Jump to content
abcd1234

Επισκευή και καθάρισμα Golf4 (1400άρι) 07-1998

Recommended Posts

Σαν πρώτο θέμα δεν είμαι και σίγουρος αν το έβαλα σε σωστή θεματική ενώτητα.

Κυρίως θέμα. Σάββατο έλαβα το παρακάτω αυτοκίνητο και ...

Model : Golf v4 1.4, 07-1998

1) τι κάνω με το aircondition

- το είχε βάλει πρόσθετα η θεία μετά την αγορά του αυτοκινήτου

- ενώ Σάββατο (13/6/2009) πρωί το κάνανε να δουλέψει και μετά από λίγο που μου το έδειχνε να δουλεύει άρχισε να χύνει υγρά ή κάτι τέτοιο, και που έδειξαν ότι ήταν, (κατά πάσα πιθανότητα), λόγο 2 σωλήνων (αν μπορώ να το πω έτσι) που ερχόντουσαν σε επαφή.

- που μπορώ να το πάω ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ για επισκευή, να μην τρέχω προς Νάουσα κτλ

- τι κόστος να περιμένω

2) χρειάζεται ΠΛΗΡΕΣ καθάρισμα μέσα και έξω, από τους αεραγωγούς μέχρι τα καθίσματα (με λεκέδες), τις πόρτες,το πορτπαγκάζ, μέχρι και τα πόμολα εσωτερικά του οδηγού και συνοδηγού θέλουν συντήρηση

- καμιά πρόταση που θα μπορούσα να το πάω και τι κόστος περίπου να περιμένω;

- θέλω επίσης μετά την επισκευή και το καθάρισμα να βάλω καλλύματα στα καθίσματα

3) μπορώ να βρω και να αλλάξω το προσκέφαλα του νέου μου Golf4 με προσκέφαλα του Golf3;

Δεν με βολεύει καθόλου ούτε και το στιλ ενός Golf που αγόρασε μια θεία το 2007.

4) μπροστά είναι πολύ χαμηλό. Τι κόστος θα μπορούσε να έχει, αν υπάρχει τρόπος βέβαια,

να το "ψηλώσω"; Υπάρχει κανείς στο forum που να το έχει πραγματοποιήσει;

- Επίσης να πω πως λογικά πρέπει πρώτα να καταφέρω να επισκευάσω το aircondition

και μετά να το πάω για καθάρισμα, έτσι δεν είναι;

- Σε παλιότερο θέμα διάβασα για κινητό συνεργείο, αλλά δεν διαθέτω πάρκινγκ κτλ, οπότε

αποκλείω αυτή την λύση.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ας αναφέρω και το τι έκανα τελικά μιας και μπορεί να βοηθήσει άλλους στο μέλλον.

1. Για το καθάρισμα πήγα για βιολογικό σε ένα βενζινάδικο, Revoil, απέναντι από ένα κτήριο με το όνομα Κούρτης, στο δημοτικό διαμέρισμα Φαλάννης, δρόμος Κοζάνης-Λάρισας Τ.Κ. 40011

(συντεταγμένες για όσους έχουν το destinator κτλ : Μήκος-22.36192 Ε, Πλάτος-39.68433 Ν)

Το κόστος ήταν 50ευρώ και "η απόδοσή" του πολύ καλή.

Καθίσματα άλλαξαν χρώμα και οσμή, οι αεραγωγοί ήταν καθαροί κτλ.

2. Για το κλιματιστικό πήγα στους : Αφοί Μόκα, 9ο χλμ Λάρισας - Τυρνάβου - Δένδρα

(συντεταγμένες για όσους έχουν το destinator κτλ : Μήκος-22.333926 Ε, Πλάτος-39.69091 Ν)

Το κόστος ήταν ικανοποιητικό.

Επίσης, μετά από ένα χρονικό διάστημα που μου χάλασε ένα από τα 2 κουμπιά του συστήματος κλιμ. η αλλαγή έγινε δωρεάν, κάτι σαν εγγύηση. Μέχρι σήμερα το σύστημά του δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.