Jump to content
Kmoraitis78

Opel Ζαντα 16Αρα Σε Passat B3

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω 4 ζάντες της OPEL τετραμπουλονες και κάθονται με διαστάσεις 4 Χ 100 Χ 56,6. Το passat πέρνει επίσης τετραμπούλονες αλλά με διαστασεις 4 Χ 100 Χ 57, λέτε να έχω πρόβλημα ή θα χαλάσει η γεωμετρία του αυτοκινήτου?

Κάθε άποψη ευπροσδεκτη

Κωνσταντίνος

Link to comment
Share on other sites

Λογικα πρεπει να μπαινουν.Γιατι να χαλασει η γεωμετρια?

Καλησπέρα

τελικά έχουν διαφορετικό offset και μάλλον θα χαλάσουν την γεωμετρία αλλά θα τις δοκιμασω να δώ.

Edited by Kmoraitis78
Link to comment
Share on other sites

Ωπ,offset εσυ εννοουσες το 56,6 και 57?

Αν ναι,τοτε λογικα δεν κανουν.

Συνηθως το τριτο νουμερο οπως το εγραψες ειναι απο τα μπουλονια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Λοιπόν το έψαξα το θέμα αρκετα. Υπάρχουν στο ίντερνετ πολλές online εφαρμογές με την ονομασία offset calculator και μπορείς να βάλεις τις υπάρχουσες διαστάσεις και τις καινούργιες και σου βγάζουν ακριβώς τι θα συμβεί στην γεωμετρία. Το 56,6 και το 57,1 που έγραψα είναι το στρογγυλό στην μέση κάθε ζάντας και αφορά την περιμετρό του αν δεν κάνω λάθος. Επειδή το λάθος offset δεν είναι πάντα κακό εκτός και αν μπούν πολύ μέσα οι ζάντες απο τον θόλο ή πολύ έξω. Εγώ αυτό το ΣΚ θα κανώ δοκιμή για να δώ πώς θα κάτσουν οι 16αρες και θα σας πώ εντυπώσεις.

Κωνσταντίνος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Λοιπόν το έψαξα το θέμα αρκετα. Υπάρχουν στο ίντερνετ πολλές online εφαρμογές με την ονομασία offset calculator και μπορείς να βάλεις τις υπάρχουσες διαστάσεις και τις καινούργιες και σου βγάζουν ακριβώς τι θα συμβεί στην γεωμετρία. Το 56,6 και το 57,1 που έγραψα είναι το στρογγυλό στην μέση κάθε ζάντας και αφορά την περιμετρό του αν δεν κάνω λάθος. Επειδή το λάθος offset δεν είναι πάντα κακό εκτός και αν μπούν πολύ μέσα οι ζάντες απο τον θόλο ή πολύ έξω. Εγώ αυτό το ΣΚ θα κανώ δοκιμή για να δώ πώς θα κάτσουν οι 16αρες και θα σας πώ εντυπώσεις.

Κωνσταντίνος

Να μου επιτρέψεις να σου πω, ότι κάνεις λάθος αγαπητέ φίλε :ninja:

Το 57,1 είναι η διάμετρος της τρύπας της ζάντας, από την πίσω βέβαια μεριά.

Με άλλα λόγια είναι το λεγόμενο central bore.

Είναι ίδια ακριβώς με τη διάμετρο του μουαγιέ του αυτοκινήτου.

Αν οι ζάντες από OPEL που έχεις έχουν όντως central bore 56.6mm, τότε δεν θα μπαίνουν στο μουαγιέ, αφού το 56.6 είναι μικρότερο απ' το 57.1

Υπάρχει βέβαια λύση. Να τις πας σε τόρνο και να κάνεις το 56.6 ---> 57.1

Το αν σε συμφέρει είναι μια άλλη υπόθεση :)

Edited by Koumparos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.