Jump to content
passatebos

Προβολακια Σε Passat 97

Recommended Posts

Γεια σας κυριοι !! Χαιρομαι παρα πολυ που βρηκα αξιολογους ανθρωπους εδω μεσα, Κ γνωστες πολλων πραγματων . δωστε μου τα φωτα σας λοιπον . Εχω ενα passat 97 1.6 που εχει τα προβολακια στο φαναρι , εχω βαλει εμποριου φαναρια κ δεν εχω προβολακια κ θελω να βαλω προβολακια στον προφυλακτιρα. Εχω 2 προβολακια με πλεξουδα απο Α4 αλλα δεν βρισκω πατεντα να τα τοποθετησω γιατι οπως γνωριζετε δεξια στη σιτα απο πισω εχει τον γαντζο ρυμουλκισεις . Τι μου προτεινετε αγαπητοι; Περιμενω κ ευχαριστω εκ των προτερων .....

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα aftermarket φανάρια προσφέρουν ότι ακριβώς και τα εργοστασιακά. Μήπως υπάρχει η θέση μέσα στον προβολέα, αλλά δεν έχει λάμπα, ή δεν είναι συνδεδεμένα? Θα βοηθούσε αν μας έδιχνες μια φώτο με το εργοστασιακό σου το φανάρι, και με αυτό που έβαλες μετά... :nea:

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα aftermarket φανάρια προσφέρουν ότι ακριβώς και τα εργοστασιακά. Μήπως υπάρχει η θέση μέσα στον προβολέα, αλλά δεν έχει λάμπα, ή δεν είναι συνδεδεμένα? Θα βοηθούσε αν μας έδιχνες μια φώτο με το εργοστασιακό σου το φανάρι, και με αυτό που έβαλες μετά... :nea:

Καλησπερα αρχικα κ ευχαριστω που ασχοληθηκες με το θεμα μου . Εχω αλλαξει φαναρια εδω κ ενα χρονο κ εχω βαλει τα ιδια αλλα DEPO . Πολυ πιθανο να μην εχω προσεξει οτι θελει λαμπα γιατι κ με τα παλια φαναρια δεν ειχα προβολακια στο φαναρι . Υπαρχει περιπτωση να μην ειχε καν το αμαξι προβολακια στα παλια φαναρια ; Εγω θελω να τοποθετησω προβολακια στον προφυλακτηρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αρχικα κ ευχαριστω που ασχοληθηκες με το θεμα μου . Εχω αλλαξει φαναρια εδω κ ενα χρονο κ εχω βαλει τα ιδια αλλα DEPO . Πολυ πιθανο να μην εχω προσεξει οτι θελει λαμπα γιατι κ με τα παλια φαναρια δεν ειχα προβολακια στο φαναρι . Υπαρχει περιπτωση να μην ειχε καν το αμαξι προβολακια στα παλια φαναρια ; Εγω θελω να τοποθετησω προβολακια στον προφυλακτηρα...

Μου τα μπερδεύεις... :p Στα παλιά φανάρια που είχες, ΔΕΝ ξέρεις αν είχες φώτα ομίχλης? :angry2:

Λοιπόν, ρίχνοντας μια πρόχειρη ματιά στο ίντερνετ, ΑΝ είχες φώτα ομίχλης, θα τα είχες ως ξεχωριστά προβολάκια στον προφυλακτήρα. Οπότε δεν είχες και πριν. Τώρα, για να μπουν αυτά του Α4 που έχεις, δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις. Πάντως φώτα ομίχλης προβλέπονται στον προφυλακτήρα από όσο βλέπω. Λογικά θα πρέπει να αλλάξεις και διακόπτες φώτων, ώστε να έχεις την επιλογή να τα ανάβεις. Δες και τις παρακάτω φώτο...

n514420461_4730385_5732.jpg

1752_litz_28_ZxUOqItwOncg.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο κανεις λαθος γιατι εμενα το passat που ειναι μοντελο 98 εχει φωτα ομιχλης μεσα στο φαναρι ειναι μαζι με τη μεγαλη σκαλα δηλαδη οταν εχεις μεγαλη σκαλα δεν αναβουν οταν την κλεισεις αναβουν αυτα τα φαναρια τα εβαζαν απο το 98 και μετα στο passat 3b τωρα φιλε passatebo για να βαλεις προβολακια υπαρχουν για το passat σετ μαζι με την σητα του προφυλακτηρα αλλιως αλλαζεις τα φαναρια και βαζεις φαναρια που να παιρνουν μια λαμπα Η7 και μια Η4

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο κανεις λαθος γιατι εμενα το passat που ειναι μοντελο 98 εχει φωτα ομιχλης μεσα στο φαναρι ειναι μαζι με τη μεγαλη σκαλα δηλαδη οταν εχεις μεγαλη σκαλα δεν αναβουν οταν την κλεισεις αναβουν αυτα τα φαναρια τα εβαζαν απο το 98 και μετα στο passat 3b τωρα φιλε passatebo για να βαλεις προβολακια υπαρχουν για το passat σετ μαζι με την σητα του προφυλακτηρα αλλιως αλλαζεις τα φαναρια και βαζεις φαναρια που να παιρνουν μια λαμπα Η7 και μια Η4

Απ οτι καταλαβα μου λες οτι τα δικα μου φαναρια δεν ειχαν προβολακια ενσωματομενα , ορθων ; Τοποθετηθηκαν σε μοντελα '98 κ μετα. Απλα οπου εψαξα δεν βρηκα πουθενα σητες προφυλακτιρα η εστω σετ προβολακια να βαλω ! Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι τι γινεται με τον γαντζο ρυμουλκισης αν βαλω τα προβολακια , θα μπορω να τον χρεισιμοποιω; Κ θα προτειμουσα να εβαζα το σετ απ το να αλλαξω παλι φαναρια .. Βασικα για λογους εμφανισης.......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο κανεις λαθος γιατι εμενα το passat που ειναι μοντελο 98 εχει φωτα ομιχλης μεσα στο φαναρι ειναι μαζι με τη μεγαλη σκαλα δηλαδη οταν εχεις μεγαλη σκαλα δεν αναβουν οταν την κλεισεις αναβουν αυτα τα φαναρια τα εβαζαν απο το 98 και μετα στο passat 3b τωρα φιλε passatebo για να βαλεις προβολακια υπαρχουν για το passat σετ μαζι με την σητα του προφυλακτηρα αλλιως αλλαζεις τα φαναρια και βαζεις φαναρια που να παιρνουν μια λαμπα Η7 και μια Η4

Πάω πάσο Σταύρο! :) Δεν γνωρίζω τι ακριβώς παίζει με τα φανάρια του εν λόγω μοντέλου...

Πάντως ο passatebos θα πρέπει να λάβει υπόψην του και την αλλαγή διακόπτη και τυχών επιπλέον ή διαφορετικές καλωδιώσεις που θα χρειαστεί, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο passatebos θα πρέπει να λάβει υπόψην του και την αλλαγή διακόπτη και τυχών επιπλέον ή διαφορετικές καλωδιώσεις που θα χρειαστεί, σωστά?

Ας κανω την αρχη να βρω το σετ κ ο διακοπτης ειναι το τελευταιο που θα με απασχολησει . Στην τελικη κανω καμια πατεντα για να αναβουν .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε passatebo ο διακοπτης των φωτων τραβιεται εξω ? αν τραβιεται 1 φορα σημαινει πως δεν εχει αναμονη για προβολακια και ειναι μονο για τα πισω φωτα ομιχλης αν τρα βιεται 2 φορες σημαινει πως η 1 φορα ειναι αναμονη δηλαδη μπορεις να βαλεις φαναρια με ενσωματωμενα προβολακια η ξεχωριστα προβολακια ο νικος παντως εχει δικιο για την αλλαγη διακοπτη και καλωδιωσεων σε περιπτωση που δεν εχει αναμονη. αν μπορεις βαλε καμια φοτο με το φαναρι που φορας για να καταληξουμε καπου γιατι υπαρχουν πολλες αποψεις

Edited by stavros geoldasis
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα ! Μια φορα τραβιεται ο διακοπτης φωτων μου. Παραθετω κ φωτο του φανου . Ελπιζω να σας βοηθαει .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε μου το φαναρι που εχεις παιρνει Η4 γιατι βλεπω οτι εχει μεγαλη υποδοχη λαμπας οποτε σου λειπει ο διακοπτης μπορεις να βρεις η απο τρακαρισμενο η να τον παραγγειλεις αλλα δεν ξερω τι παιζει με την καλωδιωση να βρεις εναν καλο ηλεκτρολογο να περασει τα καλωδια με προσοχη στο ταμπλο και πιστευω οτι θα λειτουργησει η αλλιως πηγαινε στην αντιπροσωπια και να δεις τι θα σου πουν και εκει

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε μου το φαναρι που εχεις παιρνει Η4 γιατι βλεπω οτι εχει μεγαλη υποδοχη λαμπας οποτε σου λειπει ο διακοπτης μπορεις να βρεις η απο τρακαρισμενο η να τον παραγγειλεις αλλα δεν ξερω τι παιζει με την καλωδιωση να βρεις εναν καλο ηλεκτρολογο να περασει τα καλωδια με προσοχη στο ταμπλο και πιστευω οτι θα λειτουργησει η αλλιως πηγαινε στην αντιπροσωπια και να δεις τι θα σου πουν και εκει

Πως γινεται στο φαναρι που εχω Η1 κ Η7 να φωραει Η4 ; Οι καλωδιωσεις του φανου εσωτερικα ηταν για Η1 κ Η7 , δεν ειδα φισα για Η4 .

Link to comment
Share on other sites

Τοτε πηγαινε και παρε φαναρι με λαμπα Η4 και Η7 και ενα διακοπτη να τραβιεται 2 φορες εξω η κανε πατεντα και βαλε προβολακια στον προφυλακτηρα αλλα να ξερεις οτι αν αλλαξεις φαναρια και διακοπτη θα ειναι πιο πολυ εγγυημενα.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι θα ειναι πιο εγγυημενο αλλα λυπαμαι να αλλαξω τα φαναρια ειναι καινουργια σχετικα . Τι θα τα κανω μετα ; θα μου μεινουν.. Απο παρασκευη πρωι θα βγω στη γυρα να δω τι μπορω να κανω ...

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα εναν κομπλε προφυλακτιρα τυχαια χθες σ' ενα μαγαζι κ ειχε προβολακια πανω . Αλλα ηταν διαφορετικος απ τον δικο μου κ θα πρεπει να παω το αμαξι εκει να δουμε αν κουμπωνει.. Θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

Απο ιδιο μοντελο ειναι αλλα εισαγωγης κ ειχε απ τη μανα του προβολακια ! Αλλα μαλλον ο τυπος νομιζε πως ηθελα να αγορασω ολο το αμαξι με αυτα που ζητουσε .... Οποτε τζιφοςςςς.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.