Jump to content
markanin

Άξονας Μπροστά Διαρροή

Recommended Posts

Καλημέρα! Τα φώτα σας παρακαλώ:

 

Στην τελευταία αλλαγή λαδιών μου είπε ο μάστορας ότι έχει διαοορή η φούσκα που καλύπτει την άρθρωση στον μπροστινό άξονα κοντά στον τροχό. Δυστυχώς το είχε ήδη κατεβάσει το αυτοκίνητο και δεν το είδα. Προφανώς κάτι πρέπει να κάνω σύντομα, πριν "στεγνώσει" εντελώς η άρθρωση. Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει, χρειάζεται ολόκληρος ο άξονας (βασικά, ημιαξόνιο είναι, να τα γράφω και σωστά) να αλλαχτεί; Δηλαδή θέλει λύσιμο, αλλαγή, δέσιμο και μετά ευθυγράμμιση; Πόσες ώρες εργασίας χρειάζεται συνολικά (στο περίπου); Αν προλάβει και στεγνώσει ο άξονας πριν τον αλλάξω τι θα συμβεί; Θα αρχίσω να ακούω γρούτσου-γρούτσου και θα χρειαστώ οδική βοήθεια;

 

Το αυτοκίνητο είναι Cross Polo (9N_ 1.4 16V 59kW) του 2007. Ελπίζω να μην αρχίσει να βγάζει προβλήματα το αυτοκινητάκι μου.

 

ΥΓ1. Προσπάθησα να κάνω αναζήτηση, αλλά δε λειτούργησε το "ψαχτήρι".

 

ΥΓ2. Ρωτάω πόσες ώρες θέλει γιατί είμαι στο εξωτερικό, όπου κοστίζει πάρα πολύ ακριβά μια τέτοια επισκευή (χρεώνουν πάρα πολλές ώρες για απλές εργασίες). Το αυτοκίνητο το έφερα από την Ελλάδα (το είχα από το 2007) και μέχρι τώρα (140000χλμ) δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα.

 

ΥΓ3. Αν καταφέρω να μπω από κάτω να βγάλω φωτό θα την ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

ίσως να εννοεί τον μπιλιοφόρο, αυτό άμα έχει σκιστεί η φούσκα κάποια στιγμή θα ακούς ένα κρακ κρακ όταν είσαι με στριμμένο το τιμόνι συνήθως και προχωράς.

σαν ανταλλακτικό και εργασία δεν είναι κάτι πολύ ακριβό εδώ ελλάδα τουλάχιστον που τους είχα αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα σου φιλε μου ειναι η φουσκα που καλυπτει το ημιαξονιο στο σημειο που δενει με το ακρο του τροχου.

με τα χρονια σκιζεται και θελει αντικατασταση.

υπαρχει σετακι...εδω στην ελλαδα βεβαια, που κοστιζει 15-20 ευρω μαζι με το απαραιτητο γρασσο που εχει μεσα στη φουσκα...

χρονος αντικαταστασης και των δυο? μια ωρα το πολυ με δυο τσιγαρα διαλειμμα  :D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το dubberxronis αν το αφήσεις έτσι με τη διαρροή θα εχεις πρόβλημα μπιλιαρδόρου κ εκει ειναι ακριβό το κουστουμάκι !

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.