Jump to content
airthan

Αλλάγή Λαμπών

Recommended Posts

Παιδιά λέω να αλλάξω τις λάμπες εμπρός να βάλω πιο δυνατές και λευκές, διότι για xennon είναι πολύ ωραίες μεν αλλά ειναι παρα πολύ ακριβές.

Ρώτησα και μου είπαν να βάλω Philiphs 75W ενώ τώρα πάνω φοράει 60W, μπορώ να βάλω και με 100W που σηζήτησα με τον πωλητή αλλά υπάρχει το ενδεχόμενο να καψει τους θόλους, όχι αμεσα βέβαια αλλά σε βάθος χρόνου μπορεί να κάνει ζημιά.

Τι μου προτείνεται να κάνω, θα δώ διαφορά τουλάχιστον.

Edited by airthan
Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

παιζει πολυ ανετα να στα λυωσει

μην παιζεις με την ενταση απλα αλλαξε το χρωμα σε πιο λευκες

με τιποτα πιο δυνατες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα αλλάξει παλιότερα στο Passat και έβαλα Osram 50% περισσότερο φώς. Φυσικά και στα ίδια Watt, γιατί αλλιώς υπάρχει πρόβλημα με την θερμοκρασία που αναπτύσσεται στο φανάρι. Νομίζω πώς τώρα βγάζει και κάποιες άλλες με 50% περισσότερο αλλά σε Cool Blue. Ξενίζουν δηλαδή λίγο.

Edited by sw6jin
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα αλλάξει παλιότερα στο Passat και έβαλα Osram 50% περισσότερο φώς. Φυσικά και στα ίδια Watt, γιατί αλλιώς υπάρχει πρόβλημα με την θερμοκρασία που αναπτύσσεται στο φανάρι. Νομίζω πώς τώρα βγάζει και κάποιες άλλες με 50% περισσότερο αλλά σε Cool Blue. Ξενίζουν δηλαδή λίγο.

ξέρει κανείς πόσο πάει το μαλλί?

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πριν από περίπου 3 χρόνια είχαν στοιχίσει περίπου 15 ευρώ η μία αν θυμάμαι καλά. Λογικά εκεί κάπου θα παίζουν και τώρα. Δε φαντάζομαι να είναι πιο ακριβές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα αλλάξει παλιότερα στο Passat και έβαλα Osram 50% περισσότερο φώς. Φυσικά και στα ίδια Watt, γιατί αλλιώς υπάρχει πρόβλημα με την θερμοκρασία που αναπτύσσεται στο φανάρι. Νομίζω πώς τώρα βγάζει και κάποιες άλλες με 50% περισσότερο αλλά σε Cool Blue. Ξενίζουν δηλαδή λίγο.

Είχες ? Τώρα δεν υπάρχουν πια, μη μου πεις κάηκαν.

Αξίζει το κόπο να βάλεις, βλέπεις καμία διαφορά. αυτό πιστεύω είναι το σημαντοκότερο.

Απο ότι μου είπαν μπορει να πάρει κα 75Watt αλλά όχι παραπάνω σε καμία περίπτωση.

Edited by airthan
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

¶ν θες τη γνώμη μου μην ασχοληθείς με λάμπες. Δεν θα δεις κάποια διαφορά.

MONO xenon και αυτά με το σωστό φανάρι και όχι στον μαμά reflector.

Εάν δεν έχεις τα χρήματα τώρα κάνε υπομονή. Με αλλαγή στα 75W το πιθανότερο είναι να καούν οι καθρέφτες σου και η πλάκα είναι ότι δεν θα έχεις δει καμιά ιδιαίτερη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πας για ΧΕΝΟΝ(που θα σου προτεινα να μαζευες τα ¤ και να τα εβαζες) καλυτερα να κινηθεις προς PIIA Extreme White που ειναι ο,τι πιο κοντινο σε ΧΕΝΟΝ και κανουν κανα ¤100αρι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πας για ΧΕΝΟΝ(που θα σου προτεινα να μαζευες τα  και να τα εβαζες) καλυτερα να κινηθεις προς PIIA Extreme White που ειναι ο,τι πιο κοντινο σε ΧΕΝΟΝ και κανουν κανα 100αρι.

Λάμπες απλές είναι αυτές και μπαίνουν απευθείας στο φανάρι ή θέλουν τοποθετηση ειδική.

Edited by airthan
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να δεις διαφορα αρκετη δοκιμασε της Philiphs με τα 5000 kelvin (δε θυμαμε ονομα) ειναι καινουριες. Εβαλα στη mercedes και ειδα ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα απο τις μαπα μαμα που ειχε.Ασε που φενονται κ σαν xenon :wink:

Link to comment
Share on other sites

Είχες ? Τώρα δεν υπάρχουν πια, μη μου πεις κάηκαν.

Αξίζει το κόπο να βάλεις, βλέπεις καμία διαφορά. αυτό πιστεύω είναι το σημαντοκότερο.

Απο ότι μου είπαν μπορει να πάρει κα 75Watt αλλά όχι παραπάνω σε καμία περίπτωση.

Όχι μαι χαρά είναι από τότε. Διαφορά είχα αρκετή από τις προηγούμενες και γι' αυτό και στις πρότεινα.

¶ν θες τη γνώμη μου μην ασχοληθείς με λάμπες. Δεν θα δεις κάποια διαφορά.

MONO xenon και αυτά με το σωστό φανάρι και όχι στον μαμά reflector.

Εάν δεν έχεις τα χρήματα τώρα κάνε υπομονή. Με αλλαγή στα 75W το πιθανότερο είναι να καούν οι καθρέφτες σου και η πλάκα είναι ότι δεν θα έχεις δει καμιά ιδιαίτερη διαφορά.

Σωστό αυτό. ¶ν δε βάλεις xenon που τότε θα δείς μεγάλη διαφορά και δε θα χρειάζεσαι καν μεγάλη σκάλα, δε θα πρότεινα σε καμία περίπτωση, να βάλεις πιο πολλά Watt.

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian
Αν θες να δεις διαφορα αρκετη δοκιμασε της Philiphs με τα 5000 kelvin (δε θυμαμε ονομα) ειναι καινουριες. Εβαλα στη mercedes και ειδα ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα απο τις μαπα μαμα που ειχε.Ασε που φενονται κ σαν xenon :D

επειδη τα εχω δοκιμασει κ τα 2,πιστεψε με εχουν τεραστιο χασμα γενεων κ φωτισμου

καμια επαφη απλα οι λαμπες εχουν αλλη αποχρωση απο τις εργοστασιακες τιποτα περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Λάμπες απλές είναι αυτές και μπαίνουν απευθείας στο φανάρι ή θέλουν τοποθετηση ειδική.

Απλες λαμπες ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να δεις διαφορα αρκετη δοκιμασε της Philiphs με τα 5000 kelvin (δε θυμαμε ονομα) ειναι καινουριες. Εβαλα στη mercedes και ειδα ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα απο τις μαπα μαμα που ειχε.Ασε που φενονται κ σαν xenon :(

Και πόσο σου στοίχισαν?

Edited by airthan
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πας για ΧΕΝΟΝ(που θα σου προτεινα να μαζευες τα ¤ και να τα εβαζες) καλυτερα να κινηθεις προς PIIA Extreme White που ειναι ο,τι πιο κοντινο σε ΧΕΝΟΝ και κανουν κανα ¤100αρι.

worthy.gif - ναι εγγυηση (!) τις χρησιμοποιει εδω η παρεα επι 6-7 χρονια σε 3 ειδων αμαξια 2 γερμανικα και ενα ιταλικο και ειμαστε ευχαριστημενοι στο επακρο ,καμια σχεση με τις μαμα δεν ειναι Xenon kit αλλα δεν εχουν και τα προβληματα αυτων ετσι ? ψαξε στα site της Osram και Phillips δα δεις εκει λενε το ποσες ωρες αντεχουν οι HID αυτες λαμπες τους

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα ασπρες λαμπες που τοποθετουνται κανονικα Η7 Galaxy White για Polo 9N και φωτιζουν πολυ ωραια.Μονο με 15 Ευρω.Σιγουρα ομως τα Xenon αν και πιο ακριβα ειναι η καλυτερη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα και αυτό το site

http://www.car-gym.com/catalog/index.php?cPath=21_30

και σχετικα σε καλές τιμές και ψινομαι για Piaa, ψιλοακριβές έιναι βεβαια σε σχέση με Osram και Philips αλλά πρέπει να είναι πολύ ωραίες (ωραίο χρώμα) και να έχουν μεγάλη διαφορά απο τις Γερμανικές. :unsure:

Τι να προτιμήσω μπλέ ή άσπρη ρε παιδιά, ακούω από όλους ότι οι μπλέ δεν είναι και τόσο καλές, λένε είναι προβληματικές ?

Link to comment
Share on other sites

B) - μην πας πανω απο 4100 Κ για τετοια λαμπα δεν εχει νοημα περαν απο εφε,δεν κερδιζεις σε φωτεινοτητα κατι στον δρομο - λεω σε παραπανω ποστ οτι εδω ειμαστε παρεα 4 αμαξια με ασπρες ΡΙΑΑ εδω και χρονια χωρις κανενα προβλημα ,δεν συγκρινονται με τις αλλες 2 μαρκες
Link to comment
Share on other sites

B) - μην πας πανω απο 4100 Κ για τετοια λαμπα δεν εχει νοημα περαν απο εφε,δεν κερδιζεις σε φωτεινοτητα κατι στον δρομο - λεω σε παραπανω ποστ οτι εδω ειμαστε παρεα 4 αμαξια με ασπρες ΡΙΑΑ εδω και χρονια χωρις κανενα προβλημα ,δεν συγκρινονται με τις αλλες 2 μαρκες

Βρηκα αυτή την λάμπα, :D

PIAA JAPAN NEW Spark 8000K H7 H-393 Halogen Bulb ,

με τις φωτογραφίες της και το χρώμα που βγάζει. Το καλό στο χρώμα της ελιναι ότι είναι ασπρη με λίγο μπλέ μεσα για να δείς και λίγο παρόπανώ διαφορά στο χρώμα. Την βρήκα στο e-bay με 70$ :( που είναι σχετικά περίπου στο 55€.

Σκέφτομαι αν ερθει τόσο φθηνά να πάρω και μικρές λάμπες Piaa από e-bay, αλλιώς αν είναι να πάρω μικρές Osram αλλά να βρω την ίδια απόχρωση.

post-3923-1166598598_thumb.jpg

post-3923-1166598609_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

new_killother.gif - βρε δεν ειπαμε να μην πας πανω απο 4100 Κelvin ? ασε τα μπλε και τα μωβ ειναι μονο για μοστρα στον δρομο πολης και οχι για ουσια ,αν πας σε σκοτεινο επαρχιακο δρομο θα τα βρεις "σκουρα" - οσο πιο ψηλα ανεβαινεις τοσο μικροτερη βγαινει η ζωη της λαμπας HID ,κοιτα στα site των αναλογων εταιριων και θα το διαπιστωσεις απο τον ειδικο πινακα με τις ωρες λειτουργιας
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα και αυτό το site

http://www.car-gym.com/catalog/index.php?cPath=21_30

Σιγα σιγα φτασαμε στα 8000 kelvin!!!!! Aπο απλη λαμπα new_lol.gif

Τη γηναιτε εδω περα :D Δηλαδη τα ΧΕΝΟΝ με τα 6000 kelvin ειναι αναμεσα απο τη Philips και της ΡΙΑΑ????

Link to comment
Share on other sites

:D - αλλο η λαμπα αλλο το Κιτ μην τα συγκρινουμε στα Κelvin ετσι ,μια λαμπα HID πανω απο 4100-200 Κ αρχιζει να χανει σε αποδοση και σε ωρες λειτουργιας περαν τουτου αν ο αλλος θελει εφε τι να κανεις ?
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Τώρα τελευταία κυκλοφορούν και κάποιες άλλες οι οποίες βγάζουν ένα πρασινο-κόκκινο-μπλε-πορτοκαλί χρώμα και είναι τραγικές σε απόδοση.

Ώρες ώρες απορώ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.