Jump to content
Weasel

Project .. 1.8 16v η 8ν

Recommended Posts

Χαιρετώ όλους τους φίλους , και μπαίνω στο θέμα .

θέλω να φτιάξω ενα μοτερ για μια χωμάτινη φόρμουλα που εχω ( buggy για κάποιους )

και εχω ,

1 μοτερ 1.8 16ν (αυτο με τα 139)

το οποίο έχει 1 σπασμένο πιστόνι , δεν ξέρω πως έσπασε αλλά θεωρώ το μπλοκ άχρηστο !!

VOLKSWAGEN-golf-2-gti-16v-2123.jpg

DSC02920.jpg

και ενα 2ο 1.8 8ν (αυτο με τα 115)

19102009023.jpg

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής ,

Μπορώ να βάλω το 16αρι καπάκι στο 8αρι μοτερ , αλαζωντας και τα πιστόνια στο μπλοκ ???

προβληματίζομαι επιδει ανοίγοντας το 16αρι είδαμε κατι "μπεκακια" μέσα στο μπλοκ στο υψος

του κυλινδρου , που προφανώς τα εχει για να ανεβάζει λάδι εκει πάνω ,

ενω το 8αρι δεν τα εχει !! :thumbsup:

Πολύ ΒΑΣΙΚΟ να αντέχει !!!

Δεν μας απασχολούν καταναλώσεις και οτι άλλο θα "ενοχλουσε" σε χρήση δρόμου

100_1105.jpg

Edited by Weasel
Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια στις Αγγελιες καποιος πουλα ΟΛοκληρο μοτερ 16v σε πολυ καλη τιμη! !

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...c=31910&hl=

Ναι καλά όλα αυτά αλλά .... τον "προβληματισμό" το έχω ακόμα ;)

Edited by Weasel
Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια στις Αγγελιες καποιος πουλα ΟΛοκληρο μοτερ 16v σε πολυ καλη τιμη! !

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...c=31910&hl=

Μήπως γνωρίζει καποιος το παιδι που πουλάει το μοτερ γιατι το λινκ δεν δουλεύει , η έστω να του στείλω πμ ?

Edited by Weasel
Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

το λινκ δεν δουλεβει γιατι εχει σβηστει η αγγελια πλεον......

δεν ξερω και ποιος το πουλαγεγια να σου πω....sorry

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βάλω το 16αρι καπάκι στο 8αρι μοτερ , αλαζωντας και τα πιστόνια στο μπλοκ ???

προβληματίζομαι επιδει ανοίγοντας το 16αρι είδαμε κατι "μπεκακια" μέσα στο μπλοκ στο υψος

του κυλινδρου , που προφανώς τα εχει για να ανεβάζει λάδι εκει πάνω ,

ενω το 8αρι δεν τα εχει !!

Πολύ ΒΑΣΙΚΟ να αντέχει !!!

Μπορείς να βάλεις 16v κεφάλι σε 8v block αλλά όπως ξέρεις πρέπει να αλλάξεις και πιστόνια οπότε καλύτερα να βάλεις κατευθείαν το 16v μοτέρ να τελειώνεις, όσο αφορά το 8v η 16v είναι ανάλογα το πως θέλεις να το λειτουργήσεις, τι κιβώτιο θα χρησιμοποίησης και τι σχέσης έχει το κιβώτιο, αν πούμε ότι έχω ένα golfaki που θέλω να το τρέχω στο χώμα θα προτιμήσω να έχω ένα 2.0 8v πχ 2e από mk3 (μ'αρεσει που θέλω να πουλήσω και το 16v εγώ χάχα) που έχει πολύ καλές ροπες και θα του έβαζα ένα σχετικά "κοντό" σασμάν, πίστεψε με θα ζωγράφιζε στο χώμα, το 16v είναι ένα επίσης πολύ δυνατό μοτέρ αλλά θα το προτιμούσα αν το έβγαζα σε δρόμο για τρελά ανοίγματα να φορτώνει και να φορτώνει και να φορτώνει..... για πολλά χλμ, αν λοιπόν και δεν με συμφέρει (λόγο αγγελιών που έχω για 16v) θα σου πρότεινα 8v αλλά 2.0. τώρα επειδή ειδα πως έχεις σασμάν θα μπορούσα να έχω τον κωδικό του να δω τι σχέσης έχεις ώστε να σου προτείνω το κατάλληλο μοτέρ και με βάση τις σχέσης (αν είναι να χρησιμοποίησης το σασμάν τις φωτογραφίας), πάντα το μοτέρ με το κατάλληλο σασμάν είναι αυτό που κάνει τι διαφορα. :drinks:

Edited by golfgti9a
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.