Jump to content
George_s

Ρουλεμαν τροχων!

Recommended Posts

Το polaki κανει εναν περιεργο θορυβο στους μπροστινους τροχους!!!

Ακουγεται με τετοιον τροπο, ωστε οταν πηγαινεις με μικρη ταχυτητα μπορεις να μετρησεις ποσες φορες γυρναει ο τροχος...!!!!!

Σκεφτηκα τα ρουλεμαν, μηπως εχει τυχει και σε αλλους???

Αν ναι, δωστε μου τα φωτα σας!!!!!! Pleaseeeee! withstupid.gifwithstupid.gifwithstupid.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest ktgeorge

Εγώ στο ibiza 2001 που έχω είχα το ίδιο πρόβλημα. Από τα 30 άρχιζε ο θόρυβος, και στα 100 έτρεμε όλο το αμάξι. Ο ήχος προερχόταν από πίσω αριστερά. ¶λλαξα ρουλεμέν πίσω τροχού και όλα οκ. (Κόστος σε ΟΕΜ συνεργείο 150€ εργασία + ανταλλακτικό). Ψάχνοντας πως μπορώ να σιγουρευτώ πριν το πάω σε συνεργείο μου δώσαν την εξής πρακτική λύση. Σηκώνεις με γρύλο το αμάξι ώστε να είναι στον αέρα ο τροχός που υποθέτεις και τον γυρνας με τα χέρια. Αν ίναι ρουλεμάν αυτού του τροχού γυρνώντας το θα το διαπιστώσεις. Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Το polaki κανει εναν περιεργο θορυβο στους μπροστινους τροχους!!!

Ακουγεται με τετοιον τροπο, ωστε οταν πηγαινεις με μικρη ταχυτητα μπορεις να μετρησεις ποσες φορες γυρναει ο τροχος...!!!!!

Σκεφτηκα τα ρουλεμαν, μηπως εχει τυχει και σε αλλους???

Αν ναι, δωστε μου τα φωτα σας!!!!!! Pleaseeeee! withstupid.gifwithstupid.gifwithstupid.gif

γιατι κατι μου λεει οτι πατησες πετρα? :xmas:

Link to comment
Share on other sites

Guest πανος

γιώργο μισό.. το ρουλμαν ακούγεται έντονα όταν στρίβουμε με αρκετα

πχ αν εχει φθορά το δεξί τότε στις αριστερες σκούζει. αν είναι μπροστινό τότε μην αγχωθείς ιδιαίτερα. (δεν παίζει να φύγει πχ ο τροχός.) αν είναι πίσω τότε είναι επίφοβο. ωστόσο εμένα αυτό που μου κάνει κάτι είναι το ότι άλλαξες πρόσφατα δισκόπλακες και από τότε σου εμφανίστηκε και ο θόρυβος.. ίσως εκεί θα έπρεπε να επικεντρωθείς.

σε άλλη περίπτωση αν ο ήχος έιναι όπως λες "περιστροφικός" και από 0 χλμ τότε το μυαλό μου πάει και προς σασμάν μερια.

τεσπα, πέρνα καμια μέρα από το σπίτι να πάμε μια βόλτα να το ακούσω :D

Link to comment
Share on other sites

Και που άλλαξες πρόσφατα δισκόπλακες δεν λέει τίποτα αφού αν δεν έστρωσες σωστά τα φρένα σου τις κατέστρεψες απο τα πρώτα 100χλμ.Μετά απο αλλαγή στις δισκόπλακες για τα επόμενα 200-300 χλμ το φρένο δεν πρέπει να το κρατάς πατημένο για πάνω από 3-5 δευτερόλεπτα κάθε φορά για να μην υπερθερμανθούν μιας και δεν έχουν πολλούς κύκλους θέρμανσης/ψύξης από το εργοστάσιο με αποτέλεσμα να είναι πολύ μαλακοί και να θερμένονται πολύ πιο γρήγορα και έντονα στην αρχή με αποτέλεσμα να στραβώνουν ακόμα και σε σχετικά ύπια χρείση.Με λίγα λόγια πρέπει στη αρχή να ψυθούν αργά για να αντέξουν. Αν δεν σου το είπαν στο συνεργείο είναι .... :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικα guys ειναι τα πουλεμαν των πισω τροχων!!! Σηκωσαμε το αμαξι και γυρναγαμε τους τροχους με τα χερια και οσο πιο πολλες στροφες περνανε τοσο περισσοτερο θορυβο εκανε!!! 95€ακια πηγε ιστορια!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα guys ειναι τα πουλεμαν των πισω τροχων!!! Σηκωσαμε το αμαξι και γυρναγαμε τους τροχους με τα χερια και οσο πιο πολλες στροφες περνανε τοσο περισσοτερο θορυβο εκανε!!! 95¤ακια πηγε ιστορια!!!

πολύ καλά, εγώ με εργασία μου πήγαν 115 ευρώ, έχει μεγάλη σημασία στην εφαρμογή του ρουλεμάν στον άξονα να κάτσει καλά ουτέ σφιχτά ουτε χαλαρά, στην μηχανολογία το λέμε τρύμμα και άξονας, αυτό, καλή τύχη φίλε με τα ρουλεμάν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.