Jump to content
Guest Burt

Πρόβλημα με dpf-egr και ρεταρισμα

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα,
Πάμε για κατεβατό!!!
2014 Passat alltrack diesel 2.0 4motion manual
Πριν το καλοκαίρι 189.000 km άρχισε πρώτα check engine και έσβηνε μετά από κάποιες μέρες, το διαγνωστικο έδειξε egr και κανονίζω ραντεβού σε εξουσιοδοτημένο για αλλαγή, σταμάτησε όμως και δεν το ξαναεβγαλε.
Άρχισε όμως αναγέννηση κάθε 3-4 μέρες και όταν δεν προλάβαινα να τη κάνω αναβε λαμπάκι dpf και στο τέλεια μπήκε και safe mode όποτε κανονίζω ραντεβού γιατί λέω έφαγε τα ψωμια του,
Πάω το αφήνω συνεργείο μου λέει έχω ειδικό που τα καθαρίζει γιατί αλλιώς ολοι γνωρίζουμε κόστος για new, μου λέει η egr δεν δειχνει βλάβη, λόγω 4κινησης είναι κολλημένα κάπου τεσπα που είναι και λίγο δυσκολα να βγουν όποτε το άφησα μέρες,
πάω το παίρνω όλα comple μου λέει έστειλα το φίλτρο για καθάρισμα ξανά τοποθέτηση και φεύγω,
Μετά από 3 μέρες πάλι τα ίδια αναγέννηση και safe mode και βλαβη στην egr το παρατάω γιατί έχω και αλλο αμαξι, πάμε διακοπές γυρνάω το παω ξανά μέρες για μου λένε έχει 2 egr και η μια είναι εκεί στο διαφορικό μαζί με το dpf και δύσκολα, τεσπα την αλλάζουμε, το παίρνω και παρατηρώ ενα ρεταρισμα ελαφρύ 1500-1700 στροφές μετά από 3 μέρες αναγέννηση πάλι και το κουφό, κανένα ρεταρισμα όσο έκανε αναγεννηση, ο μηχανικός μου λέει μπορεί να στρώσει, τεσπα μετά την αναγεννηση πιο έντονο το ρεταριαμα πάντα 1500-1700 μετά από λιγες μέρες safe mode πάλι
Ξανά μηχανικό που είναι και φίλος χρόνια, μου λέει δεν κάνει καλή δουλειά αυτή η εταιρία που στελνω το dpf και τσακώθηκα γιατί έτυχε και σε άλλον έναν, ξανα βγάζουμε dpf το στέλνεις σε άλλους που μου είπα οτι τους τσέκαρε και το καθαροζουν διαφορετικα κτλπ και εννοείται δεν μου πήρε πια αλλά λεφτά, το παίρνω το Σάββατο το προηγουμενο πάλι Κυριακη αναγέννηση, τη κάνω Τρίτη πάλι ανναγενηση, πάω μια μέχρι σχεδον Χαλκίδα γιατί μου λέει σε κάποιους έστρωσε με ταξιδι, τα τέτοια μου πήρα πάλι, χτες αναγεννηση σήμερα άναψε dpf παλι βγήκα Αττική έσβησε αλλά λογικα παλί σε 2 μέρες θα θέλει αναγέννηση!!!
Έχω φρικάρει….. τα φώτα σας!!!
Είναι φιλος οκ χρόνια το συνεργείο αλλα ποτε δεν είχα vw μέχρι πριν 4 χρόνια, δεν κόβω και το λαιμό μου!!!
Ps πάντα ρεταρει λίγο όταν δεν κάνει αναγεννηση άλλες φορές ανεπαίσθητα αλλες πιο έντονα κι σταματάει πάντα να ρεταρει όταν κάνει ανναγενηση

Edited by Greg Dimaresi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.