Jump to content
Ximikos

Golf 4 - Ανάρτηση (Λύσεις, Προτάσεις, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Eιναι αρκετα πιο ακριβες αυτες σχεδον διπλασια τιμη........και τορα δεν εχω να δςσς τοσα λεφτα γιαυτο και πηγα σε τετοιες λυσεις.......Σημερα παντως ποθ μιλησα με ενα φιλαρακι μου που φοραει technix στο δικο του μου λεει ειναι παρα πολυ καλη αναρτηση και καθετε πολυ καλα το αμαξι......

Link to comment
Share on other sites

Οι ap είναι καλή περίπτωση. Όσο για το αν στρίβει μια χαρά με τις technix, πιθανό ειδικά όσο είναι ακόμη καινούργιες, αλλά τι γίνεται στο όριο ή σε μια δύσκολη στιγμή? Με την ανάρτηση που φοράς τώρα (bilstein eibach) το "auto steering" είναι σε πολύ καλό επίπεδο. Δε χρειάζεται να είσαι χεράς για να επαναφέρεις και εγώ προσωπικά δεν το πίστευα το πόσο εύκολα έπαιζα στις στροφές με μικροδιορθώσεις στο τιμόνι και χωρίς πίσω αντιστρεπτική. Για να μη μιλήσω και για τις καλές coilover και τι μπορείς να κάνεις με αυτές όταν τις ρυθμίζεις στα μέτρα σου. Αυτά με τις FK και τις ta texhnix τα ξεχνάς, το αμάξι απλά χαμηλώνει και είναι όμορφο και σίγουρα τουλάχιστον όσο είναι καινούργιες οι αναρτήσεις στρίβει καλύτερα από τις εργοστασιακές, αλλά μέχρι εκεί! Όσο γράφουν χλμ γίνονται πολύ πιο σκληρές και πολύ πιο απότομες στη συμπεριφορά.

Γιατί δεν σκέφτεσαι πόσο θέλεις να χαμηλώσεις και απλά να κρατήσεις τα bilstein τα κίτρινα που έχεις και να αλλάξεις μόνο ελατήρια τσεκάρωντας τους σωστούς κωδικούς για το αυτοκίνητό σου. Μην χαμηλώσεις πάντως πάνω από 4,5 με 5 πόντους γιατί θα έχεις άλλα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι μπροστα ειναι παρα πολι χαμηλωμενο και πισω τραγι οπως ειπα......πηγα λοιπον σε εναν αναρτησα και το σηκωσαμε να δουμε τι παιζει μου πρωτεινε να δοκιμασω πισω τα hr τα 5αρια μπας και στρωσει και το καναμε επι τοπου αλλα και παλι πισω ηταν πιο ψηλο.......και τλκ εκανα ενα εγκλημα γτ νευριασα με τοσο τρεξιμο και δεν ειχα φραγκα και εκοψα τα hr τα 3.5αρια για να κατσει.....και απο τοτε το αμαξι το κατεστρεψα εχει γινει κουτσουρο και κοπαναει παρα μα παρα πολυ λες και εχω πισω κονταρια αντι για αναρτισεις......γιαυτο και τορα εχω τρελαθει να βαλω αναρτιση μπας και στρωσει...

Link to comment
Share on other sites

Τα καινούργια ελατήρια θέλουν πάντα το χρόνο τους για να έρθουν στο σωστό ύψος. Όντως ήταν εγκλημα αυτό που έκανες. :o Κάτι έχει πάρει το μάτι μου για κοντύτερες βάσεις αμορτισερ για να χαμηλώσει κι άλλο. Πολλοί βάζουν από polo που είναι αρκετά πιο κοντες αλλά δεν ξέρω κατά ποσο είναι σωστό κάτι τέτοιο. Υπάρχουν σίγουρα aftermarket πιο κοντες ενισχυμένες και χαμηλώνεις περίπου 2 εκατοστά. κάτι τέτοιο http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130698972750#ht_2305wt_1148

Δοκίμασε στα κομμένα που έχεις τώρα, να περάσεις στις άκρες του κάθε ελατηρίου πάνω και κάτω χοντρό λάστιχο ποτίσματος. Θα μειώσει κάπως το κοπάνημα.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Aστα να πανε το εχω κανει το αμαξι τρακτερ.....γιαυτο και ψαχνομαι για coilover για να τελειωνω με αφτο το θεμα και αν δε κατσει καμια αλλη στραβη να συνεχισω με το μοτερ που το λεω εδω και καιρο αλλα δυστυχως δε με θελει.......αφτες οι ap μου αρεσαν αρκετα ειναι οντως πολυ καλητερες απο τις ta-technix?Για τις vmaxx τι γνωμη εχετε?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου φανηκε πιο σκληρη η technix εχω μπει σε golf mk4 με fk που τις εχει πανο 6 χρονια και ειναι και φορτομενο με ηχο και η αναρτηση ειναι απλα τελεια σα μανισια αλλα ειναι ρυθμηζομενη και σε σκληροτητα και σε υψος.......απο λιγο ομως που διαβασα στο ιντερνετ λενε αρκετα καλα λογια για τισ fk παρα για τις technix........με εχοθν μπερδεψει ολα αφτα ρε γμτ ολο στο ψαξημο ειμαι απο εδω και απο εκει......

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα,ενδιαφερομαι για τα ρυθμιζομενα της fk;ειναι καλα;τι κοστος εχει η τετραδα;και κατι αλλο,φοραω 17 αρες ζαντες,θα εχει προβλημα στο χαμηλωμα με την ζαμφορ εμπρος;ευχαριστω και περιμενω την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα,ενδιαφερομαι για τα ρυθμιζομενα της fk;ειναι καλα;τι κοστος εχει η τετραδα;και κατι αλλο,φοραω 17 αρες ζαντες,θα εχει προβλημα στο χαμηλωμα με την ζαμφορ εμπρος;ευχαριστω και περιμενω την βοηθεια σας

Αν χαμηλώσεις μέχρι 4,5 δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Από εκεί και μετά αρχίζει να βρίσκει λίγο και θα χτυπάει στις ανωμαλίες. Μετά από τα 5,5 θέλει σίγουρα αλλαγή. Φυσικά και μην κάνεις το λάθος εάν σκοπεύεις να την αλλάξεις ποτέ, να βάλεις τις κοινές που είναι απλά επανασχεδιασμένες για να μη χτυπάνε. Η χρηματική διαφορά για να βάλεις καλή αντιστρεπτική (eibach, h&r ή και πιο σκληροπυρηνικές, πχ neuspeed) είναι αρκετά μικρή και η διαφορά στο στήσιμο η μέρα με τη νύχτα. Τώρα για τα fk υπάρχουν πολλές απόψεις. Σίγουρα είναι value for money και χαμηλώνουν όσο θέλεις (οι καλές επώνυμες δεν χαμηλώνουν συνήθως πάνω από 4,5 με 5 εκατοστά, εκτός αν παραγγελθούν με διαφορετικό setup στα ελατήρια). Σίγουρα όταν θα τα βάλεις θα έχουν πολύ καλή απόδοση, το θέμα είναι τι γίνεται όσο γράφουν χλμ και πόσο ασφαλή είναι όταν τα φτάσεις στο όριο. Νομίζω υπάρχει κάποιο θέμα στο φορουμ μας που μιλάει συγκεκριμένα για fk και ta technics. Το καλύτερο είναι να σου πει κάποιος που τις έχει ήδη. Γνώμη μου εάν ξέρεις ακριβώς πόσο θα χαμηλώσεις και σου έρχονται οι fk τοποθετημένες πάνω από 300 ευρώ, μάζεψε κανά 150άρι 200άρι ευρώ ακόμα και βάλε bilstein sprint ΛΕΠΤΟμπούκαλα με τα ελατήρια χαμηλώματος της επιλογής σου. Εάν θυμάμαι καλά υπάρχουν δύο τρεις ποιότητες στα ρυθμιζόμενα της fk.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα εχω μια διαφορα γυρω σους 2 με 2,5 ποντους λαστιχο με θολο και ηθελα να το φερω στα ισια με το θολο,αυτη την στιγμη φοραω ζαχς αμορτισερ με ελατηρια mad 4.5 ποντους αλλα και κοπαναει και θελω και λιγο ακομα χαμηλωμα

Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα εχω μια διαφορα γυρω σους 2 με 2,5 ποντους λαστιχο με θολο και ηθελα να το φερω στα ισια με το θολο,αυτη την στιγμη φοραω ζαχς αμορτισερ με ελατηρια mad 4.5 ποντους αλλα και κοπαναει και θελω και λιγο ακομα χαμηλωμα

Τα mad είναι πολύ καλά ελατήρια αλλά ναι είναι από τα πιο σκληρά που υπάρχουν μαζί με τα vogtland. Κοίτα έχω μπει και εγώ στο τρυπάκι στο παρελθόν να κάνω αυτό που θέλεις. Το θέμα είναι ότι όσο και να χαμηλώσεις δε θα είσαι ποτέ ευχαριστημένος εάν δεν βάλεις αποστάτες 15 με 20mm μπροστά και 30 με 40mm πίσω (ανά άξονα). Γνώμη μου είναι ότι με 4,5 χαμήλωμα είσαι μια χαρά. Μετά πρέπει να ψαχτείς με ρυθμίσεις ευθυγράμμισης γιατί η γεωμετρία της ανάρτησης χαλάει πολύ. Με τους αποστάτες δείχνει πολύ και το λάστιχο έρχεται πιο κοντά στον θόλο με αποτέλεσμα να κλείνει το κενό. Απλά κ οι αποστάτες έχουν τα αρνητικά τους, με σημαντική καταπόνηση σε διάφορα μέρη. Εγώ φοράω αποστάτες h&r μπρος πίσω 4-5 χρόνια τώρα και είμαι και εγώ 4,5 χαμηλωμένος. Εάν δεις τις φωτό μου είναι μικρό το κενό στους θόλους αλλά θα ήθελα 1 cm ακόμη (δεν χαμηλώνει άλλο η pss9). Άλλη λύση είναι ενισχυμένες κοντύτερες βάσεις. Τέλος δεν είναι κρίμα να πάς από τα πολύ καλά sachs σε fk? Εκτός αν είναι ήδη τελειωμένα και θέλουν αντικατάσταση.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

Για 1400 αφου μιλαμε, δεν πιστευω να βρισκει οσο και να το χαμηλωσεις, το 16αρι που ειχα, οταν το πηρα, με 18αρια, το λαστιχο ηταν 1 δαχτυλο μεσα στο θολο με τσαλακωμενα φτερα και κομενους θολους, και δεν εβρησκε αξονα. φυσικα το κρατησα μια βδομαδα ετσι γιατι δεν περπατουσε πουθενα στο Ελλαντα...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι το αμάξι καταπονείται σε διάφορα μέρη με τους αποστάτες, που εννοείς ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

φιλε archon ειδα τις φωτο και μου αρεσε πολυ!!!17 αρες φορας;

18" κινέζικη ρέπλικα r32 των 350 ευρώ και 14 κιλά η κάθε ζάντα :bad:. Για τους αποστάτες ότι μου έχουν πει στα συνεργεία σου είπα. Γενικά καταπονείς ρουλεμαν μουαγιε λαστιχάκια (bushes) χάνεις λίγο σε ποιότητα κύλισης στα πολλά χλμ με ένα ελαφρύ τρέμουλο στο τιμόνι. Εμένα δε μου το κάνει πάρα πολύ αλλά γενικά το έχω διαβάσει σαν ένα από τα αρνητικά τους. Σημαντικό είναι να είναι hubcentic ώστε να βιδώνουν στις υπάρχουσες τρύπες χωρίς να χρησιμοποιεις μακρύτερα μπουλόνια. Μετά είναι θέμα εμπιστοσύνης και σιγουριάς... οτι και καλά παρεμβάλεις έναν αλουμινένιο αποστάτη και αυτός μετά δέχεται όλο το φορτίο. Καλό είναι να ξέρεις τι offset έχουν οι ζάντες σου και να επιλέξεις πόσα mm αποστάτη θα πάρεις. πχ αν έχεις 45 offset και βάλεις 10άρη αποστάτη το offset θα γίνει 35.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω,εμενα εχει μια μικρη αποκληση ο αξωνας πισω απο χτυπημα,δεν ξερω ομως αν το επιβαρινω περισσοτερο,εκει κολλαω λιγο

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα,φοραω zachs αμορτισερ με mad 4 cm ελατηρια και εχω αποστασει 1 ποντο πισω απο το θολο και 2 μπροστα συν το οτι κοπαναει,καμια ιδεα να καλυψω τους ποντους αυτους και να μαλακωσει λιγο;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα,φοραω zachs αμορτισερ με mad 4 cm ελατηρια και εχω αποσταση 1 ποντο πισω απο το θολο και 2 μπροστα δεν ξερω γιατι γινεται αυτο συν το οτι κοπαναει,καμια ιδεα να καλυψω τους ποντους αυτους και να μαλακωσει λιγο το golfaki;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σωστό πίσω να είναι ποιο χαμηλό απ'οτι μπροστά.

Εαν μπροστά είναι εντάξει ψηλώνεις τότε μόνο πίσω, λογικά πρέπει να υπάρχουν δαχτυλίδια για αυτήν την δουλειά.

Εγώ παλαιότερα σε ΜΚ2 είχα φτιάξει στον τόρνο.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι σωστο σε θεμα ομορφιας εννοεις;για τα ρυθμιζομενα fk ξερετε τιποτα;ειναι καλα;κ τι τιμη πανε αυτα τα fk;

συγνωμη λαθος το διατυπωσα,εννοουσα να το παω και μπροστα τοσο χαμηλο,δηλ στο ενα δαχτυλο με το θολο να ειναι μπρος πισω

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εννοώ από θέμα ομορφιάς αλλά καθαρά από θέμα στησίματος του αυτοκινήτου.

Τιμές για τα FK δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

αν κρατησω τα αμορησερ (zachs)που φοραω τωρα κ βαλω eibach ελατηρια 5 ποντα που ειναι πιο μαλακα σαν εταιρια θα μαλακωσει καθολου το αμαξι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.