Jump to content
sirparis

Θόρυβος Με Πάτημα Φρένου

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχοντας εδώ και 4 μήνες Polo diesel 1,4 75, το τελευταίο καιρό όταν κατεβάζω ταχύτητα και μετά πατάω φρένο ακούγεται ένας ελαφρύ θόρυβος (σαν να χτυπάς δύο ελαφριά μέταλλα ακαριαία). Δεν μπορώ να καταλάβω από που προέρχεται και εαν είναι ανησυχητικό. 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Ο θόρυβος ακούγεται με το που κατεβάσετε ταχύτητα και αφήσεις τον συμπλέκτη ή με το που πατήσεις φρένο;

Το ένα είναι σύστημα μετάδοσης και το αλλο σύστημα πέδησης.

4 μήνες να εχεις φάει τα τακακια σε καινούριο αυτοκινητο μου φαίνεται απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Επειδη εχει σχέση με φρενάρισμα, θα πρότεινα (ετσι & αλλιώς βέβαια) έλεγχο σε συνεργείο άμεσα (υπάρχει και η εγγύηση, μην το ξεχνάμε).

Ερωτήσεις αρκετές μιας και προσπαθώ να βοηθήσω:

Ακούγεται -όπως το ακούς εσυ- από τα μπροστά φρένα (τακακια - δίσκοι) ή από τα πίσω (ταμπούρα);

Μηπως είχες παει πρόσφατα σε χωματόδρομο;

Μπορεις να κανεις σε κανέναν ήσυχο δρόμο ηχογράφηση του θορύβου ή δεν ακούγεται τόσο πολυ ο θόρυβος;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι από τα μπροστά φρένα, πήγα σε χωματόδρομο πρόσφατα για μπανάκι χιχιχι.

Θα προσπαθήσω για ηχογράφηση και εννοείται θα το πάω στο συνεργείο......εγγύηση υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Καλημερα, ρώτησα για χωματόδρομο γιατί πρεπει να μου ειχε τύχει αρκετά παλιά κατι παρόμοιο.

Τότε είχαν με κάποιο τροπο κολλήσει χαλίκια στα τακακια και έκανε θόρυβο στο φρενάρισμα.

Άμεσα σε συνεργείο λέω.

Ενημέρωσε σε παρακαλώ αν μάθεις, ειμαι περίεργος να δω τι ηταν τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μόλις γύρισα από συνεργείο, το πήρε κ ο μηχανικός με εμένα μέσα. Δεν ακούστηκε τίποτα, απλά πριν πάω το έπλυνα και μου είπε ότι επειδή είναι καινούργιο να το πιέζω καμιά φορά στα φρένα έτσι ώστε να "δέσουν" καλύτερα τα τακάκια. Γενικά είμαι μαλακός με την οδήγηση, με το φρενάρισμα. Κ μου λέει εάν το ακούσεις ξανά κ περνάς έλα μέσα να το δούμε πάλι. Όλα καλά κ εγώ δεν το άκουσα σήμερα καθόλου, ίσως να είχε κάνα χαλικάκι στα φρένα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.