Jump to content
tserkes

Σημερα Το Πρωι Μου Εκανε Ενα Θορυβο Ο Κινητηρασ

Recommended Posts

κανεις;;;;;σας ζαλησα ε;απλα δεν ειναι καιροι για σπαταλες χρηματων και κοροιδιες...αν ξεροι καποιος ας μου πει

Aν μιλάμε για το 4άρι και με 5-40 καλά είναι πλήρως συνθετικό λάδι για 15000 χλμ ή 1 χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

ειναι το golf 4 1.4 16v απλα αυτος μου ειχε βαλει 10-40 castrol magnatec  το καλοκαιρι και εχω χασει το manual  για το τι λαδια θελει ακριβως

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,τωρα ηρθα απο τον μηχανικο,μου ειπε οτι κατα πασα πιθανοτητα ειναι η αντλια λαδιου,εκει λεει εχουν προβλημα αυτα,και γιαυτο λεει αργει να στειλει το λαδι,μου ειπε οτι αν ηταν τα ωστηρια θα κοπαναγαν συνεχεια,ειναι ετσι ρε παιδια;μπορω να τσεκαρω αν ειναι τελικα η αντλια λαδιου;helpppp..

Link to comment
Share on other sites

εχω καταγραψει εναν ηχο στο κινητο μου,αλλα δεν ξερω πως μπορω να το ανεβασω για να το ακουσετε..ξερετε;pleaseeeeee

Edited by telis+georgia
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,τωρα ηρθα απο τον μηχανικο,μου ειπε οτι κατα πασα πιθανοτητα ειναι η αντλια λαδιου,γιαυτο οταν εναι κρυο ακουγετε ετσι.εκει λεει εχουν προβλημα αυτα,και γιαυτο λεει αργει να στειλει το λαδι,μου ειπε οτι αν ηταν τα ωστηρια θα κοπαναγαν συνεχεια,ειναι ετσι ρε παιδια;μπορω να τσεκαρω αν ειναι τελικα η αντλια λαδιου;δεν αναβει λαμπακι



help me..γνωριζει κανεις;στεκει αυτο που ειπε;

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν το εγραψα σωστα..μου ειπε οτι ειναι ετοιμη να σβησει η αντλια,γιαυτο αργει στην αρχη να στειλει το λαδι και μετα αφου δουλεψει σταματαει τελειως



αν εννοεις για το αν θα πρεπει να τον πληρωσω η οχι εχεις δικιο,απλα ρωταω αν ξερει κανεις αν στεκει η απαντηση πολυ μου εδωσε

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα,το αρχειο ειναι 29,3 kb πηγα να το βαλω και δεν το δεχεται



ε ρε θα σκασω πια μεχρι να βρω ακρη..................

Link to comment
Share on other sites

αυτος ειναι ο ηχος..αυτο το κανει για μερικα δευτερολεπτα.μετα τιποτα απολυτως

Φωνή004.rar

Edited by telis+georgia
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αντλια λαδιου αλλαξε την γρηγορα γιατι θα σου στεγνωσει το μοτερακι καμια μερα και θα κλαις αν ειναι ωστηρια μην τα πειραζεις παρε ενα τετοιο που μας ακουν οι γιατροι οταν παμε για εξετασεις και το πρωι που θα το βαλεις μπροστα βαλτο στα αυτια σου και ακουμπα το στο καπακι και ακου αν χτυπαν τα ωστηρια μπορει να ακουγετε χαζο αλλα πιανει το εχω κανει και πιστεψε με οτι τα ακουγα ολα μεσα απο το ψευτοκαπακο.

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε οτι εξετιας της τρομπας λαδιου που στην εκκινηση αργει να ανεβασει λαδι στην μηχανη ακουγονται τα ωστηρια,και οτι αν αλλαξουμε την αντλια και γινεται σωστη λιπανση του μοτερ με την νεα αντλια θα σταματησει,τα ωστηρια μπορει να ακουγονται αλλα μετα απο λιγο σταματανε τελειως..εκει σκαλωνω και δεν ξερω αν ειναι ετσι,αλλα απο την αλλη αν ηταν ωστηρια δεν θα ακουγοταν και μετα εστω κ πιο λιγο;εμενα δεν ακουγεται τιποτα μετα ρε παιδια.με βλεπω για τρελαδικο στο τελος.. :sorry: aαν εχει και κσνεις αλλος αποψη γνωμη η εμπειρια ας με βοηθησει

Edited by telis+georgia
Link to comment
Share on other sites

Τι χιλιομετρα εχει κανει το αυτοκινητο ? "για να στεκει οτι φταιει η αντλια λαδιου "

Για μενα ειναι οστιρια 99%. Εξ αλλου θα αργουσε να σβησει το λαμπακι λαδιου κατα την εκκινηση ,

στο καντραν ( ενδηκτικο της πιεσης λαδιου που δεν ανεβαινει ... Θημηθητε οταν αλλαζουμε

λαδια , βαζωντας μπρος αργει να σβησει το λαμπακι κανα 1-2 δευτερολεπτα )

Αν ειναι αντλια λαδιου , οταν ειναι ζεστη η μηχανη ...περιμενε για κανα

10 - 15 λεπτα να καθησουν τα λαδια στο καρτερ και ξαναβαλε μπρος .

Τα λαδια δεν θα εχουν προλαβει να κρυωσουν αλλα θα εχουν γυρεισει στο καρτερ

Αν στο ξανακανει τοτε ειναι αντλια ( ζωριζεται να τροφοδωτησει και να λυπανει )

Αν οχι ειναι οστιρια .

Τελος αν τελικα ανοιξεις για αντλια κανε μια υστατη προσπαθεια πριν με πιο ψιλα λαδια 5-30/40

Link to comment
Share on other sites

το αμαξι γενικα εχει 112000 χλμ,αλλα απο τα 100000 εχω κανει επισκευη στο μοτερ,δηλ με νεα πραγματα στο μοτερ εχει περιπου 12000 χλμ.μου ειπε οτι το λαμπακι μπορει να μην αναβει για καποιο λογο επειδη εχω το προγραμμα στο αμαξι μου.οταν το βαλω μπροστα το κανει για 20-25 δευτερολεπτα(κρυα μηχανη),αν ζεσταθει η μηχανη και το σβησω και το βαλω παλι με ζεστη μηχανη δεν κανει θορυβο..πως το εξηγεις αυτο;;;

Link to comment
Share on other sites

μολις μιλησα με τον μηχανικο που μου ειχε κανει την επισκευη.τα ωστηρια δεν τα ειχα αλλαξει τοτε στην επισκευη τελικα μου ειπε,αν λεει ηταν η αντλια λαδιου θα την ειχε καψει την μηχανη σε 1 λεπτο!!!μου ειπε οτι τα ωστηρια ειναι υδραυλικα και μεχρι να παει το λαδακι στα ωστηρια για καποια δευτ.χτυπανε ετσι,το καλοκαιρι κατα πασα πιθανοτητα δεν θα το κανει λεει.μπορει και να σταματησει ο θορυβος.μου ειπε αν ειχα βαλει φιλτρο λαδιου μαζι με την αλλαγη λαδιων οταν εκανα,και αν εβαλα φιλτρο λαδιου με βαλβιδα,γιατι αν το φιλτρο λαδιου δεν εχει βαλβιδα μπορει να χανει το λαδι,ειναι ετσι οπως μου τα ειπε;στεκουν αυτα που λεει;;;;;;δεν ξερω..α!και κατι που ξεχασα να σας πω μου ειπε να δοκιμασω λαδι πιο λεπτο απο 10-40 αλλα δεν ξερω αν το καψει

Edited by telis+georgia
Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα για αλλαγη λαδιων οπως ειπα για μια υστατη προσπαθεια για τον ηχο που ειχα πει.μου ειχε πει ο μηχανικος να βαλω αν ειναι μπας και δορθωσει ο θορυβος πιο λεπτο λαδι και να κοιταγα αν το φιλτρο λαδιου ηταν γνησιο και αν ειχε βαλβιδα μεσα το φιλτρο,εβαλα λοιπον λαδακι castrol edge 5-30 και φιλτρο γνησιο που εχει 2 βαλβιδες μεσα,μου ειπε ο μαστορας εκει οτι ειχε δικιο ο μηχανικος που τον ειχα παρει τηλ χθες και οτι το φιλτρο που μου ειχε βαλει αυτος ο κυριος που ηταν και φιλος δεν ειχε καν βαλβιδα,το εβαλα μπρος (κρυο) και δεν ακουστηκε ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.