Jump to content
georgegolfgti

Ποια Ειναι Τα Σταδια Βελτιωσεις Σε Ενα Golf 4 Gti 150Hp?

Recommended Posts

θα μπορουσε καποιος να βοηθησει με αυτο το θεμα...η αληθεια ειναι πως καλως ή κακος εχω ρωτησει πολλους φιλους και μηχανικους αλλα το μονο που καταφερνω ειναι να μπερδευτω επειδη εχο ακουσει 20 διαφορετικες αποψεις απο 10 ατομα....και ομως γινεται παιδια!!!!!οσοι δεν με πιστευεται καντε την πιο απλη ερωτηση : "ποια ειναι τα καλυτερα λαδια??"....

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

καταρχας ευχαριστω πολυ για ολες αυτες τις πληροφοριες!!το μονο που εχω κανει μεχρι στιγμης ειναι μια σκαστρα forge και μια φιλτροχοανη simota μπλε (την εχω βαλει στην θεση που ηταν το φιλτροκουτι).πιστευεις οτι ειναι καλυτερα να βαλω ενα i/c και μια εξατμιση και μετα να παω για προγραμματισμο??θα μπορουσες να ου προτεινεις καποιο i/c??για την εξατμιση πρεπει να προσεξω κατι??σχετικα με τα μπουζι εχο ακουσει οτι οταν βαζεις ψυχροτερο απο αυτο που φοραει κανονικα στην αρχη μεχρι να ζεσταθει το μοτερ ρεταρει....ισχυει??

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω το ιδιο αμαξι και στην αρχη ειχα ακριβως τις ιδιες αποριες με εσενα.........μετα απο παρα μα παρα πολυ ψαξιμο εγω εχω βαλει φουλ 70αρα εξατμηση και downpipe και το υπολοιπο και το αμαξι πηρε παντου και ειδικα ψηλα ''τρελενεται΄΄ η πιο κοινη λυση ειναι 70-63.5 αλλα και φουλ 70αρα πιστεψε με θα παρεις μεγαλη ανασα..........τορα στο θεμα του κουλερ για μενα ενα-δυο ειναι τα αξιολογα κουλερ για να βαλεις και να δεις τρελη διαφορα precision kai garrett ολα τα αλλα χρησημοποιουν κινεζικες κυψελες και το κοστος κατασκευης τους ειναι το πολυ 80-90 ευρο και εσυ τα πληρωνεις χρησα........εγω εχω το precision και ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα τι να κανεις οτι δινεις παιρνεις...........απο εισαγωγη τορα ολοι μα ολοι λενε να αποφευγουμε τις χοανες στα 20vt γτ καιγεται ο MAF ευαισθητο θεμα στα μοτερ μας εγω φοραω τη σφουγγαρενια της pipercross και δεν εχω θεμα μεχρι τορα αλλα αποτι ξερω ειναι οτι καλλητερο για αυτο το μοτερ.......τορα για μπουζι θα συμφονισω με τον rouleman για ιριδιου και ενα βαθμο πιο ψυχρα αλλα αυτο να το κανεις αν εχεις βαλει προγραμμα τορα σε μαμα μοτερ δε χρειαζεται να τα βαλεις εγω φοραω τα NGK BKR7EIX και ολα μια χαρα.........και τελος το προγραμμα απειρες λυσεις αλλα πολυ λιγες αξιζουν προσωπικα θα σου πρωτεινα unitronic που φοραω και εγω και δεν εχει παρουσιαστει τπτ στο αμαξι και απο αποδοση μου αρεσει παρα πολυ..............αυτα τορα δε ξερω αμα σε βοηθησα!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κατατρχας σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!για τα forge δηλαδη δεν τα θεωρεις καλα??εν το μεταξυ για να λεω και την αληθεια αμα δεν σιγουρευτω για κατι δεν το κανω...ρωτησα λοιπον εναν μηχανικο σημερα και μου ειπε οτι το καλυτερο ειναι να βαλω πρωτα προγραμμα και μετα ολα τα αλλα..κατα την γνωμη μου παντως πιστευω οτι καλυτερα σαν πρωτο βημα ειναι να βαλεις μια εξατμισουλα να αναπνευση το αμαξι καλυτερα....ειμαι λαθος???οσο για i/c μου ειπε να μην καταργησω το μαμα αλλα να βαλω ενα δευτερο στην αλλη μερια...τρεχα γυρευε δηλαδη.............

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πρωτα το προγραμμα εβαλα και μετα πηγαινα βημα βημα στα περιφεριακα που παιζουν πολυ μεγαλο ρολο..............εγω το εκανα γτ εκει ειναι η ουσιοδη διαφορα δλδ ηθελα να δωσω λεφτα καπου που θα δω τρελη διαφορα και οντως ειδα......τορα αν εσυ θελεις να βαλεις πρωτα εξατμηση παλι θα παρεις αλλα πολυ λιγα πραματα και κυριως στα ψηλα χαμηλα και μεσεα ομως μπορει να χασεις και αισθητα κιολας.......για το θεμα του κουλερ επειδη και εγω για το κιτ της forge πηγαινα ειχε βγει μια βρομα οτι οι κυψελες που χρησημοποιει ειναι china τορα για σιγουρα δε ξερω γιαυτο εγω πηγα σε precision μετα απο πολυ ψαξημο και οντως εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενος.............αυτο που σου ειπε ο μηχανικος ειναι η λυση s3 ετσι δλδ τα εχει το audi s3 αλλα για μενα το front mount ειναι καλλητερη επιλογη.............

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.