Jump to content
tomtgs

Polo 1.4 tdi 105

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα, 

Είμαι σε διαδικασία αγοράς καινούργιου αυτοκινήτου ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ αλλά και ΑΞΙΟΠΡΕΠΟΥΣ σε επιδόσεις. Σκέφτομαι το polo 1.4 tdi 105. Μπορούν οι κάτοχοι να μου γράψουν εντυπώσεις ως προς την κατανάλωση κυρίως; 

Το αμάξι θα διανύει περίπου 20 φορές τον μήνα απόσταση 150χλμ τη  μέρα ήτοι 3000χλμ/ μήνα. 

Με το golf tsi 140 θέλω περίπου 15 € για αυτή την απόσταση ημερησίως. 

Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που δεν το έχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ  σε όλο το forum για να μου γράψει τη γνώμη του. Μάλλον θα είμαι ο πρώτος που θα το πάρω. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι κάτοχος άλλα το έχω οδηγήσει 1 φορά Βύρωνα σε test στην αντιπροσωπεια και μια στην εθνική Κηφισιά ενός συναδελφου. Μέση κατανάλωση των 2 δεκαπενταλεπτων ένα 6άρι σε φουλ κινηση στον βυρωνα  και στις ευθειες της εθνικης στην νεα κηφισια ενα 4άρι και αυτο με ανοίγματα. Βέβαια το δικό μου πόδι πάει όσα δεκάλεπτα έχει μέσα η τσέπη και το πατάω μόνο όταν χρειάζεται.

Γυρω στα 7 λίτρα περίπου στα 100? Ρίξε μια ματια εδω  http://www.carwall.gr/useful/aposbesi-petrelaio-vs-benzini.
Αν μπορέσεις να δώσεις το υπάρχον η χρονική περίοδος  απόσβεση μειώνεται. το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να οδηγησεις σε 2 τρεις αντιπροσωποειες (για διαφορετικες περιοχές) να βγάλεις ενα απλό συμπέρασμα. πάντως υπάρχουν πολλοί που το έχουν εδω

Edited by naruel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα να σου πω εγω που το εχω εναμισυ μηνα.

Μεσα στην Αθηνα ερχεται γυρω στα 5και κατι ψηλα αλλα σε ταξιδι με λογικες ταχυτητες 120-140 βλεπεις και κατω απο 5

γενικως οσα ευρω βαζεις τα διπλασια σχεδον σε χιλιομετρα βγαζει!!

Δλδ 20 ευρω 400 χλμ!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπεραα εχω την εκδοση με  τα 90 ps... Αν πηγαινω χαλαρα στην εθνικη 90-100 εχω γυρω στα 4 λτ/100 αν το παταω 120-130 το εχω παει μεχρι 4,8 λτ/100 

δε ξερω αν βοηθησα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.