτο όταν γίνει η αλλαγή...

¶ντε με το καλό, αλλά προς Θεού! Όχι με 1100....~~~!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Δεν ξέρω αν κάνει να δίνουμε URL εδώ αλλά αν κάποιος το θέλει ας στείλει ένα PM.

Βρήκα ένα μαγαζάκι online και δίνει όλο το σετ αμορτισέρ 545 τελική...

¶κου 1000 χαχαχαχαχαχα γίδια πωλητές...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...φιλαράκια...να ΄μαι και εγώ...

I am back.........with my new suspension :thumbsup:

Ενα τρισμέγιστο ευχαριστώ στον Dr Pit.......ο οποίος ήταν (ώς αναμενόμενο) άψογος...καθώς και στον Mr Andre...για την πολύτιμη βοηθειά του :lol:

Τελικά τι έβαλα; Ενώ ήμουν έτοιμος για ανάρτηση ίδια με του κολλητού scoRpio... :rolleyes: ...βρέθηκε Super προσφορά/πρόταση απο τον Dr Pit..................και μετά απο σκέψη 1 λεπτού... :blush: ...βάλαμε ανάρτηση απο Leon Cupra!

Αποτέλεσμα: άψογο αισθητικά...(πιό χαμηλά δέν γινότανε, γιατί το body kit έβρισκε κάτω...και το έιχα άγχος... :lol: )

Απο θέμα συμπεριφοράς...παιδιά...ότι και να πώ...λίγο θα είναι.....βεντούζα!!! όπως έλεγε και ο Dr Pit :thumbsup: ........Ναι, σίγουρα διαβάζει την παραμικρή ανωμαλία του δρόμου...αλλά σε καμία περίπτωση δεν βαράει...δέν κουράζει! όσο για τις κλίσεις...εμένα μου φάνηκαν μηδενικές,σχεδόν.

Εν αναμονή για περισσότερα σχόλια

Φώτο 1

http://www.vwclub.gr/vwforum/uploads/11464...68_9_113211.jpg

Φώτο 2

http://www.vwclub.gr/vwforum/uploads/11464...68_9_425307.jpg

Φώτο 3

http://www.vwclub.gr/vwforum/uploads/11464...68_9_113211.jpg

Φώτο 4

http://www.vwclub.gr/vwforum/uploads/11464...668_9_71828.jpg

Φώτο 5

http://www.vwclub.gr/vwforum/uploads/11464...668_9_89808.jpg

Φώτο 6

http://www.vwclub.gr/vwforum/uploads/11464...668_9_47635.jpg

;) Cu all

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες όμως τιμούλα...

Ωραίο το αυτοκίνητο σου και μου αρέσουν και οι ζαντούλες σου πολύ...

Εγώ τελικά βρήκα το σετάκι με 730.... Όπως καταλαβαίνετε είμαι πάνω από ένα PC και ένα τηλ. όλη μέρα σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες όμως τιμούλα...

Ωραίο το αυτοκίνητο σου και μου αρέσουν και οι ζαντούλες σου πολύ...

Εγώ τελικά βρήκα το σετάκι με 730.... Όπως καταλαβαίνετε είμαι πάνω από ένα PC και ένα τηλ. όλη μέρα σήμερα...

Σε ευχαριστώ... :thumbsup:

...Τα λεφτά βγήκαν κάτω απο 500Ευρώ... ;) Επεσα σε περίπτωση...thanks to Dr Pit worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti
Λοιπόν...φιλαράκια...να ΄μαι και εγώ...

I am back.........with my new suspension ;)

Ενα τρισμέγιστο ευχαριστώ στον Dr Pit.......ο οποίος ήταν (ώς αναμενόμενο) άψογος...καθώς και στον Mr Andre...για την πολύτιμη βοηθειά του ;)

Τελικά τι έβαλα; Ενώ ήμουν έτοιμος για ανάρτηση ίδια με του κολλητού scoRpio... :rolleyes: ...βρέθηκε Super προσφορά/πρόταση απο τον Dr Pit..................και μετά απο σκέψη 1 λεπτού... :blush: ...βάλαμε ανάρτηση απο Leon Cupra!

Αποτέλεσμα: άψογο αισθητικά...(πιό χαμηλά δέν γινότανε, γιατί το body kit έβρισκε κάτω...και το έιχα άγχος... :thumbsup: )

Απο θέμα συμπεριφοράς...παιδιά...ότι και να πώ...λίγο θα είναι.....βεντούζα!!! όπως έλεγε και ο Dr Pit :thumbsup: ........Ναι, σίγουρα διαβάζει την παραμικρή ανωμαλία του δρόμου...αλλά σε καμία περίπτωση δεν βαράει...δέν κουράζει! όσο για τις κλίσεις...εμένα μου φάνηκαν μηδενικές,σχεδόν.

Εν αναμονή για περισσότερα σχόλια

Φώτο 1

http://www.vwclub.gr/vwforum/uploads/11464...68_9_113211.jpg

Φώτο 2

http://www.vwclub.gr/vwforum/uploads/11464...68_9_425307.jpg

Φώτο 3

http://www.vwclub.gr/vwforum/uploads/11464...68_9_113211.jpg

Φώτο 4

http://www.vwclub.gr/vwforum/uploads/11464...668_9_71828.jpg

Φώτο 5

http://www.vwclub.gr/vwforum/uploads/11464...668_9_89808.jpg

Φώτο 6

http://www.vwclub.gr/vwforum/uploads/11464...668_9_47635.jpg

;) Cu all

Mε γειές την ανάρτηση στο εργαλείο ........ :thumbsup::thumbsup: Περιμένω βολτάκι από κοντά την Κυριακή να δω τι κάνει on the road tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

maRine MY MAN!!!! ¶ψογο τέλειο μπράβο ρε φίλε να το χαίρεσαι!!!

Πολύ ερπετό! με τί ελατήρια τελικά παίξατε?

Αρε Πιτ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΕ......!!!!!! worthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικη και καλοστριφτη η αναρτηση Κωστα!!

Ευχαριστώ αγόρια...................

Καλές βόλτες σε όλους!!!!!!!!!!!!

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και όλες...

Λοιπόν σήμερα παρέλαβα το golfάκι με τις καινούργιες αναρτήσεις του...

Το setup είναι Bilstein Sprint και τα ελατήρια Vogtland. Συνολικά χαμήλωσε 6 πόντους.

Πρώτη στάση μια τυχαία πλατεία... Το αυτοκίνητο κολλάει στον δρόμο και δεν πάει βήμα...

Δεύτερη κίνηση... Γκάζι, άφημα πάνω στην στροφή και τσίμπιμα στο φρένο... Κλασική συνταγή για να γυρίσει το golfάκι... Καμία αντίδραση.

Στον δρόμο δεν κουράζει ιδιαίτερα, έχει κάποιες αναπηδήσεις σε μεγάλες ανωμαλίες αλλά τπτ κουραστκό.

Στα σαμαράκια το πίσω σύστημα πηδάει ελαφρά αλλά δεν κάθομαι πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.