Jump to content
professor

Πως βγαίνει η υποδοχή του ηλεκτρονικού κλειδιού από το Passat 3c

Recommended Posts

Κώστα ή Νίκο βοήθεια!!! :lol: Μιας και κάποιος από τους δύο έχει σίγουρα το ELSA αν μπορεί ας βάλει το σχεδιάγραμμα αντικατάστασης της υποδοχής του ηλεκτρονικού κλειδιού γιατί θέλω να την αντικαταστήσω με καινούργια.

Ευχαριστώ πολύ. :lol:

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρονική κλειδαριά ανάφλεξης -D9-, εξαγωγή και τοποθέτηση

Οδηγία Εάν αντικατασταθεί η Ηλεκτρονική Κλειδαριά Ανάφλεξης -D9-, δεν είναι αναγκαία κωδικοποίηση, βασική ρύθμιση ή προσαρμογή.

Απαιτούμενα ειδικά εργαλεία Συσκευές ελέγχου και μετρήσεων καθώς και βοηθητικά μέσα

Εξαγωγή:

? Απενεργοποιήστε την ανάφλεξη και όλους τους ηλεκτρικούς καταναλωτές και απασφαλίστε το κλειδί εκκίνησης ή το πλήκτρο εκκίνησης στη θέση 0 (προασφάλιση)

? Βγάλτε το τιμόνι ? Επισκ.ομ.69.

? Αφαιρέστε το διάφραγμα από την πλευρά του οδηγού ? Επισκ.ομ.68.

Αυτό δεν ξέρω αν χρειάζεται

Πένσα -VAS 6339-

6ma09qm31cj7bgfr19xj.jpg

? Πιέστε το κάλυμμα -3- του διαφράγματος -1- με ένα μικρό κατσαβίδι προς τα κάτω, για να διατηρήστε πρόσβαση προς τις ασφαλίσεις του διαφράγματος -1-.

cc99zwcx1gmu19tlwm0v.jpg

? Πιέστε μέσα από τις υποδοχές και στις δύο πλευρές -2- με την πένσα -VAS 6339- τις ασφαλίσεις του διαφράγματος -1- προς τα έξω.

? Αφαιρέστε το διάφραγμα.

9dcd9gsj3yvjds2prnmu.jpg

? Ξεβιδώστε τη βίδα -1-.

l15rif3uj8ocyfjhxdx0.jpg

? Απασφαλίστε τις ασφάλειες -βέλος- και στις δύο πλευρές και βγάλτε την Ηλεκτρονική Κλειδαριά Ανάφλεξης -D9--2--στην κατεύθυνση του βέλους- από το διάφραγμα πλευράς οδηγού -1-.

Τοποθέτηση:

Η τοποθέτηση γίνεται αντίστοιχα με την αντίθετη σειρά.

ΟδηγίαΠροσέξτε κατά την τοποθέηση στη σίγουρη ασφάλιση της Ηλεκτρονικής Κλειδαριάς Ανάφλεξης στο διάφραγμα πλευράς οδηγού.

9gahteeoxkn6nbl0i13f.jpg

Ενας ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ χωρίς elsa!!!!!!

.......πιστευω να βοήθησα

Εδιτ

Τι έπαθες πάλι με το κλειδί???

.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Σιγά να μην τελείωνε η δουλειά Νίκο!!!! :lol: Το ξαναπαρουσίασε το πρόβλημα και το έχω υπό παρακολούθηση. ;) Απλώς αν χρειαστεί να αντικαταστήσω την υποδοχή θέλω να το κάνω μόνος για να γλυτώσω πιθανή ζημιά από τις τσαπατσουλίες των υπερεξειδικευμένων μαστόρων. knife.gif;) Ήδη το τιμόνι μου έχασε την "ευθεία" του και μαρτύρησα μέχρι να το φέρω στη σωστή του θέση. worthy.gif Καλές οι οδηγίες που μου έδωσες αλλά δεν βλέπω γραφική παράσταση. mf_tshirt.gif

Link to comment
Share on other sites

Σιγά να μην τελείωνε η δουλειά Νίκο!!!! :huh: Το ξαναπαρουσίασε το πρόβλημα και το έχω υπό παρακολούθηση. ;) Απλώς αν χρειαστεί να αντικαταστήσω την υποδοχή θέλω να το κάνω μόνος για να γλυτώσω πιθανή ζημιά από τις τσαπατσουλίες των υπερεξειδικευμένων μαστόρων. knife.gif:lol: Ήδη το τιμόνι μου έχασε την "ευθεία" του και μαρτύρησα μέχρι να το φέρω στη σωστή του θέση. worthy.gif Καλές οι οδηγίες που μου έδωσες αλλά δεν βλέπω γραφική παράσταση. mf_tshirt.gif

Κατι γινετε με τον Server ;) Πάρτες στο pc σου μην εξαφανιστούν παλι, τι τυχη μου.....

Link to comment
Share on other sites

Νίκο ευχαριστώ και πάλι!!!! :lol: Τις αποθήκευσα. Τι να κάνω αυτό το ELSA δεν μπόρεσα να το κατεβάσω. new_killpc.gif Στο κάτω-κάτω τόσους καλούς μαθητές έχω άρα τι να το κάνω? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.