Jump to content
iliastsd

Πρόβλημα Με Bi-Xenon

Recommended Posts

Πρίν ένα χρόνο περίπου είχα αλάξει τα φανάρια απο το Golf μου με ΟΕΜ bi-xenon. Τα δήλωσα με vag-com στον εγκέφαλο και δουλεύανε κανονικά. Πρίν ενα μήνα και κάτι μου δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα. Άρχισε να μη δουλεύει το bi-xenon, δηλαδή απο τότε όταν βάζω μεγάλη σκάλα στα φώτα, οι προτζέκτορες σηκώνονται για να φωτίσουν μακρυα για 5 περίπου δευτερόλεπτα και μετά πέφτουν στη θέση που ήτανε πρίν. Πήγα στη VW για να μου πούνε τι φταίει και αφου το ψάξανε, μου είπανε οτι θέλει αλλαγή ο εγκέφαλος δυκτίου που είναι αρμόδιος για τα φώτα. Μου είπανε πως αυτός που φοράει πάνω το αυτοκίνητο μου δεν υποστηρίζει xenon φώτα (εργοστασιακά)και πως αν αλλαχτεί ο εγκέφαλος, θα δουλεύει κανονικά το bi-xenon. Όταν τους ρώτησα πως είναι δυνατόν να δουλεύανε κανονικά για 10-11 μήνες και τώρα ξαφνικά να μην δουλεύουν, μου είπανε πως με αυτό τον εγκέφαλο δυκτίου αποκλείεται να δουλεύανε. Μάλιστα δοκιμάσανε εγκέφαλο δυκτίου απο αλλο αμάξι με xenon και δουλεύανε κανονικά μου είπανε. Η τιμη του εγκέφαλου είναι 304 ευρώ και μαζί με την εργασία θα μου βγεί 350 ευρώ. Δεν ξέρω αν όντως αυτό φταίει. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι επι του θέματος ας με βοηθήσει παρακαλώ...

Edited by golfV gt
Link to comment
Share on other sites

Πρίν ένα χρόνο περίπου είχα αλάξει τα φανάρια απο το Golf μου με ΟΕΜ bi-xenon. Τα δήλωσα με vag-com στον εγκέφαλο και δουλεύανε κανονικά. Πρίν ενα μήνα και κάτι μου δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα. ¶ρχισε να μη δουλεύει το bi-xenon, δηλαδή απο τότε όταν βάζω μεγάλη σκάλα στα φώτα, δεν σηκώνονται οι προτζέκτορες για να φωτίσουνε μακρυά όπως κάνανε παλιότερα. Πήγα στη VW για να μου πούνε τι φταίει και αφου το ψάξανε, μου είπανε οτι θέλει αλλαγή ο εγκέφαλος δυκτίου που είναι αρμόδιος για τα φώτα. Μου είπανε πως αυτός που φοράει πάνω το αυτοκίνητο μου δεν υποστηρίζει xenon φώτα (εργοστασιακά)και πως αν αλλαχτεί ο εγκέφαλος, θα δουλεύει κανονικά το bi-xenon. Όταν τους ρώτησα πως είναι δυνατόν να δουλεύανε κανονικά για 10-11 μήνες και τώρα ξαφνικά να μην δουλεύουν, μου είπανε πως με αυτό τον εγκέφαλο δυκτίου αποκλείεται να δουλεύανε. Μάλιστα δοκιμάσανε εγκέφαλο δυκτίου απο αλλο αμάξι με xenon και δουλεύανε κανονικά μου είπανε. Η τιμη του εγκέφαλου είναι 304 ευρώ και μαζί με την εργασία θα μου βγεί 350 ευρώ. Δεν ξέρω αν όντως αυτό φταίει. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι επι του θέματος ας με βοηθήσει παρακαλώ...

Οτι μπορει να φταιει ο εγκεφαλος "παιζει"...οχι ομως επειδή δεν υποστηρίζει bi xenon.Αυτο δεν παίζει...!!! ;) ;)

Στα δικά μου 1 χρονο που τα ειχα δεν αντιμετώπισα κανένα προβλημα....και απο οτι ξέρω ουτε ο νεός ιδιοκτητης που τα εχει αλλον 1 χρόνο!!

you have pm!!

Link to comment
Share on other sites

Οτι μπορει να φταιει ο εγκεφαλος "παιζει"...οχι ομως επειδή δεν υποστηρίζει bi xenon.Αυτο δεν παίζει...!!! :);)

Στα δικά μου 1 χρονο που τα ειχα δεν αντιμετώπισα κανένα προβλημα....και απο οτι ξέρω ουτε ο νεός ιδιοκτητης που τα εχει αλλον 1 χρόνο!!

you have pm!!

Στην αντιπροσωπεία μου είπανε οτι θα πρέπει να βρώ κάποιον με Golf V και εργοστασιακά xenon φώτα (να μην τα έχει τοποθετήσει μετά) για να μου δώσει τον αριθμό πλαισίου του αυτοκινήτου του, και να παραγγείλουμε βάση αυτού του πλαισίου καινούργιο εφκέφαλο δυκτίου. Επίσης μου είπανε πως υπάρχει περίπτωση να μη δουλεύει στο δικό μου αυτοκίνητο ο καινούργιος εγκέφαλος.

Edited by golfV gt
Link to comment
Share on other sites

Στην αντιπροσωπεία μου είπανε οτι θα πρέπει να βρώ κάποιον με Golf V και εργοστασιακά xenon φώτα (να μην τα έχει τοποθετήσει μετά) για να μου δώσει τον αριθμό πλαισίου του αυτοκινήτου του, και να παραγγείλουμε βάση αυτού του πλαισίου καινούργιο εφκέφαλο δυκτίου. Επίσης μου είπανε πως υπάρχει περίπτωση να μη δουλεύει στο δικό μου αυτοκίνητο ο καινούργιος εγκέφαλος.

Κάνε υπομονή....για αυτο που σου είπα στο pm !! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πρίν ένα χρόνο περίπου είχα αλάξει τα φανάρια απο το Golf μου με ΟΕΜ bi-xenon. Τα δήλωσα με vag-com στον εγκέφαλο και δουλεύανε κανονικά. Πρίν ενα μήνα και κάτι μου δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα. ¶ρχισε να μη δουλεύει το bi-xenon, δηλαδή απο τότε όταν βάζω μεγάλη σκάλα στα φώτα, οι προτζέκτορες σηκώνονται για να φωτίσουν μακρυα για 5 περίπου δευτερόλεπτα και μετά πέφτουν στη θέση που ήτανε πρίν. Πήγα στη VW για να μου πούνε τι φταίει και αφου το ψάξανε, μου είπανε οτι θέλει αλλαγή ο εγκέφαλος δυκτίου που είναι αρμόδιος για τα φώτα. Μου είπανε πως αυτός που φοράει πάνω το αυτοκίνητο μου δεν υποστηρίζει xenon φώτα (εργοστασιακά)και πως αν αλλαχτεί ο εγκέφαλος, θα δουλεύει κανονικά το bi-xenon. Όταν τους ρώτησα πως είναι δυνατόν να δουλεύανε κανονικά για 10-11 μήνες και τώρα ξαφνικά να μην δουλεύουν, μου είπανε πως με αυτό τον εγκέφαλο δυκτίου αποκλείεται να δουλεύανε. Μάλιστα δοκιμάσανε εγκέφαλο δυκτίου απο αλλο αμάξι με xenon και δουλεύανε κανονικά μου είπανε. Η τιμη του εγκέφαλου είναι 304 ευρώ και μαζί με την εργασία θα μου βγεί 350 ευρώ. Δεν ξέρω αν όντως αυτό φταίει. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι επι του θέματος ας με βοηθήσει παρακαλώ...

τα προβληματα που ειχαν ακουστει ηταν με το CECM. Βασικα εκανες retrofit τα φωτα, μετα, περασες το καλωδιο απο τη φυσα των φωτων στο cecm οκ μεχτι εδω???

τωρα οταν εκανες σινιαλο οι προτζεκτορες επεφτα κατω??

Link to comment
Share on other sites

τα προβληματα που ειχαν ακουστει ηταν με το CECM. Βασικα εκανες retrofit τα φωτα, μετα, περασες το καλωδιο απο τη φυσα των φωτων στο cecm οκ μεχτι εδω???

τωρα οταν εκανες σινιαλο οι προτζεκτορες επεφτα κατω??

Σύνδεσα τα φώτα με τους αντάπτορες πάνω στη φύσα των φώτων. Μετά πήγα το αυτοκίνητο στην αντιπροσωπεία για να δώσουνε ρεύμα στα καλώδια που βγαίνανε απο τους αντάπτορες για να δουλεύει το bi-xenon. Λογικά τα καλώδια απο τους αντάπτορες τα συνδέσανε στον εγκέφαλο δυκτίου που είναι υπεύθυνος για τα φώτα παίρνοντας ρεύμα απο τη μεγάλη σκάλα. Το μόνο πρόβλημα που είχα πρίν εμφανιστεί αυτό στο οποίο αναφέρομαι τώρα, ήτανε το ότι είχα ενεργοποιήσει τα coming home & leaving home και ενώ το coming home δούλευε και δουλεύει κανονικά, το leaving home δεν δούλεψε ποτέ. Όταν κανω σινιάλο, δηλαδή σηκώνω πάνω στιγμιαία το μοχλό και τον αφήνω δουλεύει κανονικά, δηλαδή ανάβουνε τα φώτα αλογόνου που είναι η μεγάλη σκάλα και σηκώνονται και οι προτζέκτορες ψηλά για να φωτίσουνε κι αυτοί μακρυά και όταν σβήνουνε τα φώτα αλογόνου, πέφτουνε και οι προτζέκτορες στη θέση τησ μικρής σκάλας που ήτανε πρίν. Αν όμως τον κρατήσω το μοχλό στη θέση του σινιάλου ενώ τα φώτα αλογόνου (μεγάλη σκάλα) μένουνε αναμένα, οι προτζέκτορες ενώ έχουνε σηκωθεί για να φωτίσουνε κι αυτοί μακρυά μετά τα 5 δευτερόλεπτα πέφτουνε στην αρχική τους θέση (μικρή σκάλα).

Edited by golfV gt
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε χάρη στη βοήθεια μελών του forum. Ευχαριστώ πάρα πολύ όσους προσέφεραν την πολύτιμη βοήθειά τους και χάρη σ'αυτούς βρέθηκε η λύση του προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε χάρη στη βοήθεια μελών του forum. Ευχαριστώ πάρα πολύ όσους προσέφεραν την πολύτιμη βοήθειά τους και χάρη σ'αυτούς βρέθηκε η λύση του προβλήματος.

Πες μας τι έγινε να ξερουμε κι εμεις αν μας συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τι έγινε να ξερουμε κι εμεις αν μας συμβεί.

Είχε πρόβλημα ο εγκέφαλος δυκτίου [central electronics control module (CECM)] ο οποίος είναι υπεύθυνος για τα τα φώτα του αυτοκινήτου. Τον άλλαξα και απο Mediumline που φορούσε το αυτοκίνητο απο το εργοστάσιο, τώρα έβαλα Highline που έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες. Ο προηγούμενος στο central electric είχε 16 bytes ενώ ο καινούργιος έχει 30 bytes, έτσι τώρα μπόρεσα να ενεργοποιήσω και άλλα πράγματα στο αυτοκίνητο μου που πρίν δεν μπορούσα...

Link to comment
Share on other sites

Είχε πρόβλημα ο εγκέφαλος δυκτίου [central electronics control module (CECM)] ο οποίος είναι υπεύθυνος για τα τα φώτα του αυτοκινήτου. Τον άλλαξα και απο Mediumline που φορούσε το αυτοκίνητο απο το εργοστάσιο, τώρα έβαλα Highline που έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες. Ο προηγούμενος στο central electric είχε 16 bytes ενώ ο καινούργιος έχει 30 bytes, έτσι τώρα μπόρεσα να ενεργοποιήσω και άλλα πράγματα στο αυτοκίνητο μου που πρίν δεν μπορούσα...

Thanks

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επειδη με ενδιαφερει και εμενα πολυ το θεμα μηπως ειναι ευκολο να μου πεις τι ακριβως χρειαζεται για αυτην την μετατροπη,εγω εχω ενα golf gti 5.Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επειδη με ενδιαφερει και εμενα πολυ το θεμα μηπως ειναι ευκολο να μου πεις τι ακριβως χρειαζεται για αυτην την μετατροπη,εγω εχω ενα golf gti 5.Ευχαριστω πολυ.

μαγκες ναι, επειδη κι εγω θελω να κανω αυτη την μετατροπη, μπορει να μας πει καποιος τι χρειαζεται ???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.