Jump to content
Stavros7

Προβλημα Συμπλεκτη?

Recommended Posts

Παρατηρησα εδω κ 3-4 μερες τα εξης,οταν ειναι σχετικα κρυο κ παω να το ξεκινησω ειτε οπισθεν ειτε πρωτη μπορει να ακουστη για 2δευτερολεπτα ενα γκι δηλαδη πως ακουγετε ο ιμαντας δυναμο,η σαν να χανει απο καπου που ειναι κλειστο λιγο αερα κ το βγαζει σαν σφυριγμα λογο τις πιεσης καπως ετσι,δεν το κανει παντα,επισεις για να ξεκινησω παταω περισσοτερο γκαζι απο οτι παλια,ακομα όταν ειναι αναμμενο το αυτοκινητο η πρωτη κ η οπισθεν μπαινουν πιο δυσκολα απο οτι οταν ειναι σβηστο.επισεις δεν βλεπω οβερ στην τουρμπινα μου.παει μονο εως 0,7 και τελικη μονο 207χλμ σε gps και μετα με πεταει safe mode .το αμαξι ειναι μαμα 1800 με 180 κ φοραω ενα φιλτρο τς κν μεσα στο κουτι.τπτ παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Ο θορυβος πιθανοτατα ειναι απο ρουλεμαν συμπλεκτη .Φυσιολογικα οταν ζεσταινεται πρεπει να ψιλοκοβει ο θορυβος.Το οτι πατας περισοτερο γκαζι και περνει δυσκολα ταχυτητες λογικα ολες αλλα περισσοτερο αυτες που ειναι σε σταση το αμαξι λογικα πρεπει να  φταιει οτι ειναι φαγωμενος ο δισκος και χρειαζεται περισσοτερο διαδρομη το πλατο για να απελευθερωσει το δισκο....δεν αποσυμπλεκει τερμα.Για το 0,7 που σηκωνει μονο καποιο προβλημα παιζει το μοτερ και ειναι σε safe mode η ecu.Ποσα χλμ εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο θόρυβος με την έννοια ότι έχει τέτοια χρονική διάρκεια. Λογικά ακούγεται λιγότερο ή περισσότερο σε εσένα έντονα. Σου λέω 1000% είναι αυτή η αίτια και αν το αλλάξεις θα είσαι οκ. Αν πας σίγουρα θα το καταλάβουν και οι μηχανικοί της αντιπροσωπείας !

Link to comment
Share on other sites

Ο θορυβος πιθανοτατα ειναι απο ρουλεμαν συμπλεκτη .Φυσιολογικα οταν ζεσταινεται πρεπει να ψιλοκοβει ο θορυβος.Το οτι πατας περισοτερο γκαζι και περνει δυσκολα ταχυτητες λογικα ολες αλλα περισσοτερο αυτες που ειναι σε σταση το αμαξι λογικα πρεπει να  φταιει οτι ειναι φαγωμενος ο δισκος και χρειαζεται περισσοτερο διαδρομη το πλατο για να απελευθερωσει το δισκο....δεν αποσυμπλεκει τερμα.Για το 0,7 που σηκωνει μονο καποιο προβλημα παιζει το μοτερ και ειναι σε safe mode η ecu.Ποσα χλμ εχεις ?

εχει 150 χιλιαδες χλμ το μοτερ...Στο διαγνωστικο που το εχω βαλει μου εχει βγαλει μονο αισθητηρας λ προβλημα οχι κατι αλλο...Δεν ειμαι και παρα πολυ γνωστης απο αυτα..τι προβλημα μπορει να παιζει δηλαδη?

Αυτός είναι ο θόρυβος με την έννοια ότι έχει τέτοια χρονική διάρκεια. Λογικά ακούγεται λιγότερο ή περισσότερο σε εσένα έντονα. Σου λέω 1000% είναι αυτή η αίτια και αν το αλλάξεις θα είσαι οκ. Αν πας σίγουρα θα το καταλάβουν και οι μηχανικοί της αντιπροσωπείας !

Ναι αυτην την χρονικη διαρκεια εχει και τωρα που τον ξανακουω σαν να ειναι αυτος,ναι....Θα τον αλλαξω πρωτα ο θεος ναι......Tι συμπλέκτη προτείνται?Γενικα ολο το δισκο πλατο κομπλε,οχι μονο τα ρουλεμαν που ειπατε,μαρκα εννοω και αν ειναι ευκολο στειλτε μου Link golf4 auq τυπος κινητηρα...

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.