Jump to content
Nikwlis

VW Tiguan 2016 - αγορά!

Recommended Posts

Έχεις δίκιο μάλλον θα πάρω το tiguan 2.0 tsi 180 hp  exclusive  και θα δω τι extra θα βάλω καλύτερα να δώσω λίγα χρήματα παραπάνω για ένα ισχυρότερο αυτοκίνητο,μια τελευταία ερώτηση ξέρεις αν με προγραμμα απόσυρσης πέφτει λόγω η τιμη του;


No idea sorry


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω κατι ο 1.4 tsi ειναι γερος σαν κινητηρας η οχι?Επισης ενας φιλος μου μου ειπε να μην παρω το 1.4 γιατι ειναι πολυ οδυναμη μηχανη για ενα μεγαλο αμαξι.Εσεις τι λετε?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω κατι ο 1.4 tsi ειναι γερος σαν κινητηρας η οχι?Επισης ενας φιλος μου μου ειπε να μην παρω το 1.4 γιατι ειναι πολυ οδυναμη μηχανη για ενα μεγαλο αμαξι.Εσεις τι λετε?


150 τουρμπατα άλογα δοκιμασμένα δεν θεωρούνται λίγα. Ο φίλος θα μιλάει για εποχές 2000!!! Είναι πολύ σβέλτο αμάξι. Βέβαια ανάλογα πάντα γιατί θες να το πάρεις. Αν θες να κανείς κόντρες πχ λάθος αμάξωμα διαλέγεις. πάντως το 2λιτρο θα είναι πιο αξιόπιστο - θεωρητικά πάντα


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω υπαρχει περιπτωση ο 1.4 να μην ειναι αξιοπιστος?Να πω οτι δεν παω ουτε σε βουνα ουτε σε λασπες και τετοια.Εσυ τι λες?

Edited by Fotisapple
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μια τελευταια ερωτηση τι μου προτεινεις για χρηση στην πολη και για διακοπες στο χωριο 1.4 η 2.0 υπαρχει κινδυνος με τον 1.4 να υπερφορτωθει η μηχανη και να εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μια τελευταια ερωτηση τι μου προτεινεις για χρηση στην πολη και για διακοπες στο χωριο 1.4 η 2.0 υπαρχει κινδυνος με τον 1.4 να υπερφορτωθει η μηχανη και να εχω προβλημα?


Τι είδους υπερφορτωση εννοείς; Για μέσα στην πόλη σίγουρα θα είναι οικονομικότερος ο 1.4. Γενικά όμως μπορεί ο 2.0 να σου έρθει μια ή άλλη. Τι εννοώ...σε ταξίδι θα είναι οικονομικότερος ο 2.0. Είναι σχετικά όλα. Εγώ δεν θα έπαιρνα 2.0 με την φορολογία που έχουμε στην Ελλάδα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα είμαι νέο μέλος και θέλω να ρωτήσω θέλω να αγοράσω το νέο tiguan και είμαι ανάμεσα στο 1.4 150 ίπποι advance 4 motion και στο 2.0 180 ίπποι 4 motion exclusive tsi το πρώτα κάνει 32.000 και το άλλο 37.550 θέω να μου πείτε τι προτείνετε και γιατί αξίζουν τα 5.000 ευρώ παραπάνω;



Αν δεν έχεις θέμα με φορολογικά για μένα 2λιτρο αυτόματο και θα εισαι άρχοντας . Πολύ δυνατό μοτέρ και θα δουλεύει ανετα και ωραία .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , Fotisapple said:

Έχεις δίκιο μάλλον θα πάρω το tiguan 2.0 tsi 180 hp  exclusive  και θα δω τι extra θα βάλω καλύτερα να δώσω λίγα χρήματα παραπάνω για ένα ισχυρότερο αυτοκίνητο,μια τελευταία ερώτηση ξέρεις αν με προγραμμα απόσυρσης πέφτει λόγω η τιμη του;

Γιατί δεν κοιτάς και το 2.0 TDi με τα 190 άλογα και τα 40nm ροπή? Πιστεύω ότι ταιριάζει καλύτερα στον χαρακτήρα του αυτοκινήτου και είναι σημαντικά οικονομικότερο στην χρήση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
59 λεπτά πριν , Fotisapple said:

Οχι tdi η diesel δεν εχουν μελλον.

Καλά, ας με ικανοποιεί εμένα το dieselάκι σε απόδοση & οικονομία να το πάρω & ας έχουν και ένα ολόκληρο εργοστάσιο να βγάζουν έναν diesel κινητήρα μόνο για μένα.

Μη βλέπω εδώ μέσα τους ισοπεδοτισμούς που διαβάζω στα sites αυτοκινήτου πως οι diesel δεν έχουν μέλλον.

Αν καλύπτει ή υπερκαλύπτει το diesel τις ανάγκες σου, να το σκεφτείς σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ας με ικανοποιεί εμένα το dieselάκι σε απόδοση & οικονομία να το πάρω & ας έχουν και ένα ολόκληρο εργοστάσιο να βγάζουν έναν diesel κινητήρα μόνο για μένα.
Μη βλέπω εδώ μέσα τους ισοπεδοτισμούς που διαβάζω στα sites αυτοκινήτου πως οι diesel δεν έχουν μέλλον.
Αν καλύπτει ή υπερκαλύπτει το diesel τις ανάγκες σου, να το σκεφτείς σοβαρά.


Θα συμφωνήσω μαζί σου! Έχω το 1.6tdi και έβγαιναν και έλεγαν ότι τέλος τα diesel και κολοκυθιά. Σε 20 χρόνια από τώρα ίσως... πάντως όλοι οι κατασκευαστες βγάζουν και παίζουν δυνατά με μικρά και μεγάλα dieselακια.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , Iliopoulos1984 said:

καλημερα σας. θελω να αλλάξω στα φαναρια αλογόνου που έχω τα φώτα ημέρας τις ψύρες δηλαδη σε led? ξέρει κανείς κάτι η αν ξέρει τον τύπο της λάμπας?

Αυτό μ ενδιαφέρει και μένα ! Κανείς; 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα diesel δεν έχουν μέλλον αλλά για καμμιά 20αριά χρόνια θα κυκλοφορούν κανονικά. Οταν τα απαγορέψουν μπορεί να μην είμαι εν ζωή. Δοκίμασε πάντως να κάνεις τεστ και βενζίνη και diesel

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν νομίζω βενζίνη καλύτερα.

Ασχετο πρέπει να είμαι πολύ τυχερός που στα 27 μου χρόνια θα πάρω ένα τέτοιο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Με την ίδια λογική, να μην πάρουμε και αυτοκίνητα με τιμόνι, η αυτόνομη οδήγηση είναι το μέλλον, όσα παιδιά γεννηθούν τώρα δε θα οδηγήσουν ποτέ ούτε με τιμόνι, ούτε με κινητήρα εσωτερικής καύσης. Μη μπαίνετε στο τρυπάκι του καταναλωτισμού και των κατασκευαστών. Χαρείτε την οδήγηση & κάντε αγορές βάσει των πραγματικών σας υπαρκτών αναγκών.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
1 λεπτό πριν , Fotisapple said:

Μπα δεν νομίζω βενζίνη καλύτερα.

Ασχετο πρέπει να είμαι πολύ τυχερός που στα 27 μου χρόνια θα πάρω ένα τέτοιο αυτοκίνητο.

Καλορίζικο Φώτη & καλοτάξιδο. Πολύ καλή επιλογή. Είσαι τυχερός, αλλά για να το παίρνεις στα 27 σου, είσαι και ικανός. Και εις ανώτερα γερμανικά αυτοκίνητα εύχομαι. 

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν νομίζω βενζίνη καλύτερα.

Ασχετο πρέπει να είμαι πολύ τυχερός που στα 27 μου χρόνια θα πάρω ένα τέτοιο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ θα παω την πεμτη να καναω παραγγελεια,να ρωτησω κατι ειναι αληθεια οτι τα ντιζελ μολυνουν το περιβαλλον?Τι λετε να παρω το ντιζελ advance 2.0 η το 2.0 tsi να πω οτι δεν κανω τον χρονο πανω απο 10-11.000 χιλιομετρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ θα παω την πεμτη να καναω παραγγελεια,να ρωτησω κατι ειναι αληθεια οτι τα ντιζελ μολυνουν το περιβαλλον?Τι λετε να παρω το ντιζελ advance 2.0 η το 2.0 tsi να πω οτι δεν κανω τον χρονο πανω απο 10-11.000 χιλιομετρα.


2.0tdi δαγκωτό θα έπαιρνα. Τα πετρέλαιοκινητα μας καίνε adblue. Διάβασε εδώ http://www.autoexpress.co.uk/car-tech/96793/what-is-adblue για να καταλάβεις πως δουλεύει.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε volkswagen tiguan 2.0 tsi 180 hp 4 motion Dsg7(αυτοματο κιβοτιο 7 ταχυτητων)exclusive.χρωμα λευκο και μαυρα καθισματα.

Extra θα βαλω συστημα discover pro και ηλεκτρικους αναδιπλουμενους καθρεπτες.Τιμη γυρω στα 38.000€ μια χαρα,ελπιζω να μην μου δωσουν καποια τρελη ημερομηνια παραδωσης π.χ 70 μερες.Περισσοτερα την πεμπτη που θα παω στην cosmocar γιατι τωρα ειμαι χιο διακοπες.Καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ θα παω την πεμτη να καναω παραγγελεια,να ρωτησω κατι ειναι αληθεια οτι τα ντιζελ μολυνουν το περιβαλλον?Τι λετε να παρω το ντιζελ advance 2.0 η το 2.0 tsi να πω οτι δεν κανω τον χρονο πανω απο 10-11.000 χιλιομετρα.


Με 10-11.000 km το χρόνο, νομίζω καλύτερα βενζίνη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.