Jump to content
Prince

Θορυβος λογο χαμηλοματος!

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους....μπαινω κατευθειαν στο θεμα...

Απο τοτε που αλλαξα αναρτησεις στο πολακι και χαμηλωσε λιγο ακομα...αντιμετωπιζω το εξης προβλημα...το ημιαξονιο (στο σημειο δεξια κατω απο το καρτερ) ακουμπαει σε ενα πλαστικο προστατευτικο,απο το οποιο περναει μεσα καλωδιωση(προφανος αυτη που φορτιζει το δυναμο ή καποια αλλη κεντρικη παντως).το πλαστικο αυτο ειναι κουμπωμενο δεξια περιμετρικα του καρτερ.

Αυτο ακουμπαει στο ημιαξονιο σε ενα σημειο και προκαλειτε ενας θορυβος οχι εντονος αλλα εκνευριστικος πολυ...

Το θεμα ειναι το εξης....μεσα απο το πλατικο η καλωδιωση που περναει ειναι μεσα σε σπιραλακι....τωρα εγω να το κοψω το πλαστικο προστατευτικο αυτο?η θα ακουμπησει στο ημιαξονιο το σπιραλακι θα λιωσει θα βγουν εξω τα καλωδια και θα παρω φωτια??? :o

Αλλος που εχει χαμηλωσει 6n2 εχει παρατηρησει κατι τετοιο???υπαρχει καμια πατεντα??.....και ξεχασα να πω οτι ακριβως διπλα απο το πλαστικο προστατευτικο ειναι οι ιμαντες...πολυ περιορισμενος χωρος....

Υ.Γ.Ελπιζω να εχετε καταλαβει τη λεω και τη περιγραφω....

Link to comment
Share on other sites

κανεις δεν ξερει??δεν γινομαι κατανοητος μηπως σε αυτο που περιγραφω???να κανω ενα σχεδιο να το ποσταρω μηπως βοηθησω???δεν ξερει κανενας???? <_< help!!!!

Link to comment
Share on other sites

κανεις δεν ξερει??δεν γινομαι κατανοητος μηπως σε αυτο που περιγραφω???να κανω ενα σχεδιο να το ποσταρω μηπως βοηθησω???δεν ξερει κανενας???? <_< help!!!!

βασικά ,πόσο το χαμήλωσες???

Link to comment
Share on other sites

κατι λιγοτερο απο 4 εκατοστα............μην φανταστεις οτι εχει γινει κ ενα με το εδαφος.......εχει ακομα......

....υπαρχει περιπτωση να μου εχει κρεμασει η βαση της μηχανης κ να εχει κατεβει το μοτερ χαμηλοτερα????....λεμε τωρα????

Link to comment
Share on other sites

και να έχει κοπεί η βάση δεν πεύτει οπότε δεν είναι από αυτό... (Νομίζω) πρέπει να είναι κάποιο ξεκούμποτο πλαστικό απο το θόλο από το οποίο έχει φύγει το κλιπ και εχει ξεκουμποθεί και ακουμπάει στο ελαστικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εκανα ενα σχεδιο βιαστικο λιγο αλλα ελπιζω να γινω πιο κατανοητος....ειναι σιγουρο το οτι βρισκει στο σημειο που δειχνει το κοκκινο βελακι...το ερωτημα ειναι αν γινεται να αλλαξουμε την θεση του πλαστικου αυτου(σαν ηλεκτρολογικο καναλι πλαστικο ειναι) και να το παμε αλλου....ή να καταργησουμε το πλαστικο αυτο.....

post-13400-1254072138_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία ιδέα αλλά είναι πατεντοδουλειά...να αφαιρούσες το πλαστικο και να μόνονες τα καλόδια με λάστιχο και να τα έπιανες όλα με κανενά δεματικό οπώς θα είναι όλα μαζί καλημένα μονομένα τυλιγμενα από (μάλλων) κάτι ελαστικό... Η εκτώς εάν αυτό το πλαστικό έχει ξεκουμπόσει ΠΟΥ μάλων αυτό είναι και το πυθανότερο...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία ιδέα αλλά είναι πατεντοδουλειά...να αφαιρούσες το πλαστικο και να μόνονες τα καλόδια με λάστιχο και να τα έπιανες όλα με κανενά δεματικό οπώς θα είναι όλα μαζί καλημένα μονομένα τυλιγμενα από (μάλλων) κάτι ελαστικό... Η εκτώς εάν αυτό το πλαστικό έχει ξεκουμπόσει ΠΟΥ μάλων αυτό είναι και το πυθανότερο...

κατι τετοιο εχω σκεφτει κ εγω....αλλα δεν εχω απο που να το πιασω.....οποιοδηποτε στηριγματακι ειναι αρκετα μακρια....και μην ξεχναμε οτι περναει ρευμα μεσα απο τα καλωδια αυτα που ειναι μεσα σε αυτο το πλαστικο....πρεπει να τα μονωσω με κατι ευκαμπτο...αλλα ανθεκτικο.....

....αυτο το πλαστικο κουμπωνει ακριβως εκει!!!! περιμετρικα του καρτερ....στην ενωση του,ακριβως επανω!!!....τι δουλεια εχει εκει?? γιατι το εβαλαν εκει???...τες πα....πατεντα θα γινει σιγουρα.....θα το σκεφτω κ αλλο και ελπιζω ν καταληξω καπου....

Ευχαριστω πολυ dark angel.....

Οποιος κατεβασει ιδεα ας την ριξει.......

Link to comment
Share on other sites

ρε σύ... εαν μπορείς στύλε μια φώτο απο κάτω αυτοκινητό σου να το δώ μια... ;)

Link to comment
Share on other sites

ρε σύ... εαν μπορείς στύλε μια φώτο απο κάτω αυτοκινητό σου να το δώ μια... ;)

αυτο θελω να κανω...θελω να παω καπου να το σηκωσω και να το φωτογραφισω....το κακο ειναι οτι το αμαξι το φτιαχνω στη Λιβαδεια αλλα μενω και δουλευω Αθηνα....καπου πρεπει να παω να το σηκωσω....

.....οταν ειναι σηκωμενο φαινεται μεγαλο κενο....οταν πατει κατω ομως το αυτοκινητο το ημιαξονιο στριμωχνει το πλαστικο καναλι στο καρτερ και ακουγετε ο θορυβος.....

Link to comment
Share on other sites

πήγενε σε ένα βενζινάδικο που να έχει ράμπα που κατεβένεις και το βλέπεις δεν χριάζεσε να πάς σε ανιψοτικό μηχάνιμα.

Link to comment
Share on other sites

πήγενε σε ένα βενζινάδικο που να έχει ράμπα που κατεβένεις και το βλέπεις δεν χριάζεσε να πάς σε ανιψοτικό μηχάνιμα.

οκ....μαλλον αυριο.....εχω ενα πρατηριο υποψην!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.