Jump to content
mike-r32

Καντραν Golf 5

Recommended Posts

ρε παιδια δωστε μου απαντηση σε κατι γιατι θα τρελαθω... προσφατα αλλαξα κινητηρα απο 1400 tsi εβαλα GTI... αλλαξα κομπλε το μοτερ και σασμαν χειροκινητο οχι DSG.. εχω ενα τεραστιο προβλημα δ δουλευει στο καντραν τπτ.. ακριβως τπτ.. ελεγξα πλεξουδα κ ειναι ολα καλα.. μηπως πρεπει να βαλω απο καντραν gti?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι σιγουρος...καλυτερα βαλε του gti.

θα το ψαξω γιατι το εχω που το εχω λουκ ρ32 δ λεει να βαλω GTI θα το ψαξω να δω αν δουλευει..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δωστε μου απαντηση σε κατι γιατι θα τρελαθω... προσφατα αλλαξα κινητηρα απο 1400 tsi εβαλα GTI... αλλαξα κομπλε το μοτερ και σασμαν χειροκινητο οχι DSG.. εχω ενα τεραστιο προβλημα δ δουλευει στο καντραν τπτ.. ακριβως τπτ.. ελεγξα πλεξουδα κ ειναι ολα καλα.. μηπως πρεπει να βαλω απο καντραν gti?

καταρχην δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα αν δεν αλλαξεις και την εσωτερικη φυσα απο τα καντραν προς τον εγκεφαλο θελει σπασιμο το ιμομβιλαιζερ!! βαζοντας καντραν gti ψυλομουφα μου φαινετε η μετατροπη που μας λες!!

Edited by mixalis GTI
Link to comment
Share on other sites

εδω νομιζω οτι ο φιλτατος μιχαλης εχει απολυτο δικιο..εμενα αλλο ειναι αυτο που με απασχολει..αφου δεν αλλαξε φισα και δεν κωδικοποιηθικε το ιμμο πως πειρε μπροστα??σε αναλογη μετατροπη παλευαμε 2 μερες με τον ηλεκτρολογο..τεσπα..

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

Σωστα αναφερεται ο ANE πως πηρε μπρος χωρις κ0δικοποιηση χωρις την εσωτερικη φυσα χωρις καντρταν! μας δουλευει οφιλος για εντυπωσιασμο μαλλον το κανει! τελοσ παντων

Link to comment
Share on other sites

εσυ βρε Μιχαλη που εκανες την μετατροπη δεν τα αλλαξες ολα αυτα ωστε να παρει εμπρος??ειχα την τυχη να βρισκομαι μπροστα σε μια μετατροπη σε ενα 5αρι με πραγματα απο ττσ ..παιδια ειναι πολυ δυσκολο το σταδιο της κωδικοποιησης και ιδιαιτερα αν τα πραγματα ειναι απο εντελος διαφορετικο αμαξι και δεν εχει και κλειδι η μετατροπη!μιλαμε ο ηλεκρολογος για μερες κανει πειραματα με αμφιβολο αποτελεσμα..για να μην πω το καντραν οτι ειναι χριστουγενιατικο δεντρο..βεβαια ολα τα παραπανω παρακαμπτοντε οταν βρεις ενα τροπετο με το κλειδι που λεμε..αφου ολα ειναι βαλε βγαλε.σωστα δεν τα λεω μιχαλη?εσυ που εχεις και μια εμπειρια παραπανω απο εμας.

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο ανεστη σε εμενα εχει καταργηθει το ιμο παρα ταυτα φοραω καντραν gti εχει δυσκολιες πολλες ολο το εγχειρημα εκτος αν τα εχεις ολα και βγαζεις και βαζεις

Link to comment
Share on other sites

ομως αξιζε τον κοπο..!!μηπως σου ειναι ευκολο να μας πεις περιληπτικα την διαδικασια που καταργεις το ιμμο??εχει αξια για μενα μιας και ποτε δεν το καταλαβα στην μετατροπη που ανεφερα..

Link to comment
Share on other sites

ανεστη απο οτι ξερω κι εγω οταν εκανα τη μετατροπη ο εγκεφαλος εφυγε για γερμανια σε εκει προγραματιστη σπαζοντας το ιμο μια που εδω στην ελλαδα εκεινη την εποχη δεν ξερανε και πολλα στο αντικειμενο!

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα..ευχαριστω για την απαντηση..θα ρωτησω και εγω στο συνεργειο που παω πως γινεται και θα το γραψω ετσι για γνωση.

Link to comment
Share on other sites

Στο σπασιμο του ιμο μονο ο προγραμματιστης μπορει να επεμβει στον εγκεφαλο (serial eprom) όπου Φυλάσσονται πληροφορίες immobilizer code επαναπρογραμματιζοντας τον εγκεφαλο να μη βλεπει το κλειδη σαν εμποδιο εκκινησης.Αν υπαρχει καποιος που ειναι γνωστης ασ μας το γραψει!!

Link to comment
Share on other sites

για αναφορα ολων οσων ειπατε τα οποια ειχατε δικιο.. το ιμο ειχε προβλημα με το οποιο δεν μου λειτουργουσε τπτ κ με πατεντα με τον πατερα μου που ξερει απο αυτα βγαλαμε εκτος το ιμο για να δουλεψει κ να σταματαει να μου σβηνει γιατι μου εσβηνε κ δεν επερνε μπροστα.. το εκανα κ σταματησε να σβηνει αλλα το θεμα δ ηταν αυτο για να αναρτησω το θεμα το θεμα μου ηταν οτι δεν λειτουργουσε το καντραν.. τελοσπαντων.. εβαλα του ρ32 καντραν κ ειναι τζετ!!! αλλα να πω αν εχεις γνωριμιες κ πατερα μηχανικο τα κανεις ολα!!! καταρειπτω ολα τα προηγουμενα λοιπον!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο σπασιμο του ιμο μονο ο προγραμματιστης μπορει να επεμβει στον εγκεφαλο (serial eprom) όπου Φυλάσσονται πληροφορίες immobilizer code επαναπρογραμματιζοντας τον εγκεφαλο να μη βλεπει το κλειδη σαν εμποδιο εκκινησης.Αν υπαρχει καποιος που ειναι γνωστης ασ μας το γραψει!!

φιλε μικε mechatronics προς μαλαδες μετα avin ειναι ο πατερας μου σου κανει οτι θες!!!

Edited by mike-r32
Link to comment
Share on other sites

φιλε μικε mechatronics προς μαλαδες μετα avin ειναι ο πατερας μου σου κανει οτι θες!!!

φιλε mike το θεμα δεν ειναι προσωπικο αλλα λες κατι πραγματα που δεν στεκουν. ηγνωμη μου ειναι οτι τα λες για εντυπωσιασμο βγαλε φοτο ολο το προτζεκτ να το δουμε!!! φιλικα μιχαλις!!!Λες οτι ο πατερα σου ξερει απο αυτα για το ιμμο δεν ηξερε πιο πρωτα;;;;;; βαλε φοτο να δουμε σημερα!!!

Edited by mixalis GTI
Link to comment
Share on other sites

φιλε mike το θεμα δεν ειναι προσωπικο αλλα λες κατι πραγματα που δεν στεκουν. ηγνωμη μου ειναι οτι τα λες για εντυπωσιασμο βγαλε φοτο ολο το προτζεκτ να το δουμε!!! φιλικα μιχαλις!!!Λες οτι ο πατερα σου ξερει απο αυτα για το ιμμο δεν ηξερε πιο πρωτα;;;;;; βαλε φοτο να δουμε σημερα!!!

κοιτα αν ηθελα να εντυπωσιασω θα το εκανα στον δρομο κ οχι στο κλαμπ.. εξαλλου μια ερωτηση για το καντραν εκανα κ ηθελα απαντηση την οποια την πηρα κ μου εφτανε γιατι διορθωθηκε το προβλημα μου!!πρωτον αυτο!!! κ δευτερον δ θα πουλουσα το προηγουμενο μοτερ για εντυπωσιασμο κ οποιος το θελει το πουλαω ακομα!!!!! δ νομιζω λοιπον να σας κανω πλακα!!! κ τριτον δ καταλαβαινω τον λογο για να εντυπωσιασω.. αμα ειναι να μην κανουμε ερωτησεισ ρε μικε!! φωτογραφια θα ανεβασω για να ικανοποιησω την αμφιβολεια σας..!

Link to comment
Share on other sites

υμαρτον ρε παιδι μου! πολυ διαφωτιστικη φωτογραφια για πολλα γελια!!!!!! φιλε mike μπορεις να γραφεις οτι θελεις για παρτυ σου και να φτιαχνεσαι αλλα δεν μπορεις να μας κοροιδευεις ολους μεσα στο club υμαρτον!!!!

Edited by mixalis GTI
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.