Jump to content
alekos-tsi

Αυξημενη Καταναλωση Golf 122Ps

Recommended Posts

καλησπερα παιδια,

ειχα ξαναγραψει πριν κατι μηνες για το ιδιο προβλημα αλλα δεν βρισκω το τοπικ....

το χα ξεχασει λιγο το θεμα με την καταναλωση γιατι εδω και ενα μηνα ηταν το αμαξι συνεργειο επειδη με τρακαρε ενας και το φτιαχνα...

εχω 48000χλμ και στα 45000 αλλαχτηκαν λαδια,φιλτρο λαδιου και στα 47000 τα μπουζι,τα οποια βγηκαν καταμαυρα.στις 35000 ειχε γινει το μεγαλο σερβις μαζι με αλλαγη φιλτρου βενζινης και ολα τα αλλα φιλτρα.

στην ουσια τωρα,

το αμαξι δεν καιει απλα,αλλα καταπινει.

στην παρακατω φωτο που παραθετω θελω να σταθω,την οποια τραβηξα πριν λιγη ωρα.

μου βγαλε κιτρινη ενδειξη για ανεφοδιασμο και οτι εχω αλλα 50km να κανω και αμεσως μετα απο λιγοτερα απο 50 μετρα επεσε εκει που δειχνει η φωτο...ειναι λογικο αυτο σε τοσο μικρη αποσταση?

th_IMG_20121030_141240.jpg

να πω επισης οτι μετα την αλλαγη λαδιων (castrol 5w-30), το αμαξι ειναι πιο 'σφικτο' ενω πιο πριν με τα mobil esp formula στροφαρε καλυτερα.....μπορει να ναι και ιδεα μου αλλα απο τοτε κατι δεν παει καλα με το αμαξι.

επισης το καλοκαιρι,σε ταξιδι 3 ωρων ειχα ριξει και καθαριστικο βενζινης το οποιο βεβαια δεν ειδα να κανει ιδιαιτερη δουλεια οπως αποδεικτηκε.

εχει καποιος καμια ιδεα με το τι μπορει να συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

και εγώ όταν φτάνω στο ρεζερβουαρ έτσι μου πέφτει ο δείκτης. και εχω 11.000 χλμ κάνει μονο. δεν νομίζω ότι παίζει κάτι. Οι καταναλώσεις πως σου είναι φυσιολογικές ?

Link to comment
Share on other sites

νουμερα στην οθονη δεν εβλεπα ποτε μου εντος πολης..μονο σε ταξιδια οποτε δεν εχω σαφη εικονα με τα νουμερα.

το θεμα ειναι οτι εδω και κατι μηνες κατι εχει αλλαξει στο αμαξι.με τα ιδια λεφτα βενζινη,απο δοκιμασμενο βενζιναδικο,το αμαξι την καιει πιο γρηγορα.

δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω.

ελεγα μηπως αλλαζα το φιλτρο βενζινης παλι.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει νοημα. δλδ καλύτερα να αλλάξεις και τα λάδια αν θέλεις. οχι μόνο φίλτρο. αλλα και πάλι δεν μπορεί να φταίει αυτό. εφόσον και τα λάδια σου μια χαρά είναι . κάντο ένα τεστ.

αν βλέπεις 8.5-10 μέσα στην πόλη

και από 5.5 - 7.5 εκτός είναι εντάξει.

ρετάρει καθόλου το αυτοκίνητο ? κανα τρέμουλο στο ρελαντί έχεις ?

λόγω κακής ποιότητας βενζίνης έχει ακουστεί ότι πολλοί περνάνε σε καθαρισμό μετά από κάποιο καιρό. έχει εδω μέσα ένα θέμα με αυξηση κατανάλωσης ψάξτο δεν το βρίσκω..

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=41060&st=0

εδώ κοίταξε

Edited by AlexkSeRRes
Link to comment
Share on other sites

τα νουμερα θα τα ξαναδω και θα τα ποσταρω...νομιζω οτι εχουν ανεβει κανα 2 μοναδες.

το αμαξι δεν ρεταρει,δεν κανει κανενα τρεμουλο.

λιγο η αποδοση εχει πεσει,δεν στροφαρει τοσο οσο με τα mobil,αυτην την εντυπωση εχω...

καθαρισμο σε τι εννοεις? στις βαλβιδες οπως διαβαζω σε αλλο τοπικ? δεν ειμαστε για τετοια τωρα...χαχα

Link to comment
Share on other sites

δν το έχω τύχει για να σου πω την αλήθεια, απλά, επειδή διάβασα πρόσφατα το θέμα αυτό, μου ήρθε στο μυαλό όταν διάβασα τα δικά σου. άκου και τις γνώμες άλλων φυσικά !

Edited by AlexkSeRRes
Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα redex το ασπρο το μικρο μπουκαλακι απο ενα βενζιναδικο και εβαλα και 100αρα...

δουλεψα το αμαξι σε μεγαλες στροφες για αρκετη ωρα...το λαδι 110 χαχα

το αφησα μετα πολυ ωρα να κρυωσει..για να δουμε αν θα δω καμια διαφορα

Link to comment
Share on other sites

η αντιπροσωπια τι δινει ακριβως?

εγω το καλοκαιρι εβαλα super dynamic καθαριστικο και τωρα της redex...το καλοκαιρι δεν ειδα διαφορα που δουλεψε το αμαξι στο ταξιδι...

Link to comment
Share on other sites

Η 100αρα πανάκριβη.. Η 95 φουλ νοθεία .. Τι σκηνικό; Παίρνεις αμάξι και να το χάρεις δεν υπάρχει περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τα παραπανω αλλα θελω να ξερω αν εχει προβλημα το αμαξι ή ειναι μονο απο θεμα κακης βενζινης.

σημερα θα το παω σε φιλο που χει συνεργειο να μου μετρησει καυσαερια στον αναλυτη και κατι αλλο που δεν καταλαβα και απο κει μου πε θα καταλαβουμε αν εχει προβλημα το αμαξι και καιει ...

Α και κατι αλλο που μου πε...μακρια απο τα castrol τα λαδια...

ας τα προτεινει η vw ή δεν ξερω και γω τι αλλο λενε στα φορουμς....εγω με το που τα βαλα ειδα πιο 'σφικτο' το μοτερ και το αμαξι δεν πηγαινει το ιδιο καλα οπως με τα mobil που ειχα.

αλλο θεμα αυτο βεβαια...

οτι αλλιο μαθω θα ξαναποσταρω

Link to comment
Share on other sites

και τα Mobil το ίδιο χάλια είναι .. όλα τα έχω ακούσει πάντως παίδες.. μάλλον τα ίδια είναι όλα και μας δουλεύουν!

Link to comment
Share on other sites

με τα mobil πηγαινε πολυ ωραια το αμαξι παντως....

ακουσα και για κατι καινουρια eneos που χουν βγει για τα δικα μας μοτερ...θα μαθω περισσοτερα αυτες τις μερες.

γυρισα απο το συνεργειο οπου μετρησαμε καυσαερια και κατι συναφη.

ο μαστορας εκει μου πε οτι το αμαξι ειναι αψογο...θα φαινοταν μου πε στα καυσαερια αν κατι δεν παει καλα...

οποτε ολα τα αποδιδω στις βενζινες....τι να πω!...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.