Jump to content
Stavros7

Safe Mode-Κοντερ

Recommended Posts

εχω το Golf iv auq κινητηρας και εγκεφαλος awp ..και εχω ενα προβλημα με το κοντερ-αυτοκινητο..δηλαδη ενω παω στην εθνικη με 207.4 στο gps με ριχνει σε safe mode 0.3bar μετα που πεφτει η ταχυτητα ξαναπαταω γκαζι και οταν φτανω 207.4 gps παλι σε safe mode....To αμαξι ειναι μετατροπη απο 1.4 και το κοντερ εχει μεινει το ιδιο απο το 1.4...παρεπιπτωντος το κοντερ αυτο δεν παει πανω απο 180 κμ δηλαδη οταν το Gps μου λεει 207 το κοντερ μου λεει 183 καπου εκει...δηλαδη δεν παει στα 220 το κοντερ μου...Μου ειπαν οτι το προβλημα μου ειναι στο κοντερ και οτι εαν βαλω απο 1.8 με τα 260 χιλιομετρα δεν θα μου πεταει σε safe mode...ισχυει κατι τετοιο??δηλαδη κατι σαν κοφτη να εχει στο κοντερ?

 

εχω το κοντερ MOTOMETER 1j0 920 801 - ...
 w:965
made in spain BOO
0263618004   V27  S:8027048007
230100   K:70794    PM:1034  S:08.5   H:02

 

φωτογραφιες απο αυτο 

http://imageshack.us/photo/my-images/96/rckv.jpg/

 

http://imageshack.us/photo/my-images/33/psv.JPG/

 

http://imageshack.us/photo/my-images/33/4xyz.jpg/

 

Ποιο θα ηταν το σωστο να βαλω?Πιο part number??

Link to comment
Share on other sites

Guest πανος-gti

 το δικο μου ειναι auq μοτερ απο 1.6 που ειχα .ειχα το ιδιο προβλημα κ χωρις να το γνωριζω εφαγα μερικες κλησεις κ μετα το καταλαβα,κ ενας φιλος μου ειχε γνωστο που ειχε προγραμμα vag-com κ μου το ρυθμισε αυτος .θελει απλο προγραμματισμο .μην αλλαζεις κοντερ τζαμπα.βρες καποιον με vagcom να στο κανει.


κ γιατι να πηγαινεις με 208 στη εθνικη σε κυνηγαει κανεις δεν το καταλαβαινω ρε παιδι μου!αν δεν το αλλαξεις ψαξε για προγραμματισμο κ αν δε  γινεται αυτο πας για κοντερ αλλα θα πρεπει παλι να το προγραμματισεις το νεο κοντερ με το εγκεφαλο που φορας.κ μαλλον θα χρειαστει να πας αντιπροσωπεια .ψαξτο!


και καλα αυτος που σου εβαλε τη μηχανη δεν ηξερε να στο πει η να στο αλλαξει ?


αντε εμενα δεν μου το ειπανε το ανακαλυψα μονος μου μετα απο τις κλησεις που εριξαν.....τι να πω ρε τελικα μαστορες δεν υπαρχουν πουθενα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι auq απο 1.4 με 220 χλμ το κοντερ...καταρχην εσενα εχει και οθονη ταξιδιου??εμενα δεν εχει και θα με ενδιεφερε να βαλω εαν γινετε...Vag com εχω αλλα δεν ξερω να κανω προραμματισμο γιατι μετα θελει και τα κλειδια...οποτε ψαχνομαι να βρω αλλο κοντερ αλλα δεν ξερω πιο να παρω πιο θα ταιριαζει...τωρα εαν παρω εγω ενα κοντερ (το οποιο να επαναλαβω δεν ξερω πιο πρεπει να παρω) και το παω στν αντιπροσωπεια θα μου το προγραμματισουν απο τν αρχη ολο?και το κοντερ με τον εγκεφαλο και με τα κλειδια μου?η θα το θεωρησουν σαν μετατροπη..

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

 το δικο μου ειναι auq μοτερ απο 1.6 που ειχα .ειχα το ιδιο προβλημα κ χωρις να το γνωριζω εφαγα μερικες κλησεις κ μετα το καταλαβα,κ ενας φιλος μου ειχε γνωστο που ειχε προγραμμα vag-com κ μου το ρυθμισε αυτος .θελει απλο προγραμματισμο .μην αλλαζεις κοντερ τζαμπα.βρες καποιον με vagcom να στο κανει.

κ γιατι να πηγαινεις με 208 στη εθνικη σε κυνηγαει κανεις δεν το καταλαβαινω ρε παιδι μου!αν δεν το αλλαξεις ψαξε για προγραμματισμο κ αν δε  γινεται αυτο πας για κοντερ αλλα θα πρεπει παλι να το προγραμματισεις το νεο κοντερ με το εγκεφαλο που φορας.κ μαλλον θα χρειαστει να πας αντιπροσωπεια .ψαξτο!

και καλα αυτος που σου εβαλε τη μηχανη δεν ηξερε να στο πει η να στο αλλαξει ?

αντε εμενα δεν μου το ειπανε το ανακαλυψα μονος μου μετα απο τις κλησεις που εριξαν.....τι να πω ρε τελικα μαστορες δεν υπαρχουν πουθενα!

 

 

καλα βρε χριστιανε..εκει που το εφτιαξες το αμαξι γιατι δεν το πας?μετα να σου πω οτι το εχουμε υπεραναλυσει το θεμα με την μετατροπη στο γκολφ μοτερ θεματα με τον πασιφικ ποιο παλια και αυτα τις παιδικες ασθενειες.

συμφωνω οτι θελει μια απλη κωικοποιηση το κοντερ του 1.4 για να λειτουργει σαν 1,8

δεν ειναι τιποτε..νομιζω πρεπει να εχει γραψει κιολας τι αλλαζει με το vagcom στο θεμα αυτο...για ψαξε καλυτερα,,και πηγαινε πολυ πισω....

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο εδω εναν ηλεκτρολογο και μου ειπε οτι το κοντερ που πρεπει να βρω πρεπει να ειναι ιδιο με το παλιο μου σε χρονολογια και να ειναι ιδια μαρκα...ισχυει κατι τετοιο?Και αν ναι εμενα το κοντερ μου ειναι 2000 χρονολογια οπως και το σασι μου,ο κινητηρας που εχω νομιζω δεν ειχε κυκλοφορηση το 2000...

 

Mπορει καποιος με ΕΤΚΑ να μου βρει χρονολογια του καντραν 1j0 920 801?

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.