Jump to content
playmaker

Ειναι Συμβατο Με Το Αμαξι Μου?

Recommended Posts

εχω ενα golf v gt και θελω να αλλαξω καντραν και με την ευκαιρια να βαλω με plus οθονη!προς το παρων δεν εχω κουμπια...αλλα δεν ξερω και αν θα βαλω!θελω απλα να λειτουργει η plus θελω αλλαγη εγκεφαλου?

για κουμπια ξερω οτι θελω για οθονη ομως?παει πακετο η υποστηριξη οθονη κουμπια?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα χρειάζεσαι το λεβιέ καθαριστήρων με τα κουμπιά (που φαντάζομαι τον έχεις ήδη). Δε χρειάζεται απαραίτητα τιμόνι με κουμπιά. Βρες τον κωδικό ανταλλακτικού του καντράν σου και στο προτελευταίο ψηφίο, αντί για 6 καντο 7. Αυτός είναι ο κωδικός του καντράν που θες. Αν πχ είναι 1Κ0 920 864 F, τότε θες με κωδικό 1K0 920 874 F.

Το "F" το έβαλα γιατί θυμάμαι ότι του GT τα καντράν αυτό το γράμμα έχουν. Αν αγοράσεις το 1K0 920 874 A, είναι του "απλού" TSI, με τη θερμοκρασία νερού εκεί που έχεις εσύ το boost. Προσοχή: τα καντράν που έχουν σαν τελευταίο γράμμα το Β, είναι για diesel.

Link to comment
Share on other sites

Η πολλή δουλειά...

Δεν κατάλαβα τι εννοείς να βάλεις απλή. Τα πράγματα είναι απλά: για να αλλάξεις καντράν από μικρή σε μεγάλη οθόνη, θες:

- νέο καντράν που να ταιριάζει

- περίπου 50 ευρώ για τοποθέτηση καντράν σε αντιπροσωπεία (μην ξεχάσεις να έχεις και τα 2 κλειδιά του αυτοκινήτου!!!)

- 30-40 ευρώ για αλλαγή των χλμ του νέου καντράν (ώστε να περαστούν του δικού σου) σε κοντερά

Αν βρεις καινούριο καντράν (από 0 ως 60 χλμ) τότε τα χιλιόμετρα του αμαξιού σου περνιούνται αυτόματα κατά την τοποθέτηση στην αντιπροσωπεία.

Αν βρεις μεταχειρισμένο (όπως εγώ και σχεδόν όλοι) κάνεις ακριβώς ό,τι γράφω πιο πάνω.

Εγώ είχα 32000, το καντράν που βρήκα είχε 11500. Για να το γυρίσω λοιπόν στα 32000, αναγκαστικά πήγα σε κοντερά, που με τα κατάλληλα "εργαλεία" το έφερε στα ίσα.

Αυτό γίνεται γιατί μόνο τα νέα καντράν δέχονται αλλαγή των χλμ με vagcom ή το επίσημο διαγνωστικό. Μετά απο τα 60 (ή 100;;;; ) χλμ,"κλειδώνει" και δε δέχεται αλλαγή.

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

εννος να βαλω απο gti με μικρη οθονη σαν το δικο μου...εγω πιο πολυ gti οργανα θελω...για μεγαλη βρισκω μονο ebay καποια με 300 350 ευρο! και δεν ξερω αν αξιζει τα λευτα...το δικο μου να το δοσω? 100 ευρο η καλυτερα να το κρατησω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.