Jump to content
Stavros7

Σκαστρα

Recommended Posts

Καλησπερα..Σκέφτομαι να βάλω σκάστρα στο αυτοκινητο μου golf4 αλλα απο οτι διάβαζα εδώ λέτε οτι μπαίνει κλειστού τύπου γιατι αν βάλω ανοιχτού με βγάζει σε safe mode...Σήμερα που πήγα να ρωτήσω τιμες μου λέει ο έμπορας γιατι δεν βάζεις ανοιχτου τύπου??Του λέω γίνετε μου λέει ναι και του λέω θα με βγάζει σε safe mode μου λέει όχι...Την μαμα την αφήνεις επάνω και βάζεις και την ανοιχτού τύπου....Λέω και αν βάλω κλειστού ?Μου λέει και την κλειστού τύπου να βάλεις δεν την βγάζεις ''την μαμα'' δηλαδή αυτή που ήδη υπάρχει......Ακούω γνώμες....

Επίσεις πείτε μου για κλειστου τύπου πια προτείνετε???Κατι πιο οικονομικό απο forge007

Kαι αν όντως μπορώ να βάλω ανοιχτού τύπου πια προτείνετε???

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ηδη αρκετα θεματα σχετικα με σκαστρα στα μοτερ αυτα.Κανε μια αναζητηση και θα βρεις αρκετες πληροφοριες σχετικα.

Επιγραμματικα τωρα,αν βαλεις σκαστρα,ΒΓΑΖΕΙΣ την εργοστασιακη.

Με ανοιχτου τυπου,ΔΕΝ μπαινεις σε safe mode,απλα χανει το αυτοκινητο και δεν λειτουργει σωστα.

Βαζεις κλειστου τυπου,και επιλογες εχεις πιο οικονομικη μια μαμα απο S3,αλλιως πας σε forge 006 ή 007,greddy,hks.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για την 710Ν πήρα στην vw εδώ στην αντιπορσωπία και μου ζητούσε αριθμο πλαισίου κ.τ.λ εν το μεταξύ εγω δεν έχω s3 και δεν ήξερα τι να του πω....Του λέω ξέρω μπαινει και σε Golf4 και μου λέει δεν έχει σημασία ο κατασκευαστής τι βγάζει....

Τι κάνω τώρα τι τους λέω ή απο που αλλου μπορώ να πάρω?Eπίσεις αυτα πάνε σετάκια τι ζητάω?Με σωληνακια υποπίεσης τιποτα τέτοιο...

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Κλασικα ''σαϊνια'' φιλε.

To part number αν δεν κανω λαθος ειναι 06A.145.710N

Ζητα αυτο χωρις πολλες εξηγησεις στους ''γνωστες'' που βαριουνται να ψαξουν στον υπολογιστη τον κωδικο.

Link to comment
Share on other sites

Κλασικα ''σαϊνια'' φιλε.

To part number αν δεν κανω λαθος ειναι 06A.145.710N

Ζητα αυτο χωρις πολλες εξηγησεις στους ''γνωστες'' που βαριουνται να ψαξουν στον υπολογιστη τον κωδικο.

Xαχαχα...Ωραίος αυτό είναι...Πεσμου σε παρακαλώ θέλω να πάρω και σωλινάκη υποπίεσης συλικονούχο για αυτή....Τι διάμετρο σωληνάκι πρεπει να πάρω...Ξέρεις (και γενικά αν ξέρει κάποιος)???
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι ακριβως.Θα κοιταξω και θα σου πω.

Ναι φίλε δες και πέσμου...Δεν χρειάζετε να βγάλω το καπακι απο τον κινητήρα εε??Βγαινει η παλια η σκαστρα και μπαινει αυτη..σωστά???Χωράει στην θέση τις υπάρχων σκαστρας...
Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασεις λιγο που το κοιταξα ειναι στανταρ.Ζητας σωληνακι υποπιεσης σιλικονουχο και εισαι οκ.Μαλλον 5mm ειναι καπου εκει.

Για να την αλλαξεις,βγαινει η παλια και στην θεση της μπαινει η καινουρια.Ισως χρειαστει να βγαλεις το πλαστικο καλυμα του κινητηρα αλλα καλο θα ειναι να την συνδεσεις ειτε καποιος μηχανικος ειτε καποιος που το εχει ξανακανει και γνωριζει.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασεις λιγο που το κοιταξα ειναι στανταρ.Ζητας σωληνακι υποπιεσης σιλικονουχο και εισαι οκ.Μαλλον 5mm ειναι καπου εκει.

Για να την αλλαξεις,βγαινει η παλια και στην θεση της μπαινει η καινουρια.Ισως χρειαστει να βγαλεις το πλαστικο καλυμα του κινητηρα αλλα καλο θα ειναι να την συνδεσεις ειτε καποιος μηχανικος ειτε καποιος που το εχει ξανακανει και γνωριζει.

Εννοείται φίλε οτι δεν θα το κάνω εγω :) Απλα για να ξέρω :)
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι η 06Α 145 710P ??? γιατι την Ν την εχουν στα 150...

Καλυτερα η γνωμη μου ειναι να δωσει κατι παραπανω γιατι δεν ειναι και φτηνη γυρω στα 30+ ευρω εχει, και να παρει μια 007.

Mην μου λες τετοια...Πηρα την 710Ν αλλα απο οτι ειδα στο computer του ελεγε s3 1800cc ....Μην μου λες τετοια ρε Karaman ...Ψάξε λιγο...και ενημερωσε με :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως βαση Vagcat για AGU,AUM,AUQ,ARZ Δινει την Ν

ακομα και στα Audi με κωδικους AGU,AUM,AUQ,ARX,ARY παλι την Ν

και για S3 με κωδικους AMK,BAM,AUL ο BAM ειναι σιγουρα με τα 225 παλι την Ν

Εμενα οπως ειχα γραψει και στο αλλο θεμα ειχε την C πανω η οποια φενοταν να ειχε αλαχτει οπως ειχα δει απο την ημερομηνια παραγωγης της και μετα μου δωσανε την Ν χωρις να την ζητησω, την Ν την εχω σιγουρα, μαλλον και την C καπου παρατημενη θα τις ξαναδω, απο εκει και περα καποιος αν ξερει περισοτερα ή εχει ετκα και αν εχει δοκιμασει και τις δυο μας λεει...

Παντως που εβγαλα την Ν και εβαλα μια παραπλησια με την 007, απλα η μερα με την νυχτα σε ροπη απο χαμηλα...

Tωρα αν γκουγκλαρεις την Ν, βγαζει για S3, για την P βγαζει για 1.8Τ overun και για Rs6, καποιος στο gtc λεει οτι εχει διαφραγμα απο ανθρακονημα.! για την C και Η βγαζει για μαμα 1,8τ,

Κοινως διαφορουμενες γνωμες...

Εσυ σταυρο η παλια σου τι κωδικο ειχε.??

Δεν ξέρω δεν έχω δει..θα το δώ...Τωρα πια έχεις Νίκο (αν θυμαμαι καλα karaman)?
Link to comment
Share on other sites

Πηρα μια toyosport παραπλησια της 007, μεγαλη διαφορα στα χαμηλα σηκωνει ποιο γρηγορα πιεση και εβγαλε αρκετη ροπη χαμηλα.

Για στειλε μου να την δω...link ή τον τύπο...
Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.co.u...=item2c5a8d4142

Αυτη ειναι, την ειχα παρει κανα ταληρο ποιο ακριβα αλλα αυτη ειναι, εχει και 3 ελατηρια, μεχρι στιγμης μια φορα την γρασσαρα γιατι ειχε κολησει και δεν ανοιγε και μου εβγενε safe mode, απο τοτε μεχρι στιγμης δουλευει καλα...

Μαλιστα κλειστού τυπου έτσι?Επίσεις μπαινει μετα το καπάκι??Στην θέση της μαμα μπαινει κανονικά?Η θελει κάποι μετατροπή?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.