Jump to content
Koumparos

Sos - Danger - Παραδειγμα Προσ Αποφυγη !

Recommended Posts

Πάντως σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ της Καλαμάτας που πήγα πρόσφατα το τζιπ του θείου μου, όχι μόνο λάστιχα δεν κοίταξαν, καλά για φιμέ δεν το συζητώ, παρά μόνο τα καυσαέρια, φώτα και έναν έλενχο της πλάκας από κάτω από το όχημα με κόστος 55ευρώ μέσα σε 10 λεπτάκια διαδικασία..

Το ίδιο ακριβώς και σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ που άνοιξε πρόσφατα στη Μεταμόρφωση, κοντά στο μαγαζί, όπου περασα την Passatούμπα το καλοκαίρι.

Μια που μπήκε και μία που βγήκε.

Κι εγώ ο αφελής ρωτάω το "μηχανικό" που το ανέλαβε αν βρήκε εντάξει τα λάστιχα, αν το πέρασε ευθυγράμμιση, αν είδε τζόγους στα ψαλίδια, κλπ. και μου απάντησε ο αθεόφοβος κοιτάζοντάς με, με το ύφος του επιστήμονα:

"Τι να έχει καινούργιο αυτοκίνητο ?

Δε χρειάζεται να τα δούμε αυτά"

Κάγκελο ο koumparos :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε συ στο κτεο πας ετσι σκας ενα 50ευρο και εγινε ο ελενχος τσακ μπαμ τι λεμε τωρα :getlost: δυστιχος ετσι λιτουργι η μπουρδελο ελλαδα :notfair:

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας αυτα που γράφετε θα συμφωνήσω σε ολα αλλα η Ελληνική αγορα και κοινωνια εχει πολλές στρεβλώσεις με αποτέλεσμα οι πολίτες να ειναι ανυπάκουοι και να μην νοιάζονται για τιποτα ακομα και για την ιδια τους την ζωη.

Ποσες φορες αυτοκίνητα με οικογένειες μεσα εχουν βγει στο αντίθετο ρευμα και εχουν ξεκληρίσει και τους απεναντι, ανδιαφέρθηκε τοτε κάποιος για την κατασταση των ελαστικών του αυτοκίνητο, ειχε περασει ΚΤΕΟ ΟΧΙ.

Ενδιαφέρεται το κρατος για την ασφάλεια μας προφανώς και ΟΧΙ, οσο λιγότεροι τοσο το καλλίτερο μην εχετε αυταπάτες, τα εχετε αναφέρει πιο πανω έλεγχοι τροχαίας, κτεο, φπα ανταλλακτικών, τέλη, ασφάλειες κλπ ενα ΤΙΠΟΤΑ.

Τώρα 150 ευρω λεει ο φιλος μας ο κουμπαρος εχουν τα ελαστικά του, στην Αμερική ποσο εχουν ρωταω εγω μήπως 90 ευρω και μηπως τα μεροκάματα εκει ειναι πολλαπλάσια των δικών μας ας μην πω για δρόμους....., άλλη στρέβλωση λοιπόν.

Η αγορα αυτοκίνητου μηπως (λεω εγω τωρα) κερδοσκοπούσε ποσα χρόνια εις βαρως των αγοραστών με μονο όφελος τον πλουτισμό τους.

Θα μου πειτε τι εχουν να κανουν ολα αυτα με τα ελαστικα ενος αυτοκίνητου, και ομως με ολα αυτα και δεν ξερω και εγω ποσα αλλα θα μπορούσα να αναφερω, ποιες ειναι πλέον οι άμυνες που διαθέτει ο μέσος καταναλωτής που εχει το αυτοκίνητο ετσι για τις δουλειες του? Καμιά αδιαφορία, ανευθυνότητα, παραφροσύνη και νευρα άνευ προηγούμενου στους δρόμους.

Καντε τωρα καμιά πλακα για να γελάσουμε μην μας παρει και απο κάτω :)

Αυτη ειναι η σημερινή κατάσταση στην κοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Τα λάστιχα που όταν κατεβαίνουν είναι στην καλύτερη κατάσταση, είναι σε αυτοκίνητα που έχουν μισθωθεί από εταιρείες leasing παιδιά.

Και δεν έιναι καθόλου τυχαίο, αφού ο πελάτης ακολουθεί κατά γράμμα τους όρους του συμβολαίου και ανεξάρτητα από την όψη των ελαστικών, πάει για αλλαγή μόλις φτάσουν τα συμφωνηθέντα χιλιόμετρα (30-35000).

Τα λάστιχα βγαίνουν σχεδόν καινούργια τις περισσότερες φορές.

Αν ήταν ιδιόκτητα τα αυτοκίνητα, οι ιδιοκτήτες θα τα άλλαζαν μετά από άλλα τόσα.

Τα χειρότερα δε λάστιχα στις περισσότερες περιπτώσεις τα φοράνε επαγγελματικά ιδιοκτησίας εταιρειών (βανάκια, φορτηγάκια).

Λιώμα λέμε :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

έπαθα σοκ.... :whistling::tongue: τσιγγουνιά...ανευθυνότητα.... αναισθησία δεν μπορει να χαρακτηριστεί με μιά μόνο λέξη....

Link to comment
Share on other sites

Οταν καβαλας ενα αυτοκινητο για οποιον λογο το θελεις ειτε για βολτα ειτε για την δουλεια σου οφειλεις να ξερεις να το συντηρεις,τουλαχιστον τα βασικα.αυτοι ειναι δολοφονοι .Δεν εχεις λεφτα να τα αλαξεις ???βγαλε την μπαταρια και βαλτο στο γκαραζ.για να μην πω κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Οταν καβαλας ενα αυτοκινητο για οποιον λογο το θελεις ειτε για βολτα ειτε για την δουλεια σου οφειλεις να ξερεις να το συντηρεις,τουλαχιστον τα βασικα.αυτοι ειναι δολοφονοι .Δεν εχεις λεφτα να τα αλαξεις ???βγαλε την μπαταρια και βαλτο στο γκαραζ.για να μην πω κατι αλλο

δεν είναι μονο θεμα χρημάτων... κατα τη γνώμη μου είναι θέμα ενδιαφέροντος.. κατα πόσο πχ ενδιαφέρεσαι να βελτιώσεις τις οδηγικές σου ικανότητες, κατα πόσο είσαι διατεθημένος να μάθεις 5 πράγματα για το μηχανημα που σε εξυπηρετεί καθως και πολλά αλλα. Υπάρχουν πολλοι τύποι που απλα να το πω και ετσι ωμα, χεστήκανε αν εχουν φθαρεί τα λάστιχα ή το οτιδήποτε... Μερικούς τους νοιάζει μονο να τσουλάει το αμάξι αλλά αυτό που αγνοούν είναι οτι βάζουν σε κύνδινο την :thumbsu: ασφάλεια των γύρω αλλά και η δική τους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.