Jump to content
diMake

Πιθανο Προβλημα Δισκο/Πλατο

Recommended Posts

Τωρα τελευταια παω θεσσ/νικη αρκετα συχνα κ παρατηρησα οτι οταν εχει πολυ κινηση σταματα ξεκινα συνεχεια σε μια φαση ξεκιναει ενας θορυβος στν αποσυμπλεξη..
Σαν να σερνεις τραπεζι ενα πραγμα.. Κ γινεται στ τελειωμα δλδ ενω εχω αφησει 60% κ παει να ξεκινηση τ αυτοκινητο τοτε τ κανει.. Αφου φυγω απο κινηση κ με πιασει φαναρι παραδειγμα δν ακουγεται.. :/ Ελα οσο ειναι νωρις να τ προλαβουμε γτ δν εχουμε κασερια για μεγαλα προβληματα!

 

 

Εχει 60κ χιλιομετρα σχεδον ολα με αναβαθμισμενο κατα 40 αλογα περιπου

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Λιονταρι μου εχω το ιδιο θεμα.... δεν ειναι τιποτα απο οτι μου ειπε ο μηχανικος μου απλα εχει γινει λιος ο δισκος και στιν γριγορη εκινιση-αποσιμπλεξη και ειδικα αν το κανεις συχνα σε πολι ακουγετε αυτο το πραγμα :crazy: ....απλα δοκιμασε να μαρσαρις λιγο παραπανω γκαζει και δεν το κανει 8) τα γλιτοσες τα φραγκα καλοφαγοτα :acute:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε αυτο ειναι σιγουρα μην ανχωνεσε.θα το δεις μολις μαρσαρεις λιγο παραπανω και δεν γινετε ακαριεα γρηγορα η αποσυμπλεξη δεν θα το ξανα ακουσεις και ποτε εγω τωρα εχω να το ακουσω πολυ καιρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλα προβληματα βλεπω με δισκο πλατο στο φορουμ. Μεχρι στιγμης (1,5 χρονο το εχω το αμαξι) δεν ειχα καποιο προβλημα μεχρι που μια μερα ακουσα εναν μικρο θορυβο κατα την συμπλοκη-αποσυμπλοκη και ενα ψιλοτρεμουλο στο πενταλ στο ρελαντι. Γυρνωντας απο εθνικη την ιδια μερα πατησα ελαχιστα τον συμπλεκτη μισο εκατοστο μεχρι να νιωσω λιγο πιεση και ετρεμε εντονα με περιπου 120 χιλ/ωρα. Ειναι δειγμα μελλοντικου προβληματος? Στα αλλα 2 αμαξια δεν τρεμει καθολου ο συμπλεκτης εν κινησει.

Sent from my LG-P880 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα.. δν θα ελεγα πως ειναι προβληματικα στ δισκοπλατο τους.. Τρεμουλο κ μενα εχει κ νομιζω σ ολα τρεμει.. κ βαρυς ειναι ο συμπλεκτης συγκριτικα με αλλα αυτοκινητα ΑΛΛΑ σαν δισκοπλατο να μ πατιναρει να μ κανει να μ ρανει ΕΥΤΗΧΩΣ δεν..

Παντως εφοσον τ εχεις 1.5 χρονο (μεσα σ εγγυηση φανταζομαι) μπορεις να περασεις καμια βολτα απο αντιπροσωπεια μπας κ ασχοληθουν κ μαθουμε κ μεις τ παιζει γενικα.

 

 

*Sarul.. επειδη ρε φιλε δν σταματησε κ μ τ κανει οταν ζεστενεται.. 
Μου ειπες να τ "Πατιναρο" με αρκετο γκαζι κ θα σταματησει? Γτ οταν τ ξεκιναω με περισσοτερες στροφες τοτε ειναι π ακουγεται..(βεβαια αφηνω σχετικα γρηγορα τ συμπλεκτη κ δν προλαβαινει να πατιναρει)

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.