Jump to content
WeReWolF

Ζάντες για Golf Iv 1.6 16v Edition

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Λόγω της επικείμενης αλλαγής ελαστικών, έχει αρχίσει και με τρώει το χέρι μου και για ζάντες.. ;)

Γενικότερα μάλλον δεν προσέχω πολύ το golfάκι μου(ελλείψει γκαράζ, χρόνου) και αυτός είναι ένας λόγος που το σκέφτομαι αρκετά.

Είναι όντως τόσο ευαίσθητες οι ζάντες? Θα πρέπει να ξεχάσω τα πεζοδρόμια? Γρατζουνιές? Είναι τόσο εύκολο να γίνει?

Τα ουσιαστικά πλεονεκτήματα ποια είναι? Εκτός της εμφάνισης.

Φαντάζομαι πως συμφέρει να το κάνω τώρα λόγω αλλαγής ελαστικών, για να πετύχω και κάποια έκπτωση/καλύτερη τιμή.

Ποιες είναι οι κλασικές ζάντες που βάζουν στα 4ρια? Έχω δει τις OZ που προτείνουν αρκετοί, αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσω τόσα λεφτά για ζάντες.

Ίσως θα έπρεπε να ψάξω και για ΜΤΧ(αν υπάρχει σοβαρή διαφορά στην τιμή), μιας και με την χρήση που του κάνω δεν με παίρνει να προσέχω συνέχεια τις ζάντες.

Τέλος, όσον αφορά το τι να βάλω, είναι μαμά 205/55/R16. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος μπορώ να πω, 'ζηλεύω' μόνο το look των μεγαλύτερων και

ίσως το εκνευριστικό σπινιάρισμα. Με χαλάει όμως η ιδέα της μείωσης επιδόσεων με την 17άρα, το κοπάνημα με το παραμικρό και η πιθανή αύξηση κατανάλωσης.

Τι προτείνετε για την περίπτωσή μου? tongue.gif

Edited by WeReWolF
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις και άδικο.. :huh:

Μάλλον θα περιμένουν λίγο οι ζάντες, γιατί από αυτά που είδα θέλω τουλάχιστον 6-7 κατοστάρικα για να πάρω κάτι καλό και δεν με παίρνει να τα κάνω όλα μαζί(εκτός από λάστιχα αλλάζω και δισκόπλακες/τακάκια).

Αν δώ ότι δεν βελτιώθηκε κάτι με τα καινούργια και καλά λάστιχα, το επανεξετάζουμε το θέμα.

Ακόμα και ο ίδιος ο ζαντάς μου είπε ότι το θα υπάρχει σοβαρή διαφορά στο κοπάνημα και στον φόβο ζημιάς από πεζοδρόμια/λακκούβες και όντας λιγάκι κάφρος μάλλον δεν θα τις χαρώ.

Παρ'όλ'αυτά θα ήθελα να ξέρω τι φοράνε συνήθως στα 4άρια και γενικότερα ποιες θεωρούνται ανθεκτικές/αξιόπιστες κτλ.

dubbeR_xronis εσύ τι ζαντολάστιχα φοράς?

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

205-55-16 superleggera με continental sport contact 2 απαραδεκτο λαστιχο μετα τα 15000km μην το βαλεις.

Πόσα θες για τις superleggera?? tongue.gif

Αξίζει να την ψάξω για ΜΤΧ ζάντες? Υπάρχει περίπτωση να έχουν ανεπανόρθωτες βλάβες/χτυπήματα που ως άσχετος με το θέμα δεν θα μπορώ να εντοπίσω? :D

Η γνώμη σου για τις 17άρες? Θα χάσω πολύ σε άνεση ανεξαρτήτως ελαστικού? Για την ώρα θα αρκεστώ σε δισκόπλακες/τακάκια και θα καθυστερήσω όσο με παίρνει λάστιχα/πιθανές ζάντες..

Τόσο χάλια τα SP2? 6 κατοστάρικα μου ζήτησαν για τα 225/45/17 και 450 για τα 205/55/16. Και τα είχα σημειώσει ως top μαζί με τα michelin PE2 μετά από αυτά που διάβασα στο forum..

¶ποψη για τα Avon? Μου τα πρότεινε ένας γνωστός ως πιο οικονομική/ανθεκτική λύση σε συνδυασμό με κάποια φθηνή 17άρα ζάντα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.