Jump to content
dspdspdsp

Αλλαγή Κινητήρα Και Μετάδοσης

Recommended Posts

Κύριοι, κυρίες, χαίρετε

έχω ένα σκαραβαίο του 2000 1600, και αποφάσισα να του κάνω μερικές αλλαγές. Πριν σχολιάσετε θέλω να λάβετε υπόψιν σας πως μηχανικά δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις, οπότε, όπως έλεγε και στην ταινία, "εξήγησέ το μου σα να είμαι 8 χρονών".

Η λίστα με τις αλλαγές που θέλω να γίνουν είναι :

Να βρώ έναν 1.8Τ

Αλλαγή του σασμάν σε αυτόματο (αν γίνεται και DSG ακόμα καλύτερα)

Ζάντες - λάστιχα.

Για τις αλλαγές στο εσωτερικό θα τα πούμε άλλη στιγμή.

Δεδομένου του ότι είμαι "κολλημένος" να ΜΗΝ πειράζω το αυτοκίνητό μου (όλα τα προηγούμενα τα είχα όλα μαμά), δυσκολεύομαι πολύ, ζορίζομαι ρε παιδί μου, και θέλω συμβουλές.

Και πάμε στις ερωτήσεις σιγά σιγά :

01. Με τα φρένα τι πρέπει να κάνω ;Βελτίωση, αλλαγή, ή μένουν ως έχουν ;

02. Αναρτήσεις ; Το ίδιο. Δεν θέλω να το χαμηλώσω, τουλάχιστον όχι πολύ.

03. Πόσο θα κοστίσει κινητήρας και σασμάν ; Μεταχειρισμένα πάντα. Αν κάποιος έχει καλό μηχανικό στη Νότια Αθήνα δε θα στενοχωρηθώ καθόλου με το ΡΜ του

04. το 205-55-16 το ξεχνάω ; πάω σε 17 ;

05. Με την εξάτμιση τι γίνεται ; στο Α4 που είχα, είχε δύο, ο σκαραβαίος έχει μία. Αλλάζουν όλα και αυτά ;

06. Δεν έχει 06 !

Γενικά πιστεύετε πως αξίζει τον κόπο, δεδομένου πως έλεγα και για ολική βαφή (μάλλον κάποια διχρωμία), και δερμάτινο σαλόνι

Μία λύση που σκέφτηκα, είναι να πάρω από Γερμανία τρακαρισμένο με τα χαρακτηριστικά που θέλω (http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=147724381&__lp=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=24&minPowerAsArray=110&minPowerAsArray=KW&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=ONLY_DAMAGE_UNREPAIRED〈=en&pageNumber=1) όπως αυτό, αλλά δεν ξέρω με τα γραφειοκρατικά τι γίνεται, αν μπορώ να το φέρω δηλαδή για ανταλλακτικά και αν έχει δασμό.

Αν ξέχασα κάτι, εδώ είμαστε, να σας πρήξω με τις ερωτήσεις μου :notfair:

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

καλωσορισες στην παρεα!!

Πολλες ερωτησεις και σιγουρα μεσα στο φορουμ θα βρεις και πολλες απαντησεις :yahoo:

Λοιπον στα ερωτηματα σου,πρωτα θελω να σου πω πιο γενικα οτι στην παρουσα φαση ισως να σε συνεφερε η διαδικασια να δωσεις οπως ειναι το 1.6 και να παρεις ενα ετοιμο beetle 1.8Τ και να μην ασχοληθεις καθολου με μετατροπη.

Αν αυτο δεν γινεται που σου ανεφερα παραπανω,ξεκινω τις απαντησεις στα ερωτηματα σου. :bye:

01. Με τα φρένα τι πρέπει να κάνω ;Βελτίωση, αλλαγή, ή μένουν ως έχουν ;

Καλο θα ειναι να τα αλλαξεις με αλλα δυανατοτερα γιατι πιστευω θα ειναι λιγα για το νεο μοτερ.

Οι λυσεις που υπαρχουν εδω ειναι ειτε να βρεις μεταχειρισμενα ακρα δισκους δαγκανες,ολο το κιτ δηλαδη,απο καποιο 1.8Τ και να τα βαλεις απανω ειτε να παρεις κατευθειαν καποιο κιτακι 4πιστονο.

02. Αναρτήσεις ; Το ίδιο. Δεν θέλω να το χαμηλώσω, τουλάχιστον όχι πολύ.

Αν αφησεις την αναρτηση την μαμα,με το που μπει το μοτερ,θα εχεις προβλημα καθως δεν ειναι για το βαρος του μοτερ αυτου.

Οποτε καλο θα ειναι να βαλεις 4 αμορτισερ πιο σκληρα και αν δεν θελεις χαμηλωμα μπορεις να βαλεις ελατηρια για 1.8Τ και εισαι ΟΚ.

03. Πόσο θα κοστίσει κινητήρας και σασμάν ; Μεταχειρισμένα πάντα. Αν κάποιος έχει καλό μηχανικό στη Νότια Αθήνα δε θα στενοχωρηθώ καθόλου με το ΡΜ του

Αυτο χρειαζεται ψαξιμο και οι τιμες παιζουν απο 2500-5000€ αναλογως τι και που θα τα βρεις.

04. το 205-55-16 το ξεχνάω ; πάω σε 17 ;

Δεν τα ξεχνας.Μπορει να δουλεψει μια χαρα το αμαξι με 16αρια απλα αν το βελτιωσεις θα εχεις αρκετο σπινιαρισμα.

05. Με την εξάτμιση τι γίνεται ; στο Α4 που είχα, είχε δύο, ο σκαραβαίος έχει μία. Αλλάζουν όλα και αυτά ;

Εξατμιση θελεις οπωσδηποτε αλλη,ειτε χειροποιητη ειτε ετοιμη απο καποιο 1.8Τ σκαραβαιο για να δουλεψει.

Το οτι το Α4 ειχε δυο τελικα δεν εχει να κανει με το ολο εγχειρημα.Δεν ειναι κατι που σε προβληματιζει δηλαδη.

Ελπιζω να βοηθησα.

Ο,τι αλλο χρειαστεις ρωτας αλλα ριξε και μια ματια πρωτα στο φορουμ με την αναζητηση μιας και εχουν γινει αρκετες μετατροπες σαν αυτη που θελεις να κανεις και πιστευω θα βοηθηθεις αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.