Jump to content
matvista

Πρόβλημα Σασμάν

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλα τα μέλη αυτού του forum.

Είμαι κάτοχος ενός Golv V (1.4 FSI), το οποίο έχει 95,000 Km. To αυτοκίνητο το χρισιμοποιώ

καθημερινά για τη δουλειά μου, διανύοντας περίπου 75 Km. Τις τελευταίες 3 ημέρες ακούω ένα

θόρυβο. Συγκεκριμένα στη 2α και στην 3η μεταξύ 2,000 και 3,500 στροφών, ακούω έντονους θορύβους, σαν να έχει σπάσει κάτι.

Στο συνεργείο την πρώτη φορά μου είπαν ότι είναι πρόβλημα στο spiral της εξάτμισης. Όταν το

είδε άλλος ένας μηχανικός, μου είπαν οτι έχουν σπάσει μάλλον τα ρουλεμάν μέσα στο σασμάν και

θα χρειαστούν αλλαγή επιγόντως για να μην καταστρέψουν όλο το σασμάν. Να σημειώσω ότι τα service του αυτοκινήτου τα εκτελώ κανονικά ( 7,5000 αλλαγή λαδιών - 15,000 φίλτρα, μπουζί κοκ). Βαλβολίνες δεν μού έχουν αλλάξει ποτέ, λέγοντάς μου ότι δεν χρειάζεται

Από άλλες δημοσιεύσεις που έχω δει στο forum, οι περισσότεροι που έχουν πρόβλημα στο σασμάν, ακούν θορύβους στο ρελαντί, ενώ εγώ όχι, παρά μόνο στη 2α και στην 3η (ίσως και σε παραπάνω ταχύτητες απλά δεν γίνονται αντιληπτές λόγω του θορύβου του κινητήρα)

Θα ήμουν ευγνώμον αν μπορούσε κάποιος να μου δώσει κάποια εξήγηση ... και κάποια εκτίμηση κόστους

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πάς και εσύ (οπως και εγώ πήγα και θα ξαναπάω γιατι βγήκε ξανά παρόμοιο πρόβλημα) για αλλαγή ρουλεμάν του σασμάν. Δυστυχώς απ'οτι μου είπαν είναι συχνό πρόβλημα στην παρτίδα αυτή των Golf (fsi)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς και εγω εχτες πηρα το αμαξι μου απο το συνεργειο για σασμαν. 90.000 golf V FSI 1.4. καλο θα ειναι να το δει τεχνικος και αφου το κατεβασει αλλαξε και συμπλεκτη και δισκο εαν εχουν φαγωθει.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς και εγω εχτες πηρα το αμαξι μου απο το συνεργειο για σασμαν. 90.000 golf V FSI 1.4. καλο θα ειναι να το δει τεχνικος και αφου το κατεβασει αλλαξε και συμπλεκτη και δισκο εαν εχουν φαγωθει.

Πολύ όμορφα - τι να σου πω! Δώσε μας μόνο το κόστος (έστω στο περίπου - για να δούμε τι μας περιμένει με την αλλαγή δίσκου και fire.gif ρουλεμάν) .....!

Edited by roxy
Link to comment
Share on other sites

να αλλαξεις ρουλεμαν αμεσα φιλε μου γιατι κ εγω στον δρομο για ρεθυμνο το ακουσα σε 2α,3η κ ξαφνικα ακουω ενα μεγαλο σπασιμο κ τα ξεσκισε ολα μεσα κ αλλαξα σασμαν (σε 3αρι ομως)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.