Jump to content
terlegas

Golf2 1.8 16v ή 8v?

Recommended Posts

1)αν εχει σημαντικο προβλημα ή οχι δν μπορεις να το γνωριζεις εκ πρωτης ματιας παντως ακομα και τροπετο να εβρισκες δν ξερεις ποσο καιρο θα το ειχε στην αποθηκη του.Οποτε αυτο ειναι σχετικο με το χρονο!Παντως μπορεις να δεις αν δν ειναι καθαρο το μοτερ αν εχει λαδια στο κορμο-καπακι κτλπ και αν χανει απο καπου σαν πρωτη ματια.Μετα πρεπει βεβαια να το βαλεις να δουλεψει-να το πας και μια βολτα και το καλυτερο θα ηταν να βρεις ενα μηχανικο να το ακουσει-δει τα πιο βασικα τουλαχιστον γιατι σιγουρα θα χρειαστει να ριξεις χρημα.Ειναι πιθανο να εχει κολληση η αντλια απο την ακινησια ή αφου λες οτι δν εσκαγε τα εχει παιξει η μπαταρια ή η μιζα!

2)Τι?

3)2000 κυβικα ειναι...Καιει σαν 2000!Οσο το πατας πιο πολυ τοσο πιο πολυ ζηταει..

4)Αν ψαχτεις απο ebay-μαντρες εδω Ελλαδα κτλπ δν νομιζω να ισχυει!Αν πας αντιπροσωπεια για γνησια ανταλακτικα θα τσουζει λογικα..

5)Αν δν κανω λαθος εχει ακριβως ιδιες βασεις με το Golf 2 οποτε πρεπει να κουμπωνει απευθειας!

Η μίζα γύρναγε απλά δεν άρπαζε για να πάρει μπρός.Το θέμα είναι να καταφέρω να το βάλω μπρος για να το πάω σε μηχανικό,γιατί αν έχει κολλήσει η αντλία δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Ρώτησα ανάμεσα σε kr και abf πιο είναι best value(τιμές ανταλλακτικών,κατανάλωση,επιδόσεις και τα συναφή).

Εντάξει το ξέρω ότι σαν 2λιτρο θα κάψει,αλλά ακούω διάφορα δεν έχω και εμπειρία απο το συγκεεκριμένο μοτέρ και μπλοκάρω(άλλος λέει ότι καίει όσο ενα kr κι άλλος ότι κάτω απο 10 λίτρα δνε πέφτει) και πάντα μιλάμε για μέση οδήγηση όχι για κανιβαλισμούς.

Τώρα το θέμα των βάσεων με καίει..γιατί αν πάμε για μετατροπή ξεφεύγουμε,όποιος έχει ακουσει και ξέρει κάτι ας καθοδηγήσει..

Link to comment
Share on other sites

Αnyway..μάλλον δεν γουσστάρει κανείς,γιατί τόσο καιρό τα λέγαμε και μου προτείνατε κάποιοι τον abf και τώρα που στην βράση κολλά το σίδερο δεν μπορω να βρω μια γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

στο θεμα των βασεων δεν ξερω να σου πω πως μπαινει το abf....

προσωπικα με το vr6 εβαλα ολη την γεφυρα απο το Golf III ....

τωρα αν μπαινει κουτι το ABF στης βασεις του KR ...ΔΕΝ ξερω...νομιζω οτι μπαινει ...αλλα δεν ειμαι συγουρος.....ψαξε στο

www.clubgti.co.uk η στο www.vwvortex.com θα βρεις απαντησεις στανταρ!

Link to comment
Share on other sites

Απο κατανάλωση τι γίνεται?

Μιλάμε πάντα για μεση οδήγηση..

Link to comment
Share on other sites

Πείτε ένα νούμερο για μέση κατανάλωση που μ'έχει κολλήσει.

Γιατί ακούω τα χίλια μύρια...απο 8 έως 16 λίτρα...μιλάμε πάντα για μέση οδήγηση

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

σε ανοιχτο δρομο με νορμαλ καπου στα 8 θα εισαι....16 δεν καιει ουτε το VR6 ΕΛΕΟς δλδ!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

¶ρα προχωράω ανεπιφύλακτα στην αγορά του και ελπίζω σ ότι χρειαστώ να έχω την βοήθεια σας

Link to comment
Share on other sites

φιλαράκι μόλις έβαλα abf σε mk2, προς το παρόν το δουλεύω με k-jet μέχρι να βρω χρόνο να περάσω πλεξούδες, το μοτέρ μπαίνει με κλειστά ματια (όσο αφορά τις βάσης), βεβαια αν θες να έχεις και a/c εκεί αλλάζει το πράγμα διότι θα πρέπει να αλλάξεις κάποια πραγματάκια όπως ψυγείο και βεντιλατέρ και κάποια κολάρα για να μην βρίσκει ο συμπιεστής(a/c),όπως επίσης και ο ιμάντας επειδή είναι φαρδύς ίσος βρίσκει η τροχαλία (τεντοτηρας) στο ράμφος αλλα αυτό φτιάχνεται με μια σφυριά στο χειλάκι και τέλος, αυτά για καρότσα mk2 ότι απορία εχεις σφύρα και θα σου πω ότι χρειάζεσαι.

ps: πάρε τροπέτο θα χρειαστείς πολλά πράγματα για μετατροπή σε abf όπως το ντεπόζιτο βενζίνης με την αντλία από mk3 abf (μπαίνει κουτί στο 2ari)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αν έχεις βαρύ πόδι καίει πολύ εξάλλου 2λίτρο είναι, και μην το συγκρίνετε με την Porche Cayenne γιατί μονο 16 δεν καίει αλλα πολύ παραπάνω (το Porche εννοώ).

Edited by golfgti9a
Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

...αν έχεις 16v η 8v τρόμπα βενζίνης είσαι κομπλέ! δεν υπάρχει λόγος να βάλεις από MK3

μιλάω εκ πείρας

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

ναι βρε! και εγω με 16v τρομπα ειμαι με με το VR6 .....

αν εχει 1800 16v η 1800 8v τρόμπα βενζίνης είναι κομπλε

δεν χριαζετε να μπει σε έξοδα να βάλει ολόκληρο ντεπόζιτο απο 3αρι :)

η παροχή φτάνει! μηλαει το vwvortex οχι εγω :thumbsup: :thumbsup: :lol: :lol:

και σε UK και σε USA το ιδιο κανουν....δεν θα δει διάφορα στο αμάξι του

αν βάλει από 3αρι....εκτός αν θέλει να περάσει τα 210-220 πς η διαφορά στην

παροχή μεταξύ τρόμπας 2αριου και 3αριου είναι σχεδόν 0 απλά στο 3αρι

έβαλαν μονο 1 τρόμπα αντί για 2 που έχει το 2αρι....

(λογο Jet στο 2αρι έχουμε 5-6 bar πίεση )

(για κανα καφέ θα πάμε? ? ? άντε! όλο το λέμε και τίποτα... fire.gif )

Link to comment
Share on other sites

φιλαράκι μόλις έβαλα abf σε mk2, προς το παρόν το δουλεύω με k-jet μέχρι να βρω χρόνο να περάσω πλεξούδες, το μοτέρ μπαίνει με κλειστά ματια (όσο αφορά τις βάσης), βεβαια αν θες να έχεις και a/c εκεί αλλάζει το πράγμα διότι θα πρέπει να αλλάξεις κάποια πραγματάκια όπως ψυγείο και βεντιλατέρ και κάποια κολάρα για να μην βρίσκει ο συμπιεστής(a/c),όπως επίσης και ο ιμάντας επειδή είναι φαρδύς ίσος βρίσκει η τροχαλία (τεντοτηρας) στο ράμφος αλλα αυτό φτιάχνεται με μια σφυριά στο χειλάκι και τέλος, αυτά για καρότσα mk2 ότι απορία εχεις σφύρα και θα σου πω ότι χρειάζεσαι.

ps: πάρε τροπέτο θα χρειαστείς πολλά πράγματα για μετατροπή σε abf όπως το ντεπόζιτο βενζίνης με την αντλία από mk3 abf (μπαίνει κουτί στο 2ari)

Εγώ θα το βάλω σε caddy(golf mk1) οπότε θα έχουμε διαφορά στις βάσεις.

Για a/c,ναι θα βάλω,ήδη έχω ταμπλώ και συναφή απο corrado.

Απο κατανάλωση πως τοχεις δει εσύ(εκ πείρας)?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω πως έχεις θέμα με τις βάσης (θα βάλεις από το mk1) αλλα δεν ξέρω τι παίζει με το ύψος του μοτέρ μιας και το abf είναι αρκετά πιο ψιλό μοτέρ και ίσος σου βρίσκει στο καπό, αλλα ψαχτo καλύτερα διότι δεν ξέρω τι παίζει με τα mk1

από κατανάλωση η θα καίει λιγότερο από mk2 1050cc η θα καίει 40L/100xlm όπως το πας καίει φιλε tpt άλλο, από εσένα εξαρτάται το τι θα κάψει.

ναι κάτι πρέπει να κάνουμε με το θέμα του καφέ, έχουμε θέμα με αυτό.

Edited by golfgti9a
Link to comment
Share on other sites

από κατανάλωση η θα καίει λιγότερο από 1050 η θα καίει 40/100

Δεν επιασα ακριβως τα νούμερα της καταναλωσης...

Link to comment
Share on other sites

λέω η θα καίει σαν χιλιαράκι η θα καίει σαν τον τιτανικό εσύ το κανονίζεις με το ποδαράκι σου.

τελικά θα την κάνεις αυτήν τι μετατροπή η όχι?

εδώ και καιρό λέμε τα ίδια ξανά και ξανά :)

Link to comment
Share on other sites

λέω η θα καίει σαν χιλιαράκι η θα καίει σαν τον τιτανικό εσύ το κανονίζεις με το ποδαράκι σου.

τελικά θα την κάνεις αυτήν τι μετατροπή η όχι?

εδώ και καιρό λέμε τα ίδια ξανά και ξανά :p

Toσο καιρό το λεγαμε αλλά no honey...

Tώεα βρήκα ένα τροπετάκι,golf 2(,μετατροπή abf) κι έχω ψηθεί αρκετά.

Απλά ήθελα και την τεχνική σας διαφώυιση για να προχωρήσω .

Το πόδι μου...ως επι το πλείστον ελαφρύ είναι...

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα!!!!!

Είναι πλέον στην αυλή και χαζεύω την μοτεράκλα!!

¶λλαξα φίλτρο βενζίνης και μπουζί(λάδια δεν μπορεσα γιατί η τάπα ήταν ετοιμη για αντίο).

Χτυπάω μίζα και δεν σκάει...

σε κάποια φάση είδα διαρροή βενζίνης στην περιοχή της μπεκιέρας,καλό απο την μία γιατί σημαίνει πως η αντλά λειτουργεί...απο την άλλη όμως τίποτα.

Τι άλλο να κάνω..?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.