Jump to content
andag

Βαλβίδες Τούρμπο.......... Help

Recommended Posts

είμαι κάτοχος ενός golf mk5 gt. 2-3μήνες πρίν μου ανάβει το κίτρινο λαμπάκι το οποίο αν δεν κάνω λάθος μεταφράζει στο manual ώς πρόβλημα στο συστημα εκπομπής καυσαερίων ή κάτι τέτοιο. αφου επικοινώνησα με την vw που τους περιεγραψα την κατάσταση (καμμία δυσλειτουργία που να προδίδει πρόβλημα, παρα μόνο η προειδοποιητική λυχνία) μου είπαν πως δεν είναι επείγον. πήγα λοιπόν το αμάξι μετα απο 400-500 χλμ καθώς ήμουν σε ταξίδι. το θέμα είναι πώς μέχρι να το πάω το λαμπάκι .... ΕΣΒΗΣΕ!!!!!!! ναί, καλά ακούτε λες και το αυτοκίνητο επισκευάστηκε. το πάω στη vw και μου λένε δεν ανάβει κάτι. του λέω βάλτο στο διαγνωστικό και όντως το αυτοκίνητο είχε πρόβλημα σε 2 βαλβίδες του τούρμπο ( δεν θυμάμαι ονόματα ήταν <N κάτι> θυμάμαι όμως πως μου είπε πως η μια βαλβιδα είναι αυτό που λέμε κοινώς σκάστρα και η άλλη πάλι σχετική με το τούρμπο) Απο τότε ανησυχώ σχετικά με την αξιοπιστία των λυχνιών... ¨Εχετε ξανακούσει κάτι τέτοιο? τι λέτε να παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμησε δεν ειναι κατι ανησυχητικο.Η μια βαλβιδα ειναι η Ν249 και πιθανον να την αλλαξεις πακετο με την Ν75.Εχουν βγει ενισχυμενες πλεον και δεν θα εχεις προβλημα.Κοστος και των δυο νομιζω κυμαινεται κοντα στα 80 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμησε δεν ειναι κατι ανησυχητικο.Η μια βαλβιδα ειναι η Ν249 και πιθανον να την αλλαξεις πακετο με την Ν75.Εχουν βγει ενισχυμενες πλεον και δεν θα εχεις προβλημα.Κοστος και των δυο νομιζω κυμαινεται κοντα στα 80 ευρω.

ναί αδερφέ νομίζω πως αυτές ήταν. δεν ανήσυχω για αυτό τις άλλαξα τις βαλβίδες... απλώς όπως είπα παρόλο που το αυτοκίνητο είχε πρόβλημα οι λυχνία έσβησε ΠΡΙΝ το επισκευάσω. πώς έγινε αυτό??? μπορεί να ξαναχαλάσουνε οι συγκεκριμένες βαλβίδες ή κάτι άλλο και να μην μου βγάλει ένδειξη?

Link to comment
Share on other sites

ναί αδερφέ νομίζω πως αυτές ήταν. δεν ανήσυχω για αυτό τις άλλαξα τις βαλβίδες... απλώς όπως είπα παρόλο που το αυτοκίνητο είχε πρόβλημα οι λυχνία έσβησε ΠΡΙΝ το επισκευάσω. πώς έγινε αυτό??? μπορεί να ξαναχαλάσουνε οι συγκεκριμένες βαλβίδες ή κάτι άλλο και να μην μου βγάλει ένδειξη?

-- Οι νεες βαλβιδες ειναι αναβαθμισμενες ποιοτικα και λογικα θα αντεξουν.Το λαμπακι που σου αναψε (check engine) δεν ειναι απαραιτητο να παραμεινει ανοιχτο.Σε μενα π.χ. που ετυχε να βαλω νοθευμενη βενζινη, αναβοσβηνε οταν εβαζα μπρος το αμαξι και μετα εσβηνε.

-- Να ξεκαθαρισουμε κατι.Αλλο οι ενδειξεις που καταγραφονται στον εγκεφαλο και τις βλεπεις μεσω διαγνωστικου και αλλο τα λαμπακια του ταμπλω.Δεν σημαινει οτι για καθε δυσλειτουργαι πρεπει να αναβει λαμπακι.Αν π.χ. η Ν249 δυσλειτουργει δεν θα δεις κανενα λαμπακι να αναβει.Απλα οταν το πας για σερβις θα δουν οτι εχει καταγραφει στον εγκεφαλο μια δυσλειτουργια της βαλβιδας και θα στην αλλαξουν.Στο ταμπλω, υπαρχουν τα λαμπακια που αφορουν μετριες και σημαντικες βλαβες.Και τελος, το διαγνωστικο δεν καταγραφει τα παντα.Η Ν75 για παραδειγμα αν χαλασει δεν θα δειξει βλαβη στον εγκεφαλο.Απλα θα το καταλαβεις απο τη συμπεριφορα του αυτοκινητου.Εγω π.χ. ειχα κοψιμο αποδοσης στις 3500 στροφες.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

νάστε καλα παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια. αύριο πάω για το μικρό service οπότε για καλό και για κακό θα τους πώ να το περάσουν μια απο τ διαγνωστικό να δούμε μην υπάρχει κάτι καινούργιο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.