Jump to content
rackhir

Προβλημα Με Κρυα Εκκινηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια ειμαι νεος στο φορουμ και εχω ενα ττ μκ1 1.8τ 180 φουλ πρωτο σταδιο(εξατμιση,ic,αγελαδα,σκαστρα,φιλτρο κτλ κτλ).Λοιπον το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι το αυτοκινητο μετα απο το προγραμμα δεν κανει κρυα εκκινηση και πιο συγκεκριμενα οταν ειναι κρυο και ξεκιναω το πρωι σηκωνει στροφες για 5 δευτερολεπτα αντι για 1 λεπτο+ .Αμα τσιμπισω λιγο το γκαζι ρεταρει μεχρι τισ 1500 στροφες οταν ειναι σταματημενο ,οταν ξεκινισω να φυγω ακουω σκασιματακια απο την εξατμιση σαν να δουλευει πολυ πλουσιο και οταν ζεσταθει ειναι ολα οκ .Επισης στο trip computer βλεπω κατι κουλες καταναλωσεις... 12λ στο ρελαντι!!

Εχουν αλλαχτει πολ/στες,μπουζι,ν75 και ο προγραμματιστης ειπε οτι μαφ και λ μετρανε σωστα και οτι δεν ειναι θεμα προγραμματος αλλα θεμα του αυτοκινητου....Εχει αντιμετωπισει κανεις κατι παρομοιο ή εχετε ιδεα τι μπορει να φταιει?Ευχαριστω εκ των προτερων!

ΥΓ:το περιεργο ειναι οτι αμα βγαλω τον πολο της μπαταριας και κανει reset ο εγκεφαλος το αμαξι δουλευει σωστα για κανα δυο μερες...

Edited by b@bis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε,

το ίδιο περίπου πρόβλημα έχω και εγώ στο δικό μου..golf gti mk4 setup s3..το πρωί όταν το ανάβω σηκώνει στροφές παιζει απο 1500 στρ σε 500στρ..και μετα απο 1 λεπτό πέφτει στισ 900 και κρατάει..όταν ξεκινάω κάνει μερικά κοψίματα και έχω και τα σκασίματα από την εξάτμιση..μόλις ζεσταθεί όντως δε παρατηρείται τόσο πολύ..το πήγα στο μηχανικό έλεγξε το ιντερκουλερ και τισ σωληνώσεις αν χάνουν απο κάπου και το χταπόδι μήπως έχει λυθεί καμια βίδα αλλα ήταν οκ..επίσης κοίτα και την εξάτμιση μήπως έχει καμια τρύπα..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,το προβλημα τελικα λυθηκε μετα απο ενα τηλεφωνο στους e-tuners....το προηγουμενο προγραμμα ηταν πολυ λαθος...προσοχη σε ποιους εμπιστευεστε το αμαξι σας!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.