Jump to content
polo123ps

ΕΠΕΙΓΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Recommended Posts

Συμβαίνουν τα εξής περίεργα :

Καθώς πήγαινα με 60 χλμ και πάω να ανάψω τα xenon μου, που έβαλα πριν 10 μέρες, τη στιγμή που τα ανάβω μου ανάβουν όλα τα λαμπάκια του αυτοκινήτου (και του esp που δεν έχει), μηδενίζει χλμ & ώρα και ο δείκτης ταχύτητας κατεβαίνει στο 0, ενώ το αμάξι πήγαινε κανονικά με 60 και απολύτως φυσιολογικά (δηλ εάν δεν κοίταζα ταμπλώ δε θα'παιρνα πρέφα). Αυτό έγινε σχεδόν στιγμιάια, δηλ κατέβηκε ο δείκτης της ταχύτητας στο 0 και μετά επανήλθε στο 60. Και μετά όλα φυσιολογικά. Αυτά συνέβησαν περίπου πριν 10 λεπτά και κοντά στο σπίτι μου, δηλ δε το'χω ξαναδοκιμάσει αρκετά.

Επίσης, μία παρατήρηση ακόμα... το δεξί μου xenon ορισμένες στιγμές τρεμοπαίζει λιγάκι.

Παρακαλώ για όποιες απόψεις σας, γιατί έχω ξενερώσει απίστευτα. :D

1.Στοιχείο που ίσως να έχει σχέση : Τις προάλλες όταν πήγα να βάλω εμπρός το αμάξι,ήταν μια γάτα στη μηχανή, η οποία έφυγε αμέσως και άφησε στο δυναμό τρίχες της, τις οποίες δεν έχω αποτραβήξει...

2.Στοιχείο που ίσως να έχει σχέση : Κάποια στιγμή είχα αφήσει το αυτοκίνητο σε παρκινγκ, όταν το πήρα είχε μηδενισμένα χλμ και ώρα 01.40 περίπου, ενώ ήταν απόγευμα (είχε δηλ πιθανώς συμβεί το ίδιο πριν 1h & 40 min- τη στιγμή που του άλλαξε θέση?).Εγώ βέβαια τον ρώτησα καχύποπτος γιατί μηδένισε τα χλμ...αλλά γιατί να αλλάξει και την ώρα? Να έβγαλε μπαταρία λίγο δύσκολο.

Το θέμα είναι (που έχει σχέση με το στοιχείο 1) ότι-χωρίς να είμαι 100 % σίγουρος- το περιστατικό με τη γάτα έγινε μετά χρονικά απο το πειστατικό με το παρκινγκ. Οπότε, μάλλον το στοιχείο 1 είναι ανούσιο. Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα xenon? Απ'ότι μου λέει ο πλέον ειδικός Κώστας, μάλλον όχι.

Θα βρεθεί λύση στον γρίφο...? :whistling:

Edited by ΕΛΛΗΝ
Link to comment
Share on other sites

βαγγελη γενικα απο ηλεκτρικα εισαι οκ?μπαταρια δυναμο κ λοιπα?

Ρε Χριστάρα έτσι φαίνεται, αλλά ξέρω κι εγώ...?

Το κακό είναι ότι δεν είναι πρόβλημα, με το οποίο το αμάξι μένει κ αν φτιαχτεί φαίνεται. Και τώρα και να το πάω στην αντιπροσωπεία, θα μου κάνουν μια *μη επιτρεπόμενη λέξη* θα μου πουν στο φτιάξαμε και απλά θα περιμένω να το ξανακάνει (και δεν ξέρω αν είναι επικίνδυνο ή τι άλλο μπορεί να συμβεί).

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Αυτό που σκέφτηκα είναι το δυναμό, πριν μου πεις τη φάση με τη γάτα.

Ο,τι και να είναι, πήγαινε το σε ένα συνεργείο να διαβάσουν στον εγκέφαλο το error που καταγράφηκε, από εκεί θα καταλάβεις στο περίπου.

Link to comment
Share on other sites

περιπου ιδιο προβλημα ειχε ενας φιλος μου σε μερσεωτες και το ολο προβλημα ηταν οτη ηθελε κωδικοποιηση τα χενον με λαπ τοπ στη μερσεντες.για κανε μια ερωτηση στη VAG

Link to comment
Share on other sites

περιπου ιδιο προβλημα ειχε ενας φιλος μου σε μερσεωτες και το ολο προβλημα ηταν οτη ηθελε κωδικοποιηση τα χενον με λαπ τοπ στη μερσεντες.για κανε μια ερωτηση στη VAG

δε νομίζω ρε συ...τόσοι έχουν βάλει....

Παίζει τίποτα να'ναι επικίνδυνό? Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Επειδή τα xenon στα έβαλα εγώ και έχω βάλει σε πολλούς από εδώ μέσα, ο τρόπος σύνδεσης είναι ο ίδιος οποότε θεωρώ λίγο απίθανο να σου έχει δημιουργήσει τέτοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να είναι ελατωματικός κάποιος από τους μετασχηματηστές για τις λάμπες και να τραβάει στιγμηαία πολύ ρεύμα από την μπαταρία οπότε να μη φτάνει το ρεύμα για την μνήμη του καντράν??????? :o

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα xenon στα έβαλα εγώ και έχω βάλει σε πολλούς από εδώ μέσα, ο τρόπος σύνδεσης είναι ο ίδιος οποότε θεωρώ λίγο απίθανο να σου έχει δημιουργήσει τέτοιο πρόβλημα.

σαφώς....

Link to comment
Share on other sites

Στο πολακι του ξαδερφου μου εκανε τα ιδια και του αλαξανε το καντραν γιατι ειχε προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.