Jump to content
VFR

Και Ξεκινώ Με Τον Πόνο Μου...

Recommended Posts

Συνάδελφοι με τα πόλο καλησπέρα σας... ναι, όντως δεν γράφω όσο θα ήθελα στο φόρουμ και όσοι έχετε δεί το ψευδώνυμο θα ήταν απο κάποιες φευγάτες ερωτήσεις που έχω κάνει όταν γράφτηκα.

Όμως θα ήθελα να παραθέσω την μέχρι τώρα εμπειρία μου με ένα πόλο του 1992. Είμαι ευτυχής κάτοχος του δεκαεξαβάλβιδου μοντέλου με τα 101 (όσα τέλος πάντων...) άλογα.

Μια μέρα το ρελαντί ξεκίνησε τα δικά του. 1000 στροφές, 1500 στροφές, 1000 στροφές, 1500 στροφές. Στο κάθε φανάρι με περνάγαν για τον γκαζοφονιά της γειτονιάς τους οι άνθρωποι... Το πρόβλημα διορθώθηκε μόνο του κάποια στιγμή και έτσι δεν έδωσα σημασία. Κάποια στιγμή μου έμεινε το χειρόφρενο στο χέρι. Δεν άναβαν και τα φώτα του καντράν απο τον εσωτερικό διακόπτη και κάποια στιγμή μένω απο αντλία βενζίνης οπότε και απΕφάσισα να το πάω στον Κο Φιλοσίδη στον Βύρωνα μετά απο προτροπή φίλου για να το δεί ένας επίσημος αντιπρόσωπος βρε αδερφέ... Το παίρνω πίσω και είμαι καα 100 Ευρώ ελαφρύτερος. Γιατί τώρα 100 Ευρώ... Δεν αλλάξαμε μου λέει αντλία γιατί δεν είχε τίποτα. Οκ του λέω, όμως η αντλία κάνει εναν χαρακτηριστικό ήχο όταν ανοίγεις τον διακόπτη και αυτον τον ήχο σταμάτησε να τον κάνει όταν έμεινα. ''Δεν έιναι τίποτα'' μου λέει ''δεν τον κάνει πάντα'' . Το χειρόφρενο ήθελε μία συγκόλληση και ο διακόπτης μπορεί να ξαναχαλάσει αλλα αν το ξανακάνει θα πρέπει να τον αλλάξουμε. Εν τω μεταξύ, κοιτάω εναν τυπο που ξεπαρκάρει ενα πόλο (άλλο, όχι το δικό μου) και το καρφώνει ρε φίλε σε εναν τενεκέ και του τραβάει μια γρατζουνιά στον προφυλακτήρα και κάνει τον Κινέζο... Με φωνάζει λοιπόν ο υπάλληλος και μου λέει 'έχω να σας δείξω και κάτι που έγινε στο αυτοκίνητο το Σαββατοκύριακο...' Αγχώνομαι λίγο αλλά το έχω ακόμα και μόλις φτάνουμε δίπλα μου δείχνει ότι κάποιος πήγε να το ανοίξει το ΣΚ και το κατσαβίδιασε. Κύριε Θανάση του λέω, που ήταν παρκαρισμένο το αυτοκίνητο ? Κοίτα να δείς σύμπτωση μου λέει, το είχαμε αφήσει έξω το ΣΚ γιατί δεν είχαμε χώρο μέσα. Θα το φτιάξουμε μου λέει όμως free of charge τα πάντα όλα σε μας. Αφου φεύγω με τα νεύρα τσαντάλια, ευγενικός πάντα, παρατηρώ ότι οι τύποι έχουν σπάσει και το καπάκι του χειρόφρενου. Του κάνω τηλέφωνο, του το λέω και καταλήγουμε ότι θα το πληρώσει αυτός. Την επόμενη μέρα το πλαίνω και βλέπω κατσαβδιές και στο πίσω τζάμι το σταθερό. Του το λέω, πηγαίνω, το βλέπει, 'θα το βάψουμε εμείς' μου λέει. Κάνω τον Κινέζο και περιμένω έναν μήνα για το λάστιχο της πόρτας και το βάψιμο. Μόλις έρχεται το λάστιχο, αφήνω το αυτοκίνητο μέσα, το φτιάχνουν σε τρείς μέρες το παίρνω και φεύγω. Μία εβδομάδα μετά, αρχίζει τα ίδια με το ρελαντί (το οποίο μου είχε πει ότι θέλει καθάρισμα η πεταλούδα) και μένω πραγματικά απο αντλία βενζίνης. Έχω αρχίσει τα Γαλλικά, αλλάζω αντλία σε ένα Fit & Go και με παίρνουν απο Φιλοσίδη για Feedback. Τα ακούνε σε Γαλλικά, Ισπανικά και Ινδικά για ποικιλία. Το παραπονό μου της λέω σαν πελάτης είναι ότι όχι μόνο πήγαν να μου κλέψουν το αυτοκίνητο αλλά κάνατε και έναν μήνα να μου βρείτε λάστιχο για την πόρτα. ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ να έρθει απο Γερμανία το λάστιχο. Εγω της λέω, εκεί που δουλεύω αν κάνουμε λάθος σε πελάτη ΑΥΡΙΟ έχει έρθει με κούριες ανταλλακτικό απο Ιρλανδία. ΑΥΡΙΟ. Και μου λέτε ότι για το πολο που όποια πέτρα κι αν σηκώσεις έχει απο κάτω ενα δεν είχατε λάστιχο και έκανε έναν μήνα να έρθει? Να πείτε της λέω στον κύριο Φιλοσίδη ότι εγω, όταν έβαζε νερά στις βροχές και περίμενα το λάστιχο, αυτόν έβριζα, όχι τον υπάλληλο. Και ΑΝ μου το έκλεβαν? Θα ερχόμουνα και θα μου δίνατε τα κλειδιά ? Της λέω. Εγω το πάω στον Κο Φιλοσίδη για να έχω κάποιες παροχές. Αλλιώς το πήγαινα στον Μπάμπη της γειτονιάς και το άφηνε διπλοπαρκαρισμένο με τα αλάρμ. Συν τοις άλλοις, της λέω, εγω δουλεύω Λαύριο και 4 μέρες δεν με ρώτησε κανένας πώς πήγα στην δουλειά μου για ένα δικός σας λάθος. Έχετε δίκιο μου λέει θα σας πάρει ο κύριος Φιλοσίδης.

Και ναι με παίρνει και τα λέμε και φέρτε το και να και συγνώμες και χίλια δίκια και τα ρέστα. Του το πάω. Το κοιτάει (λεει) αυτός προσωπικά (λέει) και του αλλάζουν μια πεταλούδα (όντως, την τσέκαρα) και φεύγω. Του έχω πεί ότι δεν είμαι υπάλληλος σε Σούπερ Μάρκετ αλλά είμαι κι εγώ Μηχανολόγος Μηχανικός με καμιά δεκαριά χρόνια στην πλάτη μου και ξέρω τι του λέω για τις αντλίες και τα διάφορα. Μια μερα μετά το ρελαντί τα ίδια, 1500 - 1000 - 1500 - 1000 - 1500 - 1000 ... Του το πάω, με κοιτάει, απορεί το βλέπει, του το αφήνω και τρείς μέρες μετά μου λέει ψιθυριστά. ... ' Σου αλλάξαμε εγκέφαλο γιατί ο παλιός είχε βραχυκυκλώσει απο αυτό το πρόβλημα στην πεταλούδα... ' ... 'Εεεεελα ?! Του λέω ' , 'Ναι, λέει αυτός, βρήκα εναν αλλά δεν θα στον χρεώσω...'

Κάνω πάλι την Κίνα ολόκληρη το παίρνω και φεύγω. Το γκάζι πέτρα, έχω κάνει εναν τετρακέφαλο σαν το κεφάλι μου. Εγκέφαλο σκέφτομαι στην διαδρομή... για να αλλάξεις εγκέφαλο βγάζεις την μπαταρία. Όταν βγάλεις την μπαταρία μηδενίζει ο μερικός, το ρολόι και χάνονται και οι σταθμοί... Εμένα όλα στην θέση τους... Μπράβο λέω, έφτιαξε το ρολόι, έφτιαξε το ράδιο και έκανε και 500 χιλιόμετρα για να πάει τον μερικό εκεί που ήταν... αχαχαχαχαχαχα

Σήμερα το ρελαντί την άκουσε πάλι για λίγο... Όπως θα την ακούσει και αύριο το πρωί ο Κύριος Φιλοσίδης...

Πείτε ρε παιδιά, είναι φάντασμα ?

Ευχαριστώ για την κατανόηση και σόρρυ για το μεγάλο κείμενο, ήθελα να τα πω σε κάποιους που θα με καταλάβουν...

-ο0-

Edited by VW Armageddon
Link to comment
Share on other sites

[...] Μπράβο λέω, έφτιαξε το ρολόι, έφτιαξε το ράδιο και έκανε και 500 χιλιόμετρα για να πάει τον μερικό εκεί που ήταν... αχαχαχαχαχαχα

Σήμερα το ρελαντί την άκουσε πάλι για λίγο... Όπως θα την ακούσει και αύριο το πρωί ο Κύριος Φιλοσίδης...

[...]

-ο0-

new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

χαρα στο κουράγιο σου...πέρα από την πλάκα... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.