Jump to content
Guest AntreasGolf

Τρίξιμο σε φρένα του Golf-iii

Recommended Posts

Guest AntreasGolf

Παιδιά τα φρένα μου λόγο τις ηλικίας που καθότανε το αυτοκίνητο ίσος (1,5 χρόνο), κάνουν θόρυβο την ώρα που πατάω και αφήνω το pedal. Υπάρχει κάποια λύση? Κάποιο υγρό η κάτι άλλο? :huh::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

ενα σφυριγμα δεν ακους;;;;;;;;;;;το ιδιο κανει και μενα φιλε μου που το κυκλοφορω καθε μερα δεν ξερω τι ειναι.εμενα οταν παταω σε λακουβες ακουγετε λες και χτυπανε σιδερα μεταξυ τους και ειναι απο τις δαγκανες τι σκατα φταιει ρε παιδια;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχε και το δικό μου παίδες... Υπάρχουν 2-3 εκδοχές πάντως:

1. Τσεκάρετε μήπως τρίζει το πεντάλ την ώρα που φρενάρετε ή όταν το αφήνετε κι αν είναι λαδώστε το στη βάση του (συνεχίζει το τρίξιμο?)

2. Ελέγξτε αν θέλετε τακάκια (συνεχίζει?)

3. Μήπως έχουν κάνει πατούρα οι δισκόπλακες και θέλουν κι αυτές αλλαγή;;!

4. Αν δεν είναι τπτ από όλα αυτά τότε πρόκειται για απλή τριβή τακάκια-δίσκοι που προκαλεί σφύριγμα ακόμα και στα καλύτερα αυτοκίνητα... B)

Υ.Γ. Εγώ πάντως που του άλλαξα δισκόπλακες-τακάκια προχτές επειδή μου είχε σπάσει τα balls από το σφύριγμα, είδα ότι το τρίξιμο περιορίστηκε σ'αυτή τη μαμακία από το πεντάλ!

Edited by kostas_golfakias
Link to comment
Share on other sites

Guest AntreasGolf

sigroura prepei na einai keros gia allagi ton diskon pleon alla pezei aftes tis meres pou dino e3etaseis an perasw na to alla3w to aftokinito etsi... den kano parapano e3oda pleon pano tou. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου απο οτι εχω παρατριση ο ηχος στο δικο μου το κανει απο καπου πισω πιθανον απο τα ταμπουρα και οταν ειχα παει για servise ξεχασα να του πω να το κοιταξει ο βλακας.τωρα κοντα παω για αλλαγη λαδια και θα το δω αν το θυμ.

Link to comment
Share on other sites

Guest AMMWN

Χαιρεται.Κι εμενα μου κανει τον ιδιο θορυβο οταν αφηνω το φρενο.Ο θορυβος ειναι απο το ταμπουρο πισω δεξια.Το ανοιξα,ψεκασα εκεινο το υγρο που βαζουν στις κλειδαριες αλλα τιποτα.Εβαλα γρασσο στις σουστες που εχει μεσα,παλι τιποτα.Παντως ειναι πολυ εκνευριστικος ηχος.Αν βρει κανεις καποια λυση ας ειδοποιησει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.