Jump to content
drftoulis

Τοποθέτηση τεμπέλη 9Ν

Recommended Posts

Λοιπόν καταρχής ξηλώνουμε το κομμάτι που είναι γύρο από το χειρόφρενο τραβόντας το από την πίσω μεριά πρός τα επάνω.Δεν σπάει απλά ξεκουμπώνει.Αν το ένα κάθησμα είναι τέρμα μπροστά και το άλλο τέρμα πίσω θα βγεί ευκολότερα! πέρνουμε το κομμάτι που βγάλαμε και το γυρνάμε ενάποδα.Εμπρός και πίσω έχει κάτι μεταλικά κλίψ όπως φαίνεται στην φωτό

280199_pm.jpg

Βγάζουμε 2 από αυτά και τα βάζουμε στις αντίστοιχες θέσεις στην βάση του τεμπέλη.

Στην συνέχεια κόβουμε ένα κομάτι ξύλο πάχους 10mm σε διαστάσεις 12cmX5cm και κόβουμε τις γωνίες από την μία μεριά όπως στην οικόνα.

280194_pm.jpg

Το ξύλο αυτό θα μπεί κάτω από την μοκέτα για να βιδώσει επάνω του το πίσω μέρως του τεμπέλη και να μή πιάσει μόνο στην μοκέτα.

Κουμπώνουμε λοιπόν το μπροστά μέρος του τεμπέλη(βασικό για την σταθερότητα!!!) και μετά βιδώνουμε το πίσω μέρος.

280195_pm.jpg

Το δυσκολότερο μέρος τις διαδικασίας είναι να πήσετε το ξύλο να μπεί κάτω από την μοκέτα μίας και είναι αρκετά τεντωμένη στο σημείο αλλά με λίγη υπομονή θα μπεί.

Αν όλα γίνουν σωστά τότε ο τεμπέλης δεν θα κουνιέται παρά μόνοόταν δέχεται πίεση στο επάνω μέρος του.Βάρος αντέχει αρκετό και δεν πιστεύω ότι κάποιος έχει χέρι περισότερο από 20-30 κιλά βαρύ.Όσοι έχεται βάλει τεμπέλη χωρίς το ξύλο πίσω καταλάβατε γιατί το έβαλα και καλό είναι να το βάλετε και εσείς και όσοι θα βάλετε τεμπέλη καλές μόντες!

Υ.Γ. Αν κάποιος έχει γκρί σαλόνι και πήρε μαύρο τεμπέλη ευχαρίστως ανταλάζω τον δικό μου με μαύρο κάθώς τα πλαστικά στο δικό μου είναι μαύρα και μου στείλανε από το eBay γκρί τεμπέλη

Edited by drspeed
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.