Jump to content
6n2

Baggy Πληροφοριες-Αποψεις

Recommended Posts

Καλησπερα σας!εδω και λιγο καιρο σκεφτομαι να κανω μια κατασκευη baggy.θελω να γινει με μονιμη τετρακινηση και το μοτερ να ειναι στο πισο μερος του baggy.το θελω λιγο ψιλο για να μην εχει θεμα σε βουνο και σε μεγαλα σαμαρια.δεν το θελω μονο για χοματοδρομο το θελω μονο για βουνο.τι λετε αξιζει;ενοητε οτι το μοτερ θα ειναι απο αυτοκινητο και οχι απο μιχανη για να εχω διναμη και αντοχη.ακουω γνομες!αξιζει;το εκανε κανενας;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν το εκανε κανεις αλλα σιγουρα ειναι ενα πολυ ενδιαφερον επιχειρημα

το οποιο απαιτει...χρονο χρημα και κυριως γνωσεις...αν τα εχεις ολα αυτα σε πολυυυυ ικανοποιητικο βαθμο τοτε προχωρα το και θα ειναι μεγαλη μας χαρα να το μοιραστεις μαζι μας!

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που δεν εχω (για περισευμα οστε να ριξω πολι) ειναι το χρημα.απο μοτερ βρισκω απο κατασκεβη θα φτιαξω και απο μεταδοση.απλα λεω μηπως εχει γινει κατι παρομιο απο αλλο μελος οστε να παρω λιγες πληροφοριες η σιμβουλες για το τι να προσεξω.για οτι νεοτερο θα ενημεροσω!!!!δεκτο καθε σχολιο

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πίσω μότερ και trial  = πολύ τούμπα

 

Εφόσον θέλεις να ασχοληθείς με αυτό το χόμπι, ΄βρες ένα Suzuki Santana (1.0) ή samurai (1.3), που έχει ξεχωριστό σασί και γδύστο (εγώ θα το άφηνα έτσι).

Φτιάξε ένα roll cage για προστασία και ξεκίνα σιγά σιγά να παίζεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να μπει σασι απο car!σκεφτομαι να το κανω ολο σιδερο.και οσο για το τουμπα που λες δεν το πιστεβω λογο το οτι θα ειναι μακρι μπροστα και κάπως θα ριθμιζετε το κεντρο βαρους στιν μεσι.για να το κανω αυτο θελω προτα να μαθω πως μπορω να το κανω οσο πιο ασφαλη γινετε!παντος αυτο το ΤΟΥΜΠΑ δεν το ειχα σκευτει thnx!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Trial με τετρακίνητο όχημα και μοτέρ πίσω από αυτοκίνητο δεν είναι σωστό.

Έχω δει σε αγώνα εδώ samurai με το μοτέρ μπροστά να έρχεται καπάκι. Από το ίδιο εμπόδιο είχαν περάσει και άλλα samurai.

Φαντάσου τώρα να έχεις το μοτέρ στο κέντρο.

Άμα καταφέρω και βρω το βίντεο θα το ανεβάσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό που είπα αλλά πάρε μια ιδέα​ για να δείς πόσο εύκολο είναι να την αρπάξεις.

.

 

Παρόμοια ατυχήματα έχουν γίνει με αυτοκίνητα με μακρύτερο σασί και πιο βαριά.

 

 

Μην μπερδέυεσε με τα έτοιμα 4χ4 buggy που ζυγίζουν 500-600 κιλά και πάνε σχεδόν παντού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

e83e63ae875ccd152fb2c84c759441bb.jpg

Κατι τετοιο σκεφτομαι.και οταν λεω off road καταστασεις και βουνα δεν ενοω ρε μαγκες να ανεβοκατεβενω τιν πηνδο!απλα σε βουναλακια με πετρουλες να μπορω να προχοραω εστο και διαγονια!και αν γινει η αρχη και φανη καλο βλεπουμε και για περισοτερα.αν δεν ανεβενω βουνο οπως σας ειπα αντε τουλαχιστον να περναω ενα χοραφη!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2-3 βασικες ερωτησεις

κατεχεις απο γεωμετρια αυτοκινητων?

κατεχεις ηλεκτροκολληση

εχεις τα καταλληλα εργαλια?

χωρο?χρημα?χρονο?

κατεχεις απο μηχανολογια?

απο ηλεκτρολογια?

με λιγα λογια ξερεις τι γνωσεις πρεπει να χεις για να το κανεις αυτο ΜΟΝΟΣ σου?

αν ναι θα θελα πολυ να μπορουσα να ερθω να σε βλεπω τι κανεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου απαντησω.απο αυτα που ρωτησες μονο 2 πραγματα λιπονται διστιχος!γεομετρια αυτοκινητων και χρημα.χρονο οχι και τοσο αλλα αν ξεκινησω να κανω κατι δεν το βιαζομαι οποτε ειμαι καλα.και κατι ακομα.το οπιο αφορα τις γνωσεις και το χρημα.δεν θα το κανω μονος μου!απλα ρωτησα για να μαθω μερικα πραγματα και πιστευα πως καποιος θα το εχει κανει αλλα διστιχος κανενας!η και να το εκανε δεν εγραψε-ειδε το ποστ!τελοσπαντον για οτι νεοτερο θα ενημεροσω και ελπιζω να παρω κιαλες σιμβουλες απο εσας!με τιν φοτο πιστευω καταλαβατε τι περιπου θελω ε;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο σκεφτομαι.και οταν λεω off road καταστασεις και βουνα δεν ενοω ρε μαγκες να ανεβοκατεβενω τιν πηνδο!απλα σε βουναλακια με πετρουλες να μπορω να προχοραω εστο και διαγονια!και αν γινει η αρχη και φανη καλο βλεπουμε και για περισοτερα.αν δεν ανεβενω βουνο οπως σας ειπα αντε τουλαχιστον να περναω ενα χοραφη!

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Ωπ, έπεσε ο πήχης... :D

 

Τετρακίνητο όχημα για χωραφάκια και πετρούλες όπως το θες εσύ είναι πιο έυκολο να γίνει.

Πρέπει να βρεις μοτέρ από αυτοκίνητο που να το έχει πίσω και να είναι και τετρακίνητο για να μπορείς να δώσεις κίνηση και μπροστά.

Αυτά που μου έρχονται στο μυαλό είναι δύο.

 

 vw transporter syncro 4x4

 

​ Subaru Libero

 

Αν ψάξεις στο car ξεκινάνε από τα 2000 ευρώ.

Βγάζεις ότι χρειάζεσαι και το υπόλοιπο το πετάς.

Από εκεί και πέρα θα χρειαστείς κάνα χιλιάρικο το πολύ ακόμα για να το τελειώσεις.

Έφτασες στα τρία χιλιάρικα και έχεις ένα buggy για να παίξεις. 

 

​Σε αυτά τα λεφτά θα σου πρότεινα να πάρεις ένα ATV και αν θέλεις κάτι πιο καλό βάζεις αλλά δύο και παίρνεις όπλο μετά.

 

Ότι θες ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Μοτερ σαζμαν και 4Χ4 εχω απο rav4 το μονο που θελει ειναι ενα διναμο για τιν μιζα!οποτε μονο η κατασκευη μενει :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.