Jump to content
Nikwlis

VW Tiguan 2016 - αγορά!

Recommended Posts

2 hours ago , koumbouni said:

Μια ερώτηση. Από την ημέρα που κάνατε την παραγγελία σας σε πόσες ημέρες είχε οριστικοποιηθεί στο σύστημα; Εμένα μου είπαν ότι από τη στιγμή που κάνω την παραγγελία με κάποια πρόσθετα που ζήτησα, την περνάνε στο σύστημα της vw και αφού ελεγχθεί ότι είναι σωστή, μετά πέφτουν οι υπογραφές για την οριστική παραγγελία. Αυτό μου είπαν ότι παίρνει πολύ λίγες ημέρες. Καλά μου τα λένε;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν μου είπαν κάτι τέτοιο τουλάχιστο σε μένα!

Αφού γίνει η παραγγελία και "πέσει" η προκαταβολή ξεκινάει η διαδικασία παράδοσης.

Ωστόσο μου είχαν πει για Δεκέμβρη και το αυτοκίνητο ήρθε Οκτώβρη.

Μου μίλησαν για ρεκορ και πως δεν τους είχε ξανα-συμβεί! (:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο τώρα...

Σήμερα το πρωί σύνδεσα κινητό (iphone 6) με καλώδιο με το αυτοκίνητο. (usb)

Κατά την παράδοση του αυτοκινήτου ο πωλητής μέσα σε άλλα που είπε/παρουσίασε, μου είπε πως αν βάλω το menu κινητού και αυτοκινήτου στα Αγγλικά και τα έχω συνδεδεμένα με καλώδιο θα μπορώ να μεταφέρω τον χάρτη/gps του κινητού στην οθόνη του αυτοκινήτου.

Τα έκανα λοιπόν όλ'αυτά αλλά αποτέλεσμα κανένα.

Καμιά ιδέα λοιπόν?

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , Dimitroulis said:

Κάτι άλλο τώρα...

Σήμερα το πρωί σύνδεσα κινητό (iphone 6) με καλώδιο με το αυτοκίνητο. (usb)

Κατά την παράδοση του αυτοκινήτου ο πωλητής μέσα σε άλλα που είπε/παρουσίασε, μου είπε πως αν βάλω το menu κινητού και αυτοκινήτου στα Αγγλικά και τα έχω συνδεδεμένα με καλώδιο θα μπορώ να μεταφέρω τον χάρτη/gps του κινητού στην οθόνη του αυτοκινήτου.

Τα έκανα λοιπόν όλ'αυτά αλλά αποτέλεσμα κανένα.

Καμιά ιδέα λοιπόν?

Πήγαινε στο κινητό σου και δες αν η Siri είναι ενεργοποιημένη. Αν όχι ενεργοποίησε την. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σίγουρα δεν χρειάζεται το μενου του κινητού να είναι στα αγγλικά. Τουλάχιστον σε ένα pionner που είχε την επιλογή Carplay δεν χρειαζόταν ούτε το κινητό αλλά ουτε το ραδιοcd να είναι στα Αγγλικά

Edited by koumbouni
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , koumbouni said:

Επίσης σίγουρα δεν χρειάζεται το μενου του κινητού να είναι στα αγγλικά. Τουλάχιστον σε ένα pionner που είχε την επιλογή Carplay δεν χρειαζόταν ούτε το κινητό αλλά ουτε το ραδιοcd να είναι στα Αγγλικά

Η siri ήταν απενεργοποιημένη.

Για τα Αγγλικά που γράφεις, ότι μου είπε σου λέω.

Δεν ξέρω παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

 

3 λεπτά πριν , Dimitroulis said:

Η siri ήταν απενεργοποιημένη.

Για τα Αγγλικά που γράφεις, ότι μου είπε σου λέω.

Δεν ξέρω παραπάνω...

H Siri μόνο πρέπει να είναι αγγλικά αφου δεν έχει ακόμα ελληνικά. Άστα τα άλλα μενου σε αυτοκίνητο και κινητό στα Ελληνικά και κάνε την δοκιμή. Λογικά θα σου βγάλει την οθόνη του CarPlay στο αυτοκίνητο σου 

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν , koumbouni said:

 

H Siri μόνο πρέπει να είναι αγγλικά αφου δεν έχει ακόμα ελληνικά. Άστα τα άλλα μενου σε αυτοκίνητο και κινητό στα Ελληνικά και κάνε την δοκιμή. Λογικά θα σου βγάλει την οθόνη του CarPlay στο αυτοκίνητο σου 

Μόλις το δοκιμάσω θα ενημερώσω για τυχόν αποτελέσματα ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

εγω το παραγγειλα 5 ιουλιου. ηταν να ερθει τελος δεκεμβρη γιατι ηταν ειδικη παραγγελια αλλα ηρθε 6 νοεμβρη... παντα ερχονται πιο νωρις...

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , vagelis1 said:

εγω το παραγγειλα 5 ιουλιου. ηταν να ερθει τελος δεκεμβρη γιατι ηταν ειδικη παραγγελια αλλα ηρθε 6 νοεμβρη... παντα ερχονται πιο νωρις...

Φαίνεται ότι δίνουν πιθανή ημερομηνία όσο πιο μακρυά γίνεται για να είναι καλυμμένοι σε περίπτωση καθυστέρησης από το εργοστάσιο. 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν , vagelis1 said:

εγω το παραγγειλα 5 ιουλιου. ηταν να ερθει τελος δεκεμβρη γιατι ηταν ειδικη παραγγελια αλλα ηρθε 6 νοεμβρη... παντα ερχονται πιο νωρις...

Τι εννοείς γράφοντας "ειδική παραγγελία"?

Link to comment
Share on other sites

Σου λένε το τυπικό 3μηνο+ για να μην τους πρήζεις με συχνά τηλέφωνα και για να είναι μέσα στην παράδοση του αυτοκινήτου.

Ίσως δίνοντας μεγάλο χρονικό διάστημα πετυχαίνουν το απόλυτο, όσον αφορά την μη καθυστέρηση των αυτοκινήτων.

Και μετά το διαφημίζουν κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Σου λένε το τυπικό 3μηνο+ για να μην τους πρήζεις με συχνά τηλέφωνα και για να είναι μέσα στην παράδοση του αυτοκινήτου.

Ίσως δίνοντας μεγάλο χρονικό διάστημα πετυχαίνουν το απόλυτο, όσον αφορά την μη καθυστέρηση των αυτοκινήτων.

Και μετά το διαφημίζουν κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

οταν λεω ειδικι παραγγελια εννοω οτι δεν υπαρχει στον τιμοκαταλογο... πηρα το 2,0 tdi 150 ps 4 motion  dsg7 exclusive... 4 οκτωμβριου η cosmocar προσθεσε στον καταλο το ιδιο μονο που εινει με τα 190ps... προσθεσα οροφη και headup display... το headup display ειναι φοβερο παιδια... το προτινο οποιος εχει την ανεση να το βαλει... οπως και την οροφη

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , koumbouni said:

 

H Siri μόνο πρέπει να είναι αγγλικά αφου δεν έχει ακόμα ελληνικά. Άστα τα άλλα μενου σε αυτοκίνητο και κινητό στα Ελληνικά και κάνε την δοκιμή. Λογικά θα σου βγάλει την οθόνη του CarPlay στο αυτοκίνητο σου 

Είχες δίκιο.

Με την ενεργοποίηση της Siri όλα δούλεψαν ρολόι!

Όλα καλά!

Λειτουργεί και με το κινητό στα Ελληνικά, όπως και το menu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , vagelis1 said:

ρε παιδια τι ειναι η siri? εχω samsung s5 εγω...

Καλημέρα...

 

  "Η Siri, είναι ένας ψηφιακός οδηγός, ο οποίος δεν περιορίζεται απλά και μόνο στο να λαμβάνει και να εκτελεί φωνητικές εντολές. Η Siri, είναι μια επαναστατική εφαρμογή, η οποία είναι σε θέση να μας δίνει απαντήσεις δια μέσω της ψηφιακής της φωνής".

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, vagelis1 said:

οταν λεω ειδικι παραγγελια εννοω οτι δεν υπαρχει στον τιμοκαταλογο... πηρα το 2,0 tdi 150 ps 4 motion  dsg7 exclusive... 4 οκτωμβριου η cosmocar προσθεσε στον καταλο το ιδιο μονο που εινει με τα 190ps... προσθεσα οροφη και headup display... το headup display ειναι φοβερο παιδια... το προτινο οποιος εχει την ανεση να το βαλει... οπως και την οροφη

Δεν θα συμφωνήσω με την οροφη...δεν συνιστατε ετσι και αλλιως για χωρες σαν την δικη σαν με υψηλη ηλιοφάνεια...

Τους ζεστους μηνες σχεδον τον μισο χρονο το αυτοκινητο βράζει...ειναι για ποιο βορειες χωρες που για να δουνε ηλιο κανουν αμαν...

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν , asotosios said:

Δεν θα συμφωνήσω με την οροφη...δεν συνιστατε ετσι και αλλιως για χωρες σαν την δικη σαν με υψηλη ηλιοφάνεια...

Τους ζεστους μηνες σχεδον τον μισο χρονο το αυτοκινητο βράζει...ειναι για ποιο βορειες χωρες που για να δουνε ηλιο κανουν αμαν...

Γούστα είναι αυτά.

Αν δεν ήταν επιτρεπτή η ηλιοροφή στην χώρα μας απλά δεν θα ήταν διαθέσιμη για όποιον την θέλει.

Δεν είμαστε και Σαχάρα!!!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι η οροφη... τραβας την κουρτινα και ειναι οκ.... αλωστε ενα τετοιο αυτοκινητο δεν το αφηνεις στον ηλιο...

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , vagelis1 said:

την siri πως την κατεβαζω? χρειαζετε σε κατι στο αμαξι?

Μην μπερδεύεστε παιδιά. Η Siri είναι μόνο σε iphone, και πρέπει να είναι ενεργοποιημένη για να δουλέψει το CarPlay στο αυτοκίνητο μας. Δεν χρειάζεται κατέβασμα. Σε κινητά android υπάρχει η αντίστοιχη εφαρμογή το android auto.  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.