Jump to content
atrias

Ιοί και προγράμματα Antivirus

Recommended Posts

λοιπον περασα στο safe mode το panda antivirus 2005 και μου βρηκε 5 ιους, τους οποιους κανει deactivate στους 2 και στους αλλους 2 rename. στον 5ο τιποτα new_killpc.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gif

θα κανω οτι μπορω πριν απο το format. back up μπορω να κανω και τωρα σε safe mode

Link to comment
Share on other sites

ρε σουξέ το panda!! καλά μου τα έλεγε ο Δημήτρης μου φαίνεται!!

(δεν τον ξέρετε αλλά δουλεύει σε εταιρία τεχνικής υποστήριξης Υπολογιστών και μιλούσε για το panda με τα καλύτερα λόγια ΠΑΝΤΑ!) tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Kaspersky φίλοι μου!!! Σαν να μην υπάρχει και βρίσκει ότι ιό δεν βρίσκουν όλα τα άλλα μαζί. Και μόνο ότι το φτιάχνουν Ρώσοι λέει πολλά!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πρεπει να ειναι ο w32.netsky

Δεν τον έχω ξανακούσει :thumbsup: Σώσε τα πάντα και μετά αν το γλιτώσεις καλώς. Αλλιώς ξεκίνα και καλη υπομονή :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
W32.Netsky.D@mm is a mass-mailing worm that is a variant of W32.Netsky.C@mm. The worm scans drives C through Z for email addresses and sends itself to those that are found.

Worm είναι ο netsky, δεν νομίζω να είναι αυτός που σου κολλάει το σύστημα!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν σας βοηθαει αλλα τωρα μολις μπω στα windows μου ανοιγει ενα σημειωματαριο και γραφει [.ShellClassInfo]

LocalisedResourceName=@%SystemRoot%\system32\shell32.dll,-21787

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Decibel...

Relax...Γι'αυτό είμαστε club για να βοηθάμε...ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ FORMAT!!!

Αν μπορείς κάνε ένα post με τι βλέπεις στον Task Manager και δές στο registry τί tasks ξεκινάνε με τα Windows...

Απο κεί βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από το Norton μπορείς να κάνεις access απευθείας στο online virus encyclopedia

http://securityresponse.symantec.com/avcen...?prodid=nav2005

Aπό εκεί και πέρα έχει λεπτομερής πληροφορίες για το πώς θα τον ξεφορτωθείς.

Επίσης δοκίμασε αυτό το link έχει κάποια έτοιμα removal tools

http://securityresponse.symantec.com/avcen...tools.list.html

Τώρα επειδή το shell32.dll είναι βασικό αρχείο των windows σου προτείνω να κάνεις ένα αντίγραφο σε ότι χρειάζεσαι και ασυζητητή format μετά.

Κατά τη γνώμη μου το Panda δεν αξίζει πολλά πράγματα μην το εμπιστευτείς αργότερα, δές και στο www.virus.gr σε τι κατάξη ήρθε.

Προτείνω (αφ`ότου ξεμπερδέψεις) να βρείς μια κόπια του Kaspersky που είναι απλά κορυφή και στο επόμενο meeting θα σου δώσω και το zonealarm. Με αυτά τα 2 δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα ώς τώρα. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να περνάς όλα τα critical updates της microsoft μέσω του explorer.

Link to comment
Share on other sites

επειδη στισ 22 ιουνιου ληγει το crack του bit defender, εχετε να προτεινεται κατι καλο, δλδ τι εννοω χωρισ να φορτωνει το μηχανημα απο μνημη και να exei πολλα virus signatures, εχω 256 ram

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω περίπου ενάμιση χρόνο που έχω το antivirus Avast Home Edition και η τελευταία έκδοση είναι νομίζω η 4.6 και απο firewall το κλασσικό των windows και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα και μπορείς να το κατεβάσεις απευθείας από το site του Avast και να κάνεις ένα απλό Register για να το έχεις επίσημα και φυσικά FREE!!! Βέβαια δεν μπαίνω και σε "τσοντοsites" αλλά και να μπείς χτυπάει ακόμα και σε dialers και trojans και ότι θές εσύ.

Και πολύ ελαφρύ για το pc και μόνο του κάνει και updates κ.λπ.

>Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Guest pappoulis

Αν θες από τα "δωρεάν" δοκίμασε το AVG Free Edition.

Θα το βρεις εδώ: http://www.grisoft.com/doc/40/lng/us/tpl/tpl01

Είναι πολύ καλό και κυρίως "ελαφρύ". Να σκεφτείς ότι το προτίμησα μεταξώ των Norton Antivirus 2005, Norton Internet Security 2005 και McAfee 2005.

Firewall έχω αυτο των XP.

Link to comment
Share on other sites

Guest pappoulis
re παιδια το avg ειναι 15 mb, θα μου παρει δεκα ωρεσ.

Το AVF Free Editon που έδωσα το link παραπάνω είναι γύρω στα 7 μέγκουλα! :angry:

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα μεσα σε καποιο παραθυρο διαλογου του MSN να σας εμφανιστει το εξης μηνυμα: I know who's blocking me on MSN because I use http://www.block-checker.com

Το συγκεκριμενο μυνημα σας παραπεμπει να επισκεφτειτε το site http://www.block-checker.com/ και απο εκει να κατεβασετε το μεγεθους 2ΜΒ αρχειο για να εγκαταστησετε ενα προγραμματακι που σας δειχνει ποιοι σας εχουν κανει Block στο MSN.

Οταν λοιπον εγκαταστησετε το προγραμμα και το τρεξετε το PC σας μολυνεται με trojan. Tα καλα και ενημερωμενα antivirus ευτυχως τον βρισκουν. Ο ιος δεν σας κανει καποια σοβαρη ζημια, απλα σας τρωει χρονο :baby:

Watch Out λοιπον :)

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου τα καλύτερα Antivirus είναι της σχετικά νεοεμφανιζόμενης εταιρίας ESET,

το NOD32, και το Kaspersky. Η βασική ιδέα για να έχουμε ένα αποτελεσματικό Antivirus είναι να είναι ελαφρύ και «ευέλικτο». Όταν λέω ελφρύ εννοώ να μην καταναλώνει πόρους του μηχανήματος μας (δηλ. RAM και να έχει χαμηλό CPU usage). Και τα δύο τα προαναφερθέντα είναι τα 2 TOP όσων αφορά αυτόν τον τομέα και επομένως η αποτελεσματικότητά τους φτάνει το 100%. Το εκπληκτικό είναι ότι το NOD32 (αυτό έχω αυτό ξέρω καλύτερα) έχει από default να κάνει updates κάθε μία ώρα. Κατά μέσο όρο κάνει κοντά στις 4-7 φορές τη μέρα updates.

Βέβαια κάποιος ο οποίος χρησιμοποιεί dial-up σύνδεση θα μου πεί ότι σε περίπτωση που δεν μπω για μία βδομάδα internet θα κάνει καμιά ώρα για updates; Η απάντηση είναι όχι. Το installation αρχείο που έχω έχει τις ενημερώσεις ένα με ενάμιση χρόνο πριν. Όταν λοιπόν το πρωτοεγκατέστησα μου ζήτησε το υπέρογκο αρχείο των 4 MB !!!!

Για βάλτε το τελευταίο Norton ή το τελευταίο McAffe και πείτε μου πόσο update θα σας ζητήσει.

Επίσης για φορητούς υπολογιστές το Norton είναι καταστροφικό για τον δίσκο τους. Είναι λογικό εφόσων ο υπολογιστής είναι φορητός κάποια στιγμή να χρειαστεί να τον έχουμε αναμμένο στα χέρια μας στον αέρα και γενικά σε ασταθείς επιφάνειες. Εκεί έρχεται ο Nortonας και μας «χτυπάει» τα αρχεία από το LiveUpdate του στο δίσκο. Όταν λέω «χτυπάει» δεν εννοώ ότι σου λέει ότι υπάρχει ιος, αλλά καταστρέφονται με απότερο αποτέλεσμα να παρατηρούμε ασυνήθιστα αργά μηχανήματα και πάρα πολύ αργό boot. Επίσης ο Norton λειτουργεί σαν τους ιατροδικαστές. Ποτέ δεν λένε οτι κάποιος αυτοκτόνησε, ακόμα και αν έχει τα κίνητρα...ε και ο norton έχει ιούς που «συμπαθεί». Όταν έβαλα το NOD στα PC's μου έμεινα έκπληκτος...είχα από 3 virusια σε κάθε μηχάνημα και ο Norton απλά τους προσπερνούσε. Το αρνητικό του NOD είναι ότι από safe mode δεν μπορεί να κάνει Updates, λόγω ιδιομορφίας του πυρήνα του...Αυτά όσων αφορά τα antivirus... Τα antispyware τώρα...Τα καλύτερα είναι τα: Xoft antispyware system και το Spyware nuker, το οποίο έχει πρόβλημα με το σπάσιμό του. Τα Adaware και Spybot είναι καλά αλλά τους διαφεύγουν κάτι ψιλά. Οτιδήποτε χρειαστείτε σε τομέα security μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου...

«Φιλικά»

skaraviaios

Παίδες!!!!!!! Αναθεώρηση απόψεων όσων αφορά αυτό το τόσο ευαίσθητο θέμα!!!! To NOD βγήκε 2ο τελικά με νικητή το Kaspersky!!! Επίσης ένα εξίσου καλό πρόγραμμα με το Spyware Nuker είναι το Xoft antispyware!!!! Απλά βιάζει!!!!!

Εγινε συγχωνευση των δημοσιευσεων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.