Jump to content
DubbeR_ChRoniS

Μετρησεις με Gps

Recommended Posts

Χρονη μπορεις να μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για το πως εγιναν οι μετρησεις?
Λογικά υπολογίζει την απόσταση που κάλυψες προς τον χρόνο. Νομίζω (προσωπική άποψη βέβαια) πως οι μετρήσεις μέσω GPS δεν είναι εντελώς ακριβείς καθώς το σύστημα έχει μια απόκλιση θέσεως της τάξεως του 1m αν ξέρω καλά.

Καλό είναι το σύστημα αλλά όχι για τόσο ακριβείς μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά υπολογίζει την απόσταση που κάλυψες προς τον χρόνο. Νομίζω (προσωπική άποψη βέβαια) πως οι μετρήσεις μέσω GPS δεν είναι εντελώς ακριβείς καθώς το σύστημα έχει μια απόκλιση θέσεως της τάξεως του 1m αν ξέρω καλά.

Καλό είναι το σύστημα αλλά όχι για τόσο ακριβείς μετρήσεις.

Επιτρεψε μου να διαφωνησω μαζι σας μεσιε gravedigger. :(

Το VBOX3 που θεωρειται απο τα καλυτερα και πιο αξιοπιστα συστηματα μετρησεων λειτουργει μεσω δορυφορου.

Link to comment
Share on other sites

Επιτρεψε μου να διαφωνησω μαζι σας μεσιε gravedigger. :D

Το VBOX3 που θεωρειται απο τα καλυτερα και πιο αξιοπιστα συστηματα μετρησεων λειτουργει μεσω δορυφορου.

Σας επιτρέπω μεσιέ Konstantinos καθώς δεν τα κατέχω αυτά τα συστήματα.

Ωστόσο θεωρώ πως είναι πιο ακριβές να μετρήσεις 400.000 mili-meters με τη βοήθεια κάποιου μέτρου παρά με τη βοήθεια δορυφόρων οι οποίοι, αν ξέρω καλά, δεν υπολογίζουν την κλίση του εδάφους.

Πάντως ξέρω πως σε διανοίξεις tunel που χρησιμοποιούν GPS, πολλές φορές ξεφεύγουν από λίγα decimeters (Αττικό Μετρό) μέχρι μπόλικα μέτρα όπως έγινε σε μια σήραγγα που έφτιαχναν για την Εγνατία Οδό (κοντά στην Κοζάνη). Γι' αυτό είπα πως μου φαίνεται δύσκολο να είναι αξιόπιστο για το 400άρι.

Link to comment
Share on other sites

Εννοω ποια ειναι η συσκευη και πως βγηκαν τα αποτελεσματα για καποιους που δεν ξερουν οπως εγω..Τοσο δυσκολο ειναι?

μπορεις να διαβασεις παλι το post No 8?

Link to comment
Share on other sites

Σας επιτρέπω μεσιέ Konstantinos καθώς δεν τα κατέχω αυτά τα συστήματα.

Ωστόσο θεωρώ πως είναι πιο ακριβές να μετρήσεις 400.000 mili-meters με τη βοήθεια κάποιου μέτρου παρά με τη βοήθεια δορυφόρων οι οποίοι, αν ξέρω καλά, δεν υπολογίζουν την κλίση του εδάφους.

Πάντως ξέρω πως σε διανοίξεις tunel που χρησιμοποιούν GPS, πολλές φορές ξεφεύγουν από λίγα decimeters (Αττικό Μετρό) μέχρι μπόλικα μέτρα όπως έγινε σε μια σήραγγα που έφτιαχναν για την Εγνατία Οδό (κοντά στην Κοζάνη). Γι' αυτό είπα πως μου φαίνεται δύσκολο να είναι αξιόπιστο για το 400άρι.

Βασικα οπως εχει γινει τωρα η ολη υποθεση με τους δορυφορους εχουν τρελη ακριβεια και ειναι ο,τι πρεπει για μετρησεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

@ελα παραπονιαρη γιατρε που δε σε παιρνουν αφου τα bcb εχουν προτεραιοτητα παντα!

worthy.gifworthy.gifworthy.gif bcb

Ναι ρε, κοψε κατι...Καλο ξυλο τρωνε απο τα 5αρια...

Παντως either way, εγω τηλ δεν ειδα απο κανεναν να παμε...Εσυ θα δεις, μην ανησυχεις

Link to comment
Share on other sites

Guest f1pilot

Για να απαντήσω στο θέμα της τηλεμετρίας. Ακριβέστερη μέτρηση από τη χρήση μετροταινίας για την απόσταση και τη χρήση φωτοκυτάρρων για το χρόνο δεν υπάρχει. Από εκεί και πέρα για να βάλουμε τα πράγματα σε μια προοπτική. Δορυφορικά συστήματα υπάρχουν διάφορα και με διαφορετική απόκλιση. Το Vbox ΙΙI για παράδειγμα έχει απόκλιση στην ταχύτητα 0,1km/h και 1cm σε απόσταση και 0,001sec για το χρόνο... Μια τυπική απόκλιση με μέση λήψη είναι το 1m. Αυτό σε ένα αυτοκίνητο που βγαίνει στο 400άρι με 130χλμ σημαίνει ότι το αυτοκίνητο αυτό καλύπτει 36m ανά δευτερόλεπτο. Δηλαδή το 1m σαν σφάλμα το διανύει σε 1/36 του δευτερολέπτου... Δηλαδή το πρόβλημα για να καταλάβω είναι αν ο "πραγματικός" δεν είναι 17,30 αλλά 17,32? Από εκεί και πέρα, η συγκεκριμένη τηλεμετρία (DL1 της Race technology) πέρα από GPS (το οποίο παρεπιπτόντως μετράει το εκάστοτε σφάλμα λήψης) έχει και 2 G-sensors και διασταυρώνει δεδομένα. Πολύ σημαντικό σε αντίστοιχα συστήματα είναι το calibration των G-sensors και η ανάλυση των δεδομένων και διαγραμμάτων ώστε να επιλεγεί πραγματικά ο σωστός χρόνος. Όποιος αμφιβάλλει για την εγκυρότητα των μετρήσεων και της μεθόδου μπορεί να έρθει να παρακολουθήσει μια μέτρηση και να συζητήσουμε τα πως και γιατί... Επίσης, στο θέμα Σίνδου, δεν μας ενδιαφέρει τόσο η απόλυτη μέτρηση παρά η σύγκριση αυτοκινήτων που μετρώνται υπό ίδιες συνθήκες. Είναι ένα μέρος που πληρεί κάποιες βασικές αρχές για να θεωρείται κατάλληλο. :angry:

Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε κανει καποιες μετρησεις με τον Χρονη και τα οργανα μετρησης του Παναγιωτη F1 Pilot, πιστευω καλο θα ηταν να μην το κλειδωνες γιατι μπορει να θελουν κι αλλοι...

Δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Γι αυτό δεν κλειδώθηκε, αν υπάρχει ενδιαφέρον και ίσως διάθεση για κάποιες νέες μετρήσεις το θέμα να επισημανθεί

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα αυτο κανε. Και θα το βλεπουν τα παιδια, γιατι εχει ξεχαστει. Χωρια που εχουμε ανθρωπο που μπορει να μας κανει μετρησεις με επαγγελματικο τροπο, ο,τι μα ο,τι μετρησεις θελουμε, και να τις εχουμε ολες αναλυτικα.

Νομιζω ειναι κατι πολυ καλο, και χρηζει μνειας.

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο καιρο μετρησαμε και ενα GT!οι μετρησεις λοιπον εδειξαν:

0-100km : 7,7

0-400m : 15,6 (145,3km/h)

0-1000m: 28,6 (182 km/h)

80-110(3rd gear) : 3,45

αυτα!!!

σε λιγο καιρο ελπιζω να καταφερουμε να μετρησουμε και ενα gti μαμα με dsg :D

Edited by dubbeR_xronis
Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο καιρο μετρησαμε και ενα GT!οι μετρησεις λοιπον εδειξαν:

0-100km : 7,7

0-400m : 15,6 (145,3km/h)

0-1000m: 28,6 (182 km/h)

80-110(3rd gear) : 3,45

αυτα!!!

σε λιγο καιρο ελπιζω να καταφερουμε να μετρησουμε και ενα gti μαμα με dsg :D

Πες και ποιο GT και τι φορούσε και δε φορούσε για να είμαστε ακριβείς...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε πόσο κάνει το vbox και από πού μπορώ να πάρω?Αν είναι πολύ ακριβό μήπως έχει κάποιος και μπορούμε να συναντηθούμε καμιά μέρα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.