Jump to content
Chatilas

Software για Obdii καλώδιο?

Recommended Posts

Πριν από λίγο καιρό αγόρασα από EBAY το καλώδιο και με την έκδοση 409.1 του VAG-COM έκανα τη μοντιφιά με τις ασφάλειες.

Μήπως ξέρετε κανένα άλλο πρόγραμμα για το OBDII που να έχετε δοκιμάσει στο 9Ν? Thanks!!

Link to comment
Share on other sites

Για δωσε πληροφοριες γιατι και εγω πηρα ενα καλωδιο OBD II με USB, οχι το "γνησιο", εγκατεστησα το Vag-Com και οταν παει να αναγνωρισει το καλωδιο, μου ζηταει οτι δεν βρισκει το original interface του OBD II.

Link to comment
Share on other sites

Για δωσε πληροφοριες γιατι και εγω πηρα ενα καλωδιο OBD II με USB, οχι το "γνησιο", εγκατεστησα το Vag-Com και οταν παει να αναγνωρισει το καλωδιο, μου ζηταει οτι δεν βρισκει το original interface του OBD II.

Όντως με δυσκόλεψε και εμένα λίγο ώσπου να το πετύχω.

Λοιπόν, το καλώδιο αγοράστηκε από κάποια εταιρία που λέγεται Alpha-Bid (έχει σημασία) στο ΒΑΥ και είναι το: USB, Dual-K Line, Vag-Com Compatible, ΟBDII Cable συμβατό με την έκδοση 409.1 ή 311.2 (εγώ χρησιμοποίησα την 409.1)

Τιμή 6 Euro + 12 μεταφορικά από ΗΠΑ = 18 Euros

To VAG-COM κατεβαίνει από το site της Ross-Tech: http://www.ross-tech.net/vag-com/download/...lease4091us.exe

Αυτή η έκδοση είναι Free και θέλει θέλει Registration και Activation για να είναι full.

Οι διαφορές είναι οι παρακάτω: http://www.ross-tech.com/vag-com/vag-functions.html

Για το full πρόγραμμα...θέλει λίγο πιο πόλύ ψάξιμο στο net ;)

Το πρόγραμμα θέλει εγκατάσταση κάποιων ειδικών για το συγκεκριμένο καλώδιο drivers τα οποία μπορούν να βρεθούν εδώ http://www.alpha-bid.com/media/Product-Pic...agComDriver.rar

Προφανώς οι κανονικοί drivers που κατεβαίνουν από το site της Ross-Tech δεν θα δουλέψουν.

Το πρόβλημα που είχα εγώ ήταν ότι το πρόγραμμα έχανε το Registration κάθε φορά που πήγαινα να πειράξω κάτι και να κάνω save τις νέες ρυθμίσεις. Όχι σε ένα απλό scan δηλαδή. Με πολλά ζόρια το σταθεροποίησα και τότε μπόρεσα να π.χ. να περάσω την αλλαγή στο Central Lock.

Επίσης μπορεί να χρειαστεί να αλλάξει η ταχύτητα του Sync rate. Ξεκινάμε με 9600 και όπου βγάζει sync error κατεβάζουμε σε 4800 και περισσότερο σε 1200.

Καλή τύχη.

post-2222-1195985212_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρεις αν δουλεύει σε Vista? Αλλιώς κάτι δνε κάνω καλά. Το είχα από πολύ καιρό πριν και είχα κάνει δοκιμή με χπ. Όταν πρόσφατα έβαλα στο pc vista ή ξέχασα τα tips για την εγκατάσταση, ή δε δουλεύει σε vista.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρεις αν δουλεύει σε Vista? Αλλιώς κάτι δνε κάνω καλά. Το είχα από πολύ καιρό πριν και είχα κάνει δοκιμή με χπ. Όταν πρόσφατα έβαλα στο pc vista ή ξέχασα τα tips για την εγκατάσταση, ή δε δουλεύει σε vista.

Πολύ πιθανόν να μη δουλεύει με Vista. Πάντως οι οδηγίες λένε πως άν κάτι δεν πάει καλά τότε χρειάζεται απεγκατάσταση των drivers και ξανά όλα από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.