Jump to content
nillion

Custom οργανα - Επίπεδο δυσκολίας: αρκετά δύσκολο

Recommended Posts

Μετά από καιρό αναζήτησης για λευκά όργανα από gti αποφάσισα να φτιάξω τα δικά μου όπως τα είχα φανταστεί εργαλεία μου το corel και έτυμα σκαναριμένα όργανα από το internet.

Τα εργοστασιακά μου με μπλε φωτισμό

organa3tt8.jpg

organa4io1.jpg

Η πρώτη μου αποπήρα πριν από 1,5 μήνα

organa2uy4.jpg

organa1hz6.jpg

tachole8.jpg

Και τα οργανάκια που θα κουμπώσω το Σάββατο

grsdaaphic1wx4.jpg

dsc02581sw2.jpg

η διαδικασία είναι σχετικά απλή σχεδίαση εκτύπωση και μετά πρέπει να ξηλώσετε το ταμπλό να βγάλετε τα όργανα να τα ανοίξετε και να κολλήσετε τα αυτοκόλλητα φωτογραφίες με όλη την διαδικασία θα βάλω το Σάββατο που θα κάνω την επίχριση

βοηθητικά αρχεία

gtixo8.jpg

speedscanck1.jpg

tachscanaz9.jpg

http://rapidshare.com/files/196809506/boi8itiko.rar

image2632cf8.png

και για τα mk2

dashgaugetemplate2qn9.jpg

Επίπεδο δυσκολίας: αρκετά δύσκολο

Προσοχή μην το επιχρίσετε αν δεν διαβάσετε όλο το κείμενο

Μπορεί να μην δείχνει μετά σωστά τα χιλιόμετρα

Καλώ είναι να δουλεύετε με γάντια γιατί λερώνουν εύκολα τα χαρτιά

Καταρχήν βγάζουμε τα όργανα από το ταμπλό

Μετά ξεβιδώνουμε τοις 8 βίδες

42805184kj1.jpg

Ξεκουμπώνουμε τα όργανα όχι τέλος απλά τα γυρίζουμε από το μέρος μας και ξεκουμπώνουμε της βελόνες με ένα πιρούνι

dsc02585ci2.jpg

Ξεβιδώνουμε τοις δύο βίδες που κραταναι τοις πλάκες

dsc02586ua6.jpg

Κολλάμε με προσοχή τα αυτοκόλλητα (τα αυτοκόλλητα που έκανα εγώ έχουν μια ελάχιστη διαφάνεια για να μπορώ να βλέπω αν η ένδειξη του χαρτιού είναι η ιδία με την αρχική ένδειξη) στα όργανα θερμοκρασίας και βενζίνης δεν αφαιρούμε τίποτα απλά τα κολλάμε πάνω τους δεν βγάζουμε ούτε τοις βελόνες (προσοχή κοιτάμε να ταιριάζει στην βενζίνη απόλυτα η μεριά που δείχνει ότι είναι άδειο και στην θερμοκρασία η μεριά που δείχνει την μέγιστη) τους το ίδιο ισχύει και για υπόλοιπα πχ όργανο αλλαγής ταχύτητας.

dsc02587kb8.jpg

Μετά κόβουμε τοις τρύπες για τα χιλιόμετρα για τα όργανα (με ένα κοπίδι)

dsc02593oq5.jpg

dsc02595hf7.jpg

Μετά ξανά βιδώνουμε τοις πλάκες

Μετά τοποθετούμε πίσω τοις βελόνες αλλά προσοχή!!!!!!!!! Με την βελόνα τον χιλιομέτρων πρέπει να τοποθετηθεί λίγο παράξενα το πρέπει να βάλετε την βελόνα στην ένδειξη περίπου 0 για να φορτιστεί το ελατήριο δεν την ακουμπάτε τελείως ησα ησα και υπό γωνιά για να περάσετε το stop γιατί αλλιώς θα δείχνει ότι πάτε με παραπάνω χιλιόμετρα ουσιαστικά πρέπει να φορτίσετε την βελόνα

dsc02596po1.jpg

μετά ξανά κλίνουμε τα όργανα και πάμε για δοκιμή εγώ το τσεκάρισα με gps

dsc02604td4.jpg

dsc026052mq2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.