Jump to content
giannitsa778

Λαμπάκι Δυσλειτουργία Καταλύτη

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,εχω ένα vw polo gti 2011 και μου ανάβει το λαμπάκι για δυσλειτουργία καταλύτη,εγω στο αμάξι εχω βγάλει το τελικο καζανακι κ πρόσφατα έβαλα μια σκαστρα της forge,άλλοι μ είπανε οτι φταει που εχω αφαιρέσει το καζανακι (αν κ εχει καιρο) κ άλλοι μου ειπανε οτι επειδη απο την μερα που το πήρα το αμάξι το βάζω μονο 100αρα βενζίνη γιαυτο,το ειχε πάθει και ενας γνωστό μου με μια BMW 320...και την πήγε στην αντιπροσωπεία και του είπανε να μην βάζει μονο 100αρα βενζίνη και έσβησε το θέμα με το λαμπάκι,ξέρετε κατι?σας εχει συμβεί?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα το ακουω αυτο για την 100αρα... Αρβυλα θα ελεγα αλλα ποτε δεν ξερεις... Καμια σχεση το καζανακι.. Το λαμπακι για δυσλειτουργια καταλυτη οπως λες ειναι το check engine... Οποτε μπορει το προβλημα να εχει σχεση με οτιδηποτε πανω στον κινητηρα/ συστημα ψεκασμου.. Το αμαξι γενικα δουλευει ΟΚ?? Αν ναι, τοτε μπορει να ειναι καποιο βραχυκυκλωμα στο συστημα θερμανσης του αισθητηρα λαμδα η΄ καποιο προβλημα σε καποιον δευτερευον αισθητηρα..

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σημερα σε μια αντιπροσωπεία εδω στα γιαννιτσα κ είδαν στον εγκέφαλο δυο σφάλματα,το ένα ηταν απο το μανιταρι που εχω για εισαγωγη και το άλλο βραχυκυκλωναν δυο καλώδια και τα έφτιαξαν και έσβησε το λαμπάκι.αλλα σημερα που πήρα το αμάξι κ πήγα βόλτα ολα ηταν οκ,μεχρι που ήρθα κ παρκαρα κάτω απο το σπίτι και το λαμπάκι πάλι άναψε.τωρα αυριο θα ξαναπαω να δω τι ειναι...το αμάξι δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως

Edited by giannitsa778
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σημερα σε μια αντιπροσωπεία εδω στα γιαννιτσα κ είδαν στον εγκέφαλο δυο σφάλματα,το ένα ηταν απο το μανιταρι που εχω για εισαγωγη και το άλλο βραχυκυκλωναν δυο καλώδια και τα έφτιαξαν και έσβησε το λαμπάκι.αλλα σημερα που πήρα το αμάξι κ πήγα βόλτα ολα ηταν οκ,μεχρι που ήρθα κ παρκαρα κάτω απο το σπίτι και το λαμπάκι πάλι άναψε.τωρα αυριο θα ξαναπαω να δω τι ειναι...το αμάξι δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως

 

Απο οτι αναφερεις υποθέτω πως είναι πιθανο καποιο προβληματακι με το συστημα θερμανσης του λαμδα (το βραχυκυκλωμα που ανεφερες). Ειναι το πιο κοινο προβλημα που παρουσιαζεται χωρις το αμαξι να δειχνει σημαδια οτι κατι παει στραβα. Δεν ειναι 100% απαραιτητο να αλλαξεις τον αισθητηρα, αλλα δεν θα ηταν και κακο... Βεβαια ο αισθητηρας εχει 170 ευρω... Ισως παλι να σου εχει ξαναβγαλει προβλημα λογω της χοανης. Αν η περιγραφη σφαλματος εχει σχεση με μαζα αερα η' υποπιεση εισαγωγης τοτε ειναι απο την χοανη και πιθανο να μην μπορεσεις ποτε να το "διορθωσεις". Το διορθωσεις το βαζω σε εισαγωγικα γιατι επι της ουσιας δεν ειναι καποιο βασικο πρβλημα (δηλ. το αμαξι θα ειναι ΟΚ και με το λαμπακι αναμμενο) απλα ο εγκεφαλος μετραει διαρκως λειτουργια εκτος οριων της χαρτογραφησης στην ποσοτητα αερα.. 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ξανά πήγα στην αντιπροσωπεία και είπαν οτι βρήκε σφάλμα διαρροής αέρα,κάπως έτσι και μου είπαν οτι είναι απο την σκαστρα επειδή είναι ανοιχτού τύπου,επίσης μου είπανε οτι ψάχνω σε απόδοση για αυτόν τον λόγο,αλλα εγω δεν ένιωσα έτσι στο αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ξανά πήγα στην αντιπροσωπεία και είπαν οτι βρήκε σφάλμα διαρροής αέρα,κάπως έτσι και μου είπαν οτι είναι απο την σκαστρα επειδή είναι ανοιχτού τύπου,επίσης μου είπανε οτι ψάχνω σε απόδοση για αυτόν τον λόγο,αλλα εγω δεν ένιωσα έτσι στο αμάξι.

Ότι χάνεις λίγο με την ανοιχτού τύπου είναι σίγουρο, απλά δεν είναι και 20 άλογα για να το καταλάβεις.Πάντως έχω ακούσει ότι χάνει 0.05-0.1 bar ανάλογα την πίεση που δουλεύεις.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας  παιδια.. πρωτη φορα γραφω στο  forum.. τρελος με vw.. 27 χρονων ειμαι.. μεγαλωσα με το γολφ i gti, το ειχε ο πατερας μου πριν καν γεννηθω.. καπου το 97 επηλθε η αλλαγη κινητηρα σε 1300 λογω υψηλης καταναλωσης καυσιμου του μανατου.. το αυτοκινητο εγγυηση δεν το συζηταμε καν.. αυτα οσο αφορα την βιογραφια και την σχεση μου με τα vw.. πριν 3 χρονια αφοραζω το polo montelo 2011 (δεκεμβριο του 2010 το πηρα του κουτιου) 1.2 tdi 75 ίππους.. τον πρωτο χρονο πεφτουν τα μπροστα αμορτισερ κατω απο 30%.. παιρνω τηλ στην vw κεντρικα το αμαξι ηταν και στην εγγυηση και μου τα αλλαξανε δωρεαν.. χθες το απογευμα μου αναψε το λαμπακι του καταλυτη και μετα απο κανενα 2ωρο μου εσβησε (δεν αναβοσβηνε, απλα αναψε για 2 ωρες και εσβησε).. σημερα παω μια βολτα καρδιτσα για δουλειες και μου αναβει παλι ξαφνικα ενω οδηγουσα.. το πηγα αμεσως στην αντοπροσωπεια.. το εβαλε στον υπολογιστη και μου ειπε ειναι μια βαλβιδα στα 200 ευρω.. οκ λεω ενταξει.. μου λεει ''κατσε να κανω επανελεγχο'' το βαζει ξανα στον υπολογιστη αλλες 2 φορες και δεν βρηκε κανενα προβλημα... παει μεσα στο γραφειο συζηταει ερχεται και μου λεει '' δεν ειναι η βαλβιδα που σου ειπα, ειναι κατι αλλο που εχει 350 ευρω και 100 ευρω εργατικα επειδη θελει να λυσει τον καταλυτη κλπ''.. δεν μου ειπε τι ακριβως χρειαζεται μαλλον πρεπει να ειναι πολυ ψιλοπραγματακι που δεν θα χρειαζεται αλλαγη καν.. εγω ξενερωσα γιατι μια να σου λενε ετσι και μια αλλιως χανεις την εμπιστοσυνη πρωτον.. δευτερον 3 χρονια αμαξι εχει αναγκη απο τωρα? και εναι και γερμανικο πετρελαιο... στην ιδια κατηγορια κατατασω και τα audi.. ενημερωτικα δεν εχω χασει σερβις στην αντιπροσωπεια.. θα παω μετα τις γιορτες να το δουμε ξανα.. θα παρω και τηλ στην αθηνα στα κεντρικα να συννενοηθω.. να τα πουμε ολα... απο μια κλωστη κρεμεται να με χασει η αντιπροσωπεια τοσο για τα σερβις οσο και για το επομενο αυτοκινητο, οταν και οποτε θα ειναι.. με το σημερινο θελω τις αποψεις σας παιδια.. καλη χρονια με υγεια μπροστα και τα αλλα ολα γινονται..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.