Jump to content
giakons

Πρόβλημα Abs Ή Κάτι Άλλο;

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι

Εχω το Golf 6  122hp DSG (μοντέλο 2010) με 40000Km.

Θα ήθελα τη γνώμη σας στο πρόβλημά μου:

Σε ένα σκαλοπάτι της ασφάλτου (10-15εκατοστά) είχα ένα τράνταγμα του αυτοκινήτου.

Επειδή αιφνιδιάστηκα πάτησα και το φρένο.

Αμέσως  άναψαν τρία λαμπάκια, του ABS , ESP και του χειρόφρενου αναβοσβήνοντας.

Επίσης ακούστηκε προειδοποιητικός ήχος. Στο καντράν έβγαλε την  ένδειξη “Defect brake servo”.

Σημειώνω ότι τα φρένα και το αυτοκίνητο λειτουργούν όπως και πριν.

Πήγα στην τοπική αντιπροσωπεία VW το έβαλαν στον εγκέφαλο και μου είπαν θα μου απαντήσουν σύντομα.

Σήμερα (18/5) πήρα απάντηση ότι το πρόβλημα είναι στην μονάδα του ABS η οποία στοιχίζει 1600 ευρώ και θέλει αλλαγή.

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι θα ήθελα την γνώμη του.

Σημειώνω ότι πριν λίγες μέρες άλλαξα υγρά φρένων. Παρατηρώ ότι στο δοχείο η στάθμη είναι πάνω από το max. Μπορεί ο αισθητήρας του δοχείου να δημιουργεί το πρόβλημα;

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

 Τι εννοεις σκαλοπατι πηδηξες απο ασφαλτο σε ασφαλτο και ειχε 15 εκ υψος η μια απο την αλλη ? Δεν σκορπισε το αυτοκινητο ? Βασικα πρεπει να μεριμνησει ο δικηγορος σου για το θεμα κανοντας μηνυση στον δημο η στον εργολαβο για να αποζημιωθεις αν εγινε ζημια. Παμε στο προβλημα τωρα δεν νομιζω να ειναι ο αισθητηρας υγρων αλλα απο τη στιγμη που τα φρενα και τα abs πιανουν κανονικα δεν νομιζω να θες αλλαγη εγκεφαλου για παρε και μια δευτερη γνωμη απο καπου αλλου πριν πληρωσεις 1600 ευρω και βλεπεις εγγυηση δεν εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Από άσφαλτο σε άσφαλτο. Είχε ο δρόμος ένα κόψιμο.Το αυτοκίνητο τραντάχτηκε λίγο. Δεν βρήκε πουθενά. Δεν ήταν μεγάλο το κόψιμο.

Ναι θα πάρω και άλλη γνώμη. Ίσως το πάω στην Αθήνα.

Τα φρένα λειτουργούν κανονικότατα. Για το ABS δεν ξέρω αν λειτουργεί.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.